تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

کم‌آبی در اصفهان؛ ۸۹ درصد سد زاینده‌رود خالی است

موسوی نائینی، مدیر سد زاینده‌رود اصفهان با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر برخی نگرانی‌ها پیرامون تامین آب شرب را کمتر کرد، گفت: امروز (سه‌شنبه- ۱۷ آبان‌ماه) ذخیره سد زاینده‌رود ۱۳۵ میلیون مترمکعب است و اکنون حدود ۱۱ درصد این سد آب دارد.

کد خبر: ۱۴۰۰۰۹
۱۰:۳۰ - ۱۷ آبان ۱۴۰۱

کم‌آبی در اصفهان؛ ۸۹ درصد سد زاینده‌رود خالی است

دیدارنیوز: مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به ذخیره ۱۳۵ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود، گفت: سد زاینده‌رود شرایط خوبی ندارد و تلاش می‌شود حجم ذخیره این سد از ۱۲۰ میلیون مترمکعب کمتر نشود، البته بارندگی‌های اخیر برخی نگرانی‌ها پیرامون تامین آب شرب را کمتر کرد.

سید مجتبی موسوی نائینی، درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود با توجه به بارش‌های هفته گذشته، اظهار کرد: در واقع سد زاینده‌رود شرایط خوبی را ندارد، البته بارندگی‌های اخیر برخی نگرانی‌ها پیرامون تأمین آب شرب را کم‌تر کرد، با این‌وجود در انتظار بارش‌ها در ادامه سال آبی جاری هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در وضعیت فعلی ذخیره سد زاینده‌رود با محدودیت تأمین بقیه مصارف مواجه هستیم، گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون مجموع بارش‌های کوهرنگ ۱۱۸ میلیمتر است که در مقایسه با متوسط بلندمدت که بارش‌ها ۹۲ میلیمتر بود، افزایش داشته، البته ممکن است تا چند روز آینده و در ادامه سال آبی شرایط بارش‌ها تغییرکند.

مدیر سد زاینده‌رود تصریح کرد: براساس پیش‌بینی فصلی سازمان هواشناسی قرار بود بارش‌ها از نیمه آذرماه رخ دهد، اما خوشبختانه بارش‌ها زودتر اتفاق افتاد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: در حال حاضر ورودی سد زاینده‌رود ۱۱ و خروجی لحظه‌ای آن ۱۲.۵ مترمکعب بر ثانیه است و همچنان میزان خروجی آب سد بیش از ورودی است.

مدیر سد زاینده‌رود یادآور شد: در بارش‌های اخیر میزان متوسط روزانه ورودی آب به سد زاینده‌رود در یک روز به ۲۹ مترمکعب بر ثانیه رسید.

وی گفت: امروز (سه‌شنبه- ۱۷ آبان‌ماه) ذخیره سد زاینده‌رود ۱۳۵ میلیون مترمکعب است و اکنون حدود ۱۱ درصد این سد آب دارد.

موسوی با اشاره به کیفیت آب سد زاینده‌رود با توجه به حجم اندک آن، توضیح داد: با توجه به اینکه دریچه‌های نیروگاهی از مدار خارج شده‌اند، پایش‌های کیفی آب سد با حساسیت و دقت بیشتری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل افت تراز آب، تخلیه فقط از دریچه تخلیه تحتانی صورت می‌گیرد که ریسک‌های کیفی را بالاتر می‌برد.

مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به اینکه فعلاً نیروگاه سد زاینده‌رود خارج از مدار است و برگشت نیروگاه به مدار بستگی به ورودی آب و حجم ذخیره سد دارد، اضافه کرد: اگر بارش‌های خوبی اتفاق بیفتد و ذخیره سد حداقل به نزدیک ۱۶۰ میلیون مترمکعب برسد، می‌توان نیروگاه را دوباره وارد مدار کرد.

موسوی درباره وضعیت سد زاینده‌رود، توضیح داد: تلاش می‌شود حجم سد زاینده‌رود از ۱۲۰ میلیون مترمکعب کمتر نشود و امیدواریم با توجه به پیش‌بینی‌های اخیر سازمان هواشناسی این هدف با نزول بارش رحمت الهی تحقق یابد.

وی درباره برخی نگرانی‌ها برای تأمین آب شرب اصفهان، تصریح کرد: با توجه به وضعیت فعلی و خنکی هوا مصارف آبی کمتر شده، اما کماکان انتظار صرفه‌جویی در تمام بخش‌های مصرف می‌رود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی