تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...
تفاوت را «شماره یک»ها رقم می‌زنند

به استقبال ۶۰ سالگی اتومبیلرانی در ایران

صبح جمعه یکم مهر ماه قرار است سومین مرحله از مسابقات سرعت در پیست آزادی برگزار شود، مسابقه‌ای که به یک دلیل خاص می‌تواند جذاب‌تر و پرهیجان‌تر از مسابقات رشته‌های دیگر اتومبیلرانی باشد.

کد خبر: ۱۳۷۷۸۳
۱۸:۴۹ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۱

سامان خنجری شماره یک

 

دیدارنیوز ـ سرویس ورزشی: با پایان گرفتن فصل تابستان و کاهش دما در بیشتر نقاط دنیا، مسابقات ورزش‌های موتوری جان تازه‌ای می‌گیرند و تقویم مسابقات مختلف شلوغ و متراکم می‌شود. در ایران نیز این یک رسم قدیمی است که در ماه‌های گرم سال مثل تیر و مرداد کمتر مسابقات اتومبیلرانی انجام می‌شود تا خودرو‌هایی که با سختی و هزینه بسیار مهیای رقابت می‌شوند کمتر در معرض آسیب و خرابی قرار بگیرند.

بر همین مبنا صبح جمعه یکم مهر ماه قرار است سومین مرحله از مسابقات سرعت در پیست آزادی برگزار شود، مسابقه‌ای که به یک دلیل خاص می‌تواند جذاب‌تر و پرهیجان‌تر از قبل باشد. به هر حال مسابقات سرعت (ریس) عموما مهم‌ترین نوع از مسابقات اتومبیلرانی در ایران بوده و به همین دلیل مهم گاهی انتظارات از آن بالا می‌گیرد.

امسال شصتمین سال راه‌اندازی مسابقات اتومبیلرانی در ایران است و فردا و در سومین دور از مسابقات سرعت، قرار است برنامه‌هایی در گرامیداشت این قدمت و سابقه مهم و ارزشمند برگزار شود جایی که به نظر بهترین موقعیت برای یادآوری این موضوع به نظر می‌رسد.

۶۰ سالگی اتومبیلرانی در ایران

 

جالب است که در شهریور ماه امسال مسابقات دیگری مثل درگ، سوپر بایک و موتوکراس بانوان برگزار شد که هیچ کدام برای شصت سالگی مسابقات موتور اسپرت در ایران برنامه‌ای نداشتند. شاید مسابقه اخیر درگ (شتاب) هم ظرفیتی برای چنین ایده‌ای را داشت که آن هم به دلیل برگزاری ضعیف و استقبال نه چندان قابل توجه رانندگان و رسانه‌ها از بین رفت.

مرحله دوم مسابقه درگ در پیست آیلند برگزار شد در شرایطی که بر اساس فیلم منتشر شده از رژه رانندگان، ۳۵ شرکت کننده در این مسابقه حضور پیدا کردند و به همین دلیل سطح مسابقه بالا نبود. پیش از آغاز مسابقه خبر‌هایی مبنی بر احتمال جابجا شدن رکورد ملی ایران نیز به گوش رسید و در فضای مجازی اعلام شد که رکورددار ایران یعنی سامان خنجری قرار است بعد از مدت‌ها در این مسابقه شرکت کند و در دو کلاس حضور یابد.

اما در روز کوالیفایینگ (تایم‌گیری اولیه) خبری از سامان خنجری نبود تا این سوال پیش بیاید که چه اتفاقی رخ داده، در حالی که مشخص بوده خودرو‌های قهرمان چند سال اخیر ایران نیز حاضر و آماده است. بعد از مسابقه هم او در صفحه شخصی خود اعلام کرد که مسئله‌ای در این مورد پیش آمده که در حال پیگیری است و حرف‌های درگوشی برخی از راننده‌ها مشخص کرد که ماجرا از چه قرار است.

اینطور که پیداست رئیس کمیته درگ که ریس دایرکتور مسابقه نیز محسوب می‌شود، شماره «۱» کلاس آزاد را به برنارد عیوضی داده بود که از رانندگان عنواندار و باسابقه کشور است، اما این رفتار خارج از عرف و دستورالعمل‌های مسابقات اتومبیلرانی است چرا که اصولا شماره یک در هر مسابقه‌ای به قهرمان فصل قبل آن اختصاص می‌یابد و طبیعتا برای به دست آوردن آن، رانندگان باید یک فصل کامل را در بهترین فرم برانند و قهرمان سال شوند. این یک الگوی موفق و مناسب برای ارج گذاشتن به نفرات برتر است و کنار گذاشتن آن یک نوع کج‌سلیقگی است.

ظاهرا سامان خنجری اعتراض خود را نیز به صورت مکتوب به فدراسیون ارائه کرده، اما با توجه ارجاع آن به کمیته درگ، هنوز پاسخ روشنی به این موضوع داده نشده است. حواشی مسابقه البته تنها به این مورد هم محدود نشد و ظاهرا هنوز زمان‌های ثبت شده رانندگان در طول مسابقه نیز منتشر نشده و این موضوع با انتقاد برخی از رانندگان نیز مواجه شده است. عجیب اینکه رئیس کمیته ایمنی مسابقات نیز در صفحه مجازی کمیته درگ نوشته که: «مسابقه به صورت حذفی است و تایم اهمیتی ندارد!» در حالی که زمان در مسابقات درگ در مقیاس صدم ثانیه اهمیت دارد و استراتژی راننده‌ها را برای مراحل مختلف مسابقه تعیین می‌کند.

شاید به همین دلیل بود که خبر مربوط به این مسابقه نیز در اندک رسانه‌های رسمی به صورت گذرا و کوتاه و بدون ثبت و ذکر تایم برندگان اعلام شد در حالی که پیش از این به شکل مفصل‌تری این اتفاق می‌افتاد.

اما مسابقه سرعت در روز جمعه اول مهر به حسن سلیقه کمیته ریس در حال و هوایی متفاوت برگزار خواهد شد و قرار است تا حداقل دو راند بعدی نیز برنامه‌هایی برای بزرگداشت ۶۰ سالگی مسابقات اتومبیلرانی در ایران و پیش‌کسوتانی که روزگاری شماره «یک» بودند، انجام شود که قطعا برای علاقمندان به این رشته و تماشاگران جذاب خواهد بود. قرار است مسابقه در حداقل ۹ کلاس انجام شود و کلاس آزاد نیز برقرار خواهد بود. نیز ضمن اینکه نصب سیستم زمان‌سنج در پیست آزادی و استفاده از مانیتور و دوربین‌های متعدد که ازسوی کمیته سرعت انجام شده می‌تواند به بالا رفتن کیفیت مسابقه و بررسی دقیق‌تر حوادث احتمالی در جریان رقابت‌ها بینجامد.

به هر صورت به نظر می‌آید بعد از یک مسابقه پرحاشیه و کم‌کیفیت در رشته درگ، فردا در یک مسابقه ریس جذاب، می‌توان لذت کافی از این رقابت پرهیجان برد.

  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی