تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...

بایدن: روسیه منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشته؛ در کنار زنان و مردان شجاع ایران هستیم

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را با حمله به روسیه و رئیس جمهور این کشور ولادیمیر پوتین آغاز کرد و گفت: آمریکا در کنار زنان و مردان شجاع ایران که امروز در حال تظاهرات هستند، ایستاده است.

کد خبر: ۱۳۷۷۷۱
۲۰:۳۵ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۱

بایدن: روسیه منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشته؛ در کنار زنان و مردان شجاع ایران هستیم

دیدارنیوز: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر بر عزم کشورش برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد و گفت که در کنار زنان شجاع و معترضان به قتل مهسا امینی، دختر جوانی که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، ایستاده است.

وی همچنین ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود را به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین و تهدید هسته‌ای غرب به زیر پا گذاشتن منشور سازمان ملل متحد متهم کرد.

آقای بایدن بخش عمده‌ای از سخنرانی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین اختصاص داد.

وی در این خصوص تصریح کرد در دوره‌ای که جهان با بحرا‌ن‌های متعدد از جمله گرمایش و تغییرات اقلیمی، مشکلات اقتصادی، تورم و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دست و پنجه نرم می‌کند، یک عضو شورای امنیت به خود اجازه داده تا به کشور همسایه حمله کند و منشور سازمان ملل متحد را زیر پا بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس تهدید اتمی ولادیمیر پوتین را غیرمسئولانه و ناقض رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خواند و تاکید کرد که جنگ اتمی برنده ندارد.

آقای بایدن در این خصوص تاکید کرد: «جانمایه منشور سازمان ملل مورد حمله قرار گرفته است. وظیفه همه کشور‌ها است که از اصول و ارزش‌های سازمان ملل متحد دفاع کنند.»

رئیس کاخ سفید سپس با تکرار این جمله که «نمی‌توان خاک کشور دیگری را به زور اشغال کرد، اما روسیه این اصل را نقض کرده یادآور شد که «ایالات متحده خواهان پایان جنگ است.»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی و تاریخی اوکراین و دیگر زیرساخت‌های این کشور مدام مورد حمله قرار می‌گیرد و گور‌های دسته جمعی متعددی در مناطق از اشغال آزاد شده اوکراین پیدا شده است.

جو بایدن سپس تاکید کرد که پوتین بهانه تهدید کشورش را برای انجام تهاجم نظامی علیه اوکراین مطرح کرده بود در حالی که به گفته او هیچ تهدیدی در کار نبوده است.

در کنار زنان شجاع ایران ایستاده‌ایم؛ اجازه دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که اجازه نخواهد داد تهران به سلاح اتمی دست پیدا کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده سپس با تاکید بر تعهد کشورش در حمایت از دموکراسی و حقوق بشر در سراسر جهان، بار دیگر از ایران یاد کرد و گفت که آمریکا در کنار معترضانی ایستاده که اکنون در خیابان‌ها از حقوق اولیه از دست رفته خود دفاع می‌کنند.

وی با اشاره به اعتراض‌های خیابانی در ایران پس از مرگ مهسا امینی گفت از معترضانی که در ایران پس از مرگ یک زن جوان دستگیر شده خشم خود را در این کشور فریاد می‌زنند، حمایت می‌کند.

مناقشه اسرائیل-فلسطین و تاکید بر راه حل تشکیل دو کشور

جو بایدن همچنین در اشاره به بحران خاورمیانه و مناقشه اسرائیل و فلسطین، ضمن تاکید بر اهمیت دفاع از امنیت اسرائیل یادآور شد که ایالات متحده پایبند به راه‌حل تشکیل دو کشور برای حل بحران خاورمیانه است.

وی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی را بزرگرین چالش بشر در سال‌های پیش رو عنوان کرد و گفت که کشورش ۳۶۹ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اختصاص داده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که خواهان افزایش شمار کشور‌های عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به طور مرسوم پس از نطق رئیس جمهوری برزیل، دومین سخنرانی است به دلیل حضور جو بایدن در مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم، ملکه فقید بریتانیا به روز چهارشنبه موکول شده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی