تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

جدیدترین آمار مبتلایان سرخک در کشور

سید محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: از ابتدای سال جاری میلادی (اوایل دی ۱۴۰۰) تاکنون ۲۰۲ مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک در کشور داشتیم که حدود ۵۳ درصد آن‌ها را اتباع تشکیل می‌دهند و تقریبا می‌توان گفت از این آمار ۹۵ درصد مبتلایان، اتباع افغانستان بودند و ۴ یا ۵ مورد مبتلا به سرخک پاکستانی و یک مورد هم عراقی داشته‌ایم.

کد خبر: ۱۴۰۹۱۹
۰۹:۱۵ - ۰۴ آذر ۱۴۰۱

جدیدترین آمار مبتلایان سرخک در کشور

دیدارنیوز: رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به افزایش موارد ابتلا به سرخک در کشور، در عین حال از برنامه این وزارتخانه برای واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال اتباع غیرایرانی زیر ۱۵ سال در ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی و از ابتدای دی‌ماه خبر داد.

سید محسن زهرایی، درباره آخرین وضعیت شیوع سرخک در کشور، گفت: از ابتدای سال جاری میلادی (اوایل دی ۱۴۰۰) تاکنون ۲۰۲ مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک در کشور داشتیم که حدود ۵۳ درصد آن‌ها را اتباع تشکیل می‌دهند و تقریبا می‌توان گفت از این آمار ۹۵ درصد مبتلایان، اتباع افغانستان بودند و ۴ یا ۵ مورد مبتلا به سرخک پاکستانی و یک مورد هم عراقی داشته‌ایم.

وی افزود: موارد مبتلایی که از کشور‌های همسایه وارد ایران می‌شوند طبیعتا می‌توانند سبب سرایت بیماری به ایرانیان هم شوند؛ به شکلی که کمتر از نصف آمار کلی، مبتلایان ایرانی بودند و این نشان دهنده این است که ما در معرض خطر بالای انتشار بیماری سرخک هستیم؛ زیرا کشور‌های همسایه بویژه همسایگان شرقی و افغانستان در زمینه واکسیناسیون سرخک وضعیت مناسبی ندارند.

وی با اشاره به اینکه در نتیجه رایج بودن بیماری سرخک در این کشور‌ها هر از چندگاهی همه‌گیری‌های سنگین سرخک در آن‌ها رخ می‌دهد، تاکید کرد: به شکلی که در سال جاری میلادی سنگین‌ترین همه‌گیری سرخک در ۱۰ سال گذشته در افغانستان رخ داده است و این طبیعی است که افرادی که از این کشور به ایران سفر می‌کنند اگر مبتلا باشند، بتوانند بیماری را به ساکنین ایران هم انتقال دهند و همین امر سبب شد تا موارد مبتلای به سرخک ما نیز نسبت به سال قبل افزایش یابد.

او درباره آمار بروز سرخک در ایران در سال گذشته میلادی، اظهار کرد: سال گذشته میلادی (سال ۲۰۲۱) تعداد ۱۰۳ مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک در کشور داشتیم، اما امسال با افزایش شدت همه‌گیری در افغانستان تعداد موارد تاکنون به ۲۰۲ نفر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه راه محافظت جامعه در مقابل سرخک، پوشش واکسیناسیون کامل است، بیان کرد: در کشور ما واکسن در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی به اطفال تزریق می‌شود. درخصوص تزریق واکسن هیچ تفاوتی میان کودکان ایرانی و اتباع قائل نمی‌شویم و این واکسن به شکل رایگان برای همه کودکان مشمول در شبکه بهداشتی تزریق می‌شود. مطالعات به ما نشان داده است که پوشش واکسیناسیون کودکان اتباع معمولا از ایرانیان پایین‌تر بوده است و این یک ریسک برای گسترش بیماری است.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون طی یک برنامه واکسیناسیون تکمیلی حدود ۶۵۰ هزار تبعه غیر ایرانی بویژه کسانی که جدیدتر وارد کشور شده بودند، تحت تزریق واکسن سرخک قرار گرفتند و اکنون هم یک برنامه دیگر در دست اقدام است که از ابتدای دی ماه مجددا در خدمت اتباع باشیم و در ۲۷ دانشگاه علوم‌پزشکی که جمعیت اتباع بالاتری تحت پوشش خود دارند، برنامه واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال گروه سنی زیر ۱۵ سال اتباع غیر ایرانی را انجام دهیم. جزئیات این برنامه طی روز‌های آتی اعلام خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است به دنبال بازی‌های جام جهانی در قطر که از اکثر کشور‌ها مردم در آنجا حضور دارند، آمار ابتلا به بیماری واگیرداری نظیر سرخک افزایش یابد؟، به ایسنا گفت: احتمال افزایش موارد سرخک را نمی‌توان به شکل قطعی رد کرد؛ زیرا هر اجتماعی می‌تواند باعث این ریسک باشد، اما باتوجه به اینکه ایران در مواجهه مستمر ورود بیماری از یک یا دو کشوری که بالاترین موارد بروز سرخک را دارند، قرار دارد، می‌توان گفت ما همواره در ریسک ورود سرخک به ایران هستیم و این یک خطر همیشگی است؛ اما با توجه به اجتماعی که شکل می‌گیرد، به طور علمی و تئوریک احتمال افزایش موارد سرخک پس از بازی‌های جام جهانی هم می‌تواند وجود داشته باشد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی