تیتر امروز

حسرت در غرب و غرور در شرق دور
به بهانه صعود ۳ تیم از آسیا و اقیانوسیه به دور حذفی جام جهانی

حسرت در غرب و غرور در شرق دور

از ۶ نماینده آسیا و اقیانوسیه در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه تیم کره جنوبی، ژاپن و استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند.
زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟
مازوت‌سوزی در استان‌های کشور همچنان ادامه دارد

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟

انتشار عکسی از مازوت سوزی در شهر اراک و تایید این اتفاق از سوی سیاوش آقاخانی، رئیس شبکه محیط زیست استان مرکزی به دلیل کمبود گاز، این سوال پیش می‌آید که زمستان سرد برای ایران است یا اروپا؟!
دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...

شولتز: آلمان عمدا از تحریم گاز روسیه خودداری کرد

«اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان اعلام کرده که کشورش گاز روسیه را عمدا تحریم نکرد، زیرا بسیاری از کشورها به گاز روسیه وابسته هستند.

کد خبر: ۱۴۰۱۷۷
۰۸:۱۴ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

آلمان عمدا از تحریم گاز روسیه خودداری کرد

دیدارنیوز: صدراعظم آلمان در یک کنفرانس رسانه ای در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که برلین عمدا از تحریم گاز روسیه خودداری کرد.

به نقل از اسپوتنیک، «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان اعلام کرده که کشورش گاز روسیه را عمداً تحریم نکرد، زیرا بسیاری از کشورها به گاز روسیه وابسته هستند.

شولتز روز جمعه در نشستی در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت: «ما تحریمی علیه گاز روسیه اعمال نکردیم. هیچ تحریمی علیه گاز وجود ندارد. نه آلمان، نه اتحادیه اروپا و نه کشورهای G7 تحریم‌هایی را اعمال نکرده اند، چون برخی کشورها بین ۸۰ تا ۹۰ درصد به گاز روسیه وابسته هستند.»

از سال ۲۰۲۱، قیمت انرژی در کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از روند جهانی افزایش یافته است. همچنین پس از آغاز جنگ در اوکراین در ماه فوریه و تصویب چندین بسته تحریمی علیه مسکو از سوی غرب، قیمت انرژی خیلی سریع رشد کرده و بسیاری از دولت‌های اروپایی را مجبور به توسل به اقدامات اضطراری کرده است.

اتحادیه اروپا به دنبال جایگزینی برای گاز طبیعی روسیه است زیرا متعهد شده است به وابستگی خود به تأمین انرژی از روسیه پایان دهد.

در ۱۸ اکتبر نیز، کمیسیون اروپا بسته جدیدی از اقدامات را برای مبارزه با افزایش قیمت انرژی پیشنهاد کرد که شامل خرید مشترک اجباری ۱۳.۵ میلیارد متر مکعب گاز است.

همچنین گزارش‌ها می‌گویند ترکیه صادرات پتو و بخاری به اتحادیه اروپا را در بحبوحه بحران انرژی افزایش داده است. این اقدام می‌تواند برای پر کردن انبارهای اتحادیه اروپا تا زمستان ۲۰۲۳-۲۰۲۴ و ایجاد مکانیزمی برای محدود کردن قیمت‌های بیش از حد بالای انرژی و ایجاد معیار قیمت برای بازار گاز طبیعی مایع (LNG) طراحی شده باشد.

در اوایل سپتامبر گذشته نیز «رابرت هابک»، وزیر اقتصاد آلمان، برنامه‌های خود را برای ساخت پنجمین ترمینال شناور گاز را اعلام کرد تا این کشور بتواند گاز مایع بیشتری از کشورهای دیگر وارد کند و ان را جایگزین گاز خط لوله روسیه کند.

این در حالی است که همزمان یک منبع دیبپلماتیک در اتحادیه اروپا به اسپوتنیک گفته است که این اتحادیه بسته نهم تحریم‌ها علیه روسیه را بسیار دیرتر از آنچه در ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود، معرفی خواهد کرد.

این منبع آگاه علت تأخیر در علام تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه را به دلیل «خستگی از تحریم‌ها» در بین کشورهای اروپایی عنوان کرده است.

پیش از این، یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا به خبرنگاران در بروکسل گفته بود که این اتحادیه ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه تصویب کند. این منبع گفت: «در حال حاضر نوعی خستگی تحریمی بین کشورهای عضو وجود دارد و همچنین در مورد تحریم روسیه چیز زیادی برای تحریم باقی نمانده است، زیرا بیشتر ابزارها در این زمینه استفاده شده است.»

این منبع افزود، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسته جدید تحریم‌ها را «برای شکل دادن به ساختار نهایی تحریم ها» مورد بحث قرار خواهند داد، اما در نهایت «به هر طریقی» به آن چراغ سبز نشان می‌دهند. به گفته این منبع، تاکنون اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان ممنوعیت واردات برخی از انواع فلزات از روسیه به عنوان بخشی از بسته نهم تحریم‌ها است و محدودیت‌های جدید نیز احتمالاً بلاروس را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این منبع گفت، موضوعات مورد بررسی همچنین شامل اضافه شدن افراد و نهادهای بیشتری به فهرست تحریم‌ها و اقداماتی برای بستن خلأهای موجود در بسته‌های قبلی است.

به گفته منبع آگاه اروپایی، نکته کلیدی در اینجا نوع اتحاد بین کشورهای عضو در قبال بسته جدید تحریمی است و کمیسیون اروپا در تلاش است تا نگرانی‌های کشورهای عضو را در زمینه اعلام تحریم‌های جدید متعادل کند.

پیش از این، «آنتون سیلوانوف» وزیر دارایی روسیه مجموعه اقداماتی را که وزارت دارایی روسیه برای پاسخ به فشار تحریم‌های غرب بر روسیه انجام داده است، مورد ستایش قرار داده و گفته بود: «روسیه توانسته است در برابر تحریم‌های اقتصادی غرب پادزهری پیدا کند. وزیر دارایی روسیه در ادامه تاکید کرد که دستاورد مشترک، به ویژه دروزارت دارایی روسیه این است که طیف وسیعی از اقدامات به منظور پاسخ گویی به این وضعیت دشوار در پیش گرفته شد.»

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی