تیتر امروز

گزارش دیدار از طرح اجرا نشده شهرداری تهران

"آتش" ساختمان‌های ناایمن را می‌بلعد؛ زاکانی به دنبال تصویب طرح حجاب است!

در حالیکه آتش سوزی انبار چسب بازار تهران در کمترین فاصله زمانی از آتش سوزی انبار لاستیک اتفاق افتاد و موضوع ساختمان ناایمن جدی‌تر می‌شود، زاکانی به دنبال تصویب طرح حجاب است!.
هاکان فیدان، تلفیق میدان و دیپلماسی
از سعدآباد تا توپکاپی (۸۶)، رونمایی اردوغان از چهره خاص کابینه تازه

هاکان فیدان، تلفیق میدان و دیپلماسی

پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان با معرفی کابینه جدید رسما وارد دور تازه مسئولیت چند ساله خود شد و حالا معرفی وزیر امور خارج او مورد توجه جهان قرار گرفته است.
ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود
گفت‌وگوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب

ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود

با آغاز سال ۱۴۰۲ و پررنگ شدن موضوع حجاب در کشور، دیدارنیوز بر آن شد در فصل جدید برنامه اصل ۲۷، سراغ این موضوع برود و در گفت‌وگو با صاحب نظران، چالش‌های فراروی جامعه را بررسی کند.
فریال مستوفی عضو اتاق بازرگانی:

دولت بزرگ‌تر شده، مخارج آن افزایش یافته و کسری بودجه را بیشتر خواهد کرد

یک عضو اتاق بازرگانی ایران:کسری بودجه باعث چاپ اسکناس و در نهایت منجر به تورم بیشتر می‌شود. نتیجه مدیریت ناکارآمد و سیاست‌های نادرست دولت‌ها از قبل تاکنون باعث شده است جمعیت زیادی از مردم ایران زیر خط فقر قرار گیرند.

کد خبر: ۱۴۲۰۱۷
۱۵:۴۰ - ۲۴ آذر ۱۴۰۱

دولت بزرگ‌تر شده، مخارج آن افزایش یافته و کسری بودجه را بیشتر خواهد کرد
 
دیدارنیوز ـ فریال مستوفی می‌گوید: «در این شرایط کوچکتر شدن دولت از ضرورت‌ها می‌باشد متاسفانه شاهد بزرگ‌تر شدن دولت هستیم و با بزرگ‌تر شدن دولت هزینه‌ها و مخارج دولت افزایش یافته و کسری بودجه بیشتر خواهد شد. این کسری بودجه باعث چاپ اسکناس و در نهایت منجر به تورم بیشتر می‌گردد. به وجود آمدن این وضعیت با توجه به دارا بودن منابع غنی در کشور، نتیجه مدیریت ناکارآمد و سیاست‌های نادرست دولت‌ها از قبل تاکنون می‌باشد که باعث شده است جمعیت زیادی از مردم کشورمان زیر خط فقر قرار گیرند».

افزایش روزانه قیمت دلار و کسری بودجه وسیع دولت در کنار فشار تورم جامعه را دچار نگرانی کرده است، نگرانی‌ای که به مرور زمان اثرات خود را بر روح و روان جامعه می‌گذارد و سفره مردم را روز به روز کوچکتر می‌کند.

اما اینکه بودجه دولت از جیب چه کسانی تامین می‌شود و افزایش وسیع نقدینگی در کنار عدم ثبات در بازار تا چه حد نتایج فاجعه‌آمیزی به همراه خواهد داشت، هنوز برای دولتمردان آشکار نشده است. از سوی دیگر رئیس جمهور مدعی است که دستاورد‌های اقتصادی خوبی داشته و شرایط فعلی و بروز تنش‌ها به این دلیل است که می‌خواهند پیشرفت‌های دولت را متوقف کنند.
  مستوفی، عضو اتاق بازرگانی و فعال اقتصادی درباره بروز افزایش روزانه نرخ ارز و تاثیر آن بر تجارت داخلی و معیشت مردم در ادامه اظهار کرد: «از آنجایی‌که نرخ ارز از مهم‌ترین متغیر‌های اقتصاد کلان شناخته می‌شود بنا براین تغییرات آن بطور گسترده بر متغیر‌های دیگر اقتصادی نظیر رشد اقتصادی و تورم تاثیرگذار است؛ لذا افزایش نرخ ارز، افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی را بدنبال خواهد داشت و این موضوع باعث عدم اطمینان مردم به وضعیت بازار شده و به ناچار، مردم برای حفظ ارزش دارایی و پول خود به سوی بازار‌های سکه و طلا می‌روند که ریسک‌پذیری کمتری نسبت به سایر بازار‌ها دارند».

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: «تداوم این روند برای اقتصاد کشورمان بسیار خطرناک خواهد بود. انتظارات تورمی افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولید کم خواهد شد و بطور کلی رکود بر اقتصاد کشور حاکم خواهد شد و مسلماً این رکود تورمی، کوچکتر شدن سفره مردم را به همراه خواهد داشت».

وی در ادامه درباره ادامه روند افزایش قیمت ارز در ماه‌های آینده افزود: «هفت ماه پیش در یک گفت‌وگو تاکید کردم که دلار تا پایان سال میلادی به قیمت چهل هزار تومان هم خواهد رسید و متاسفانه الان قیمت دلار به این عدد رسیده است. هرچند در این شرایط کوچکتر شدن دولت از ضرورت‌ها می‌باشد متاسفانه شاهد بزرگ‌تر شدن دولت هستیم و با بزرگ‌تر شدن دولت هزینه‌ها و مخارج دولت افزایش یافته و کسری بودجه بیشتر خواهد شد. این کسری بودجه باعث چاپ اسکناس و در نهایت منجر به تورم بیشتر می‌گردد. به وجود آمدن این وضعیت با توجه به دارا بودن منابع غنی در کشور، نتیجه مدیریت ناکارآمد و سیاست‌های نادرست دولت‌ها از قبل تاکنون می‌باشد که باعث شده است جمعیت زیادی از مردم کشورمان زیر خط فقر قرار گیرند».

مستوفی در پایان درباره شعار دولت مبنی بر امضای موافقتنامه‌هایی با دولت‌های روسیه و چین مبنی بر سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله نفت و گاز در شرایط تحریمی گفت: «بنده اطلاعی در خصوص موافقتنامه‌ها ندارم، اگر هم موافقتنامه‌ای به امضاء رسیده باشد به اجرا در آمدن آن در این شرایط و در وضعیتی که کشور در زمینه نفت و گاز تحریم می‌باشد عملی نیست. البته ممکن است که از طریق غیر معمول صادرات کمی داشته باشیم لیکن تا زمانی که تحریم‌ها پابرجا هستند این موافقتنامه‌ها اجرایی نخواهند شد».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی