تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش دوم

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...
گفتگوی دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک جامعه شناس فرهنگ درباره وقایع اخیر:

دکتر مهرآئین: جنبش‌های متفاوت ایران از جنبش تنباکو تا جنبش سبز/ دولت تبدیل به دولت دروغ شده است+ویدئو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ چهارمین میهمان این برنامه دکتر مصطفی مهرآئین جامعه شناس و استاد دانشگاه بود.

کد خبر: ۱۴۰۱۱۳
۱۶:۳۸ - ۱۹ آبان ۱۴۰۱

دکتر مهرآئین: جنبش‌های متفاوت ایران از جنبش تنباکو تا جنبش سبز/ دولت تبدیل به دولت دروغ شده است

دیدارنیوزـ نسرین نیکنام: "کشور ما همواره دستخوش جنبش‌های متفاوت بود از جنبش تنباکو تا جنبش سبز که البته در این میان جنبش‌هایی مانند مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت، انقلاب مردم ایرا در سال پنجاه و هفت و حماسه دوم خرداد 76 را پشت سر گذاشته است" این جمله را دکتر مصطفی مهرآیین استاد دانشگاه و جامعه شناس فرهنگ در برنامه اصل ۲۷ مطرح می‌کند و می‌گوید: کشور ما انباشتی از این اتفاق هاست که در تاریخ با گسست زیادی روبرو بوده و نتوانسته مسیر خود را خطی و مستمر ادامه دهد.

او به این اتفاق ها، این را هم اضافه می‌کند که کشور آنقدر درگیر این جنبش‌ها بوده که اندیشمندان و صاحبان فکر و حتی سیاستمداران آن فرصتی برای اندیشه و تفکر برای حل مشکلات نداشتند البته این را هم باید بدانید که کشور نیروی متفکر علمی و متخصص هم به اندازه کافی نداشت.

مهرآیین درباره دلیل پشت پرده اتفاق‌های کشور یک تعبیر جالب دارد و می‌گوید: دعوایی که این روز‌ها در کشور رخ داده دعوای میان دو تفکر است که می‌توان به زبان ساده‌تر شبیه به دعوای بین پدر و مادر است.

به گفته این جامعه‌شناس، نظام سیاسی کشور در همان سال‌های اول انقلاب به سمت جامعه تک‌صدایی رفت و نیرو‌های مذهبی به سرعت جای نیرو‌های سیاسی صاحب اندیشه را گرفتند و سایر افراد را به طرق مختلف حذف یا سرکوب کردند.

این استاد دانشگاه می‌افزاید: در دولت خاتمی چه اتفاقی می‌افتد که گفتگوی تمدن‌ها شکل می‌گیرد، اما با تفکر دولت بعدی یعنی احمدی نژاد رنگ و بوی آن را با به میان آوردن گفتگوی یک سویه با منجی جهان تغییر می‌دهد.

مهرآیین با اشاره به اینکه در شرایط کنونی دولت باید بیاید حقایق را بیان کند، تنها راه برون‌رفت از این مخمصه را در همین تفکر و نگاه می‌بینید و می گوید: در حال حاضر همه دولت را یک دولت دروغگو می‌دانند، زیرا هیچ وقت حقایق به مردم گفته نشده یعنی نگفتند که مهسا را ما کشتیم یا نکشتیم نیکا شاکرمی را ما کشتیم یا ما نکشتیم و بعد ماجرا به این سمت و سو بردند که کودک بلوچی اسلحه داشته است، اما واقعیت این بود که کودک بلوچی حتی سنگ هم نداشت.

 

ویدیو کامل این گفتگو را در سایت و آپارات دیدار ببینید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی