تیتر امروز

وحیدی کلنگ زد، رئیسی دستور توقف داد؛ تالاب نابود شد
گزارش دیدار از وضعیت این روز‌های تالاب میانکاله

وحیدی کلنگ زد، رئیسی دستور توقف داد؛ تالاب نابود شد

روزی که ابراهیم رئیسی دستور داد که احداث پتروشیمی در میانکاله متوقف شود دیگر کار از کار گذشته بود، زیرا پیشتر وزیر کشور کلنگ نابودی آن را زده بود و حالا از این بهشت پرندگان، شوره‌زار مانده است...
حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو
در «قسمت اول» از «دومین برنامه رکن سه» با «قربانعلی قائمی» مطرح شد

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو

در «دومین برنامه» از سری برنامه‌های «رکن سه» با قربانعلی قائمی، فعال سیاسی، شخصیت اجرایی و تشکیلاتی، جایگاه احزاب در جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم. قسمت اول این گفت‌وگو را ببینید، بشنوید...
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق خبر داد

تخریب بیش از ۵۰۰۰ بنای تاریخی توسط داعش

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق در سخنانی از میزان خسارت داعش به اماکن و آثار باستانی کشورش طی سال‌های تسلط آن بر مناطقی از خاک عراق پرده برداشت و اعلام کرد که طی این سال‌ها بیش از ۵۰۰۰ مکان باستانی و تاریخی تخریب شده است.

کد خبر: ۱۴۱۶۸۴
۰۹:۴۸ - ۱۹ آذر ۱۴۰۱

تخریب بیش از ۵۰۰۰ بنای تاریخی توسط داعش

دیدارنیوز: به نوشته روزنامه القدس العربی، احمد فکاک البدرانی، وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق در سخنرانی در جریان بیست و سومین نشست کنفرانس وزیران مسئول امور فرهنگی در جهان عرب که در ریاض برگزار شد، گفت که بیش از پنج هزار مکان باستانی و تاریخی در عراق طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ توسط گروه تروریستی داعش تخریب شده است.

وی اظهار کرد: عراق با شدیدترین حمله تروریستی به منطقه وسیعی از خاک خود مواجه شد که چهار استان آن در شمال و مرکز کشور را درگیر کرد.

البدرانی افزود: شهر‌هایی که تروریسم در آن‌ها نفوذ کرد، از نظر میراث تاریخی و فرهنگی، آبادانی و عمران و همچنین پشتوانه علمی و فرهنگی سرآمد بودند، اما تروریسم چیزی از اماکن تاریخی، علمی و عبادی به جای نگذاشت و همه آن‌ها را ویران کرد.

این مقام عراقی ادامه داد: داعش بیش از پنج هزار بنا؛ از جمله ۱۰۸ مسجد، ۱۵ مقبره، ۱۹ کلیسا، ۳۷ مدرسه، یک معبد، ۱۳ بازار، ۱۳ حمام و ۴۳۱ بنای باستانی و چندین موزه و سایت‌های باستان شناسی را ویران کرده است.

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق همچنین از کشور‌های عربی و حاضران در کنفرانس ریاض خواست که در بازسازی بنا‌ها و مواضع مذکور ایفای نقش کنند.

همزمان وزارت خارجه عراق نیز اعلام کرد که فؤاد حسین، وزیر خارجه این کشور با میگل موراتینوس، معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده عالی این سازمان در امور ائتلاف تمدن‌ها دیدار و درباره روند بازسازی ویرانی‌های ناشی از جنگ با تروریسم در عراق گفتگو کرد.

طبق این بیانیه، در این دیدار نحوه ایفای نقش سازمان ملل در زمینه بازسازی عراق مورد بررسی قرار گرفت.

فؤاد حسین در این دیدار تاکید کرد: حضور سازمان ملل و آژانس‌های تخصصی آن برای ارائه کمک‌های فنی به نهاد‌های دولتی عراق به ویژه در زمینه بازسازی مناطق آزاد شده از لوث تروریسم، از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی