تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی
گفتگوی دیدار با خانواده‌ بازداشتی‌های اخیر

برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی

صبح روز پنج شنبه ۳۱ شهریور، علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی توسط نهاد‌های امنیتی دستگیر شدند. دلیل بازداشت هنوز رسما اعلام نشده، اما دیدار در گفتگو با خانواده آن‌ها شرحی از آنچه گذشته را عینا...
گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

تیم استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر در سیرجان به مصاف گل‌گهر رفت و توانست در دیداری که دقایق پایانی آن پرتنش و جنجالی بود، با یک پنالتی بحث‌برانگیز به برتری ۲ بر یک برسد.

چگونه با «پرخوری» مبارزه کنیم؟

تحریک مغز با روش‌های خاص می‌تواند از طریق هدایت الگو‌های فعالیت عصبی مرتبط با هوس‌های غذایی، باعث بهبود خودکنترلی در مصرف غذا و کاهش وزن در افراد مبتلا به اختلال پرخوری و چاقی شدید شود.

کد خبر: ۱۳۶۴۵۱
۰۹:۴۲ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۱

چگونه با «پرخوری» مبارزه کنیم؟

دیدارنیوز: پژوهشگران آمریکایی در یک مطالعه جدید موفق شده اند با شناسایی یک بیومارکر جدید مغزی و تحریک الکتریکی و عمقی آن، پدیده از دست دادن کنترل در غذاخوردن را برای افراد دچار عارضه چاقی کاهش دهند.

بر اساس مقاله‌ای علمی که اخیرا منتشر شده است، تحریک مغز با روش‌های خاص می‌تواند از طریق هدایت الگو‌های فعالیت عصبی مرتبط با هوس‌های غذایی، باعث بهبود خودکنترلی در مصرف غذا و کاهش وزن در افراد مبتلا به اختلال پرخوری و چاقی شدید گردد.

این یافته‌ها که بخشی از یک کارآزمایی بالینی در حال انجام هستند، امکان‌پذیری و ایمنی درمان افرادی که کنترل خود بر غذا خوردن را از دست می‌دهند، از طریق تحریک‌عمیق مغزی به روش حلقه بسته و با هدایت فیزیولوژیکی نشان می‌دهند.

از دست دادن کنترل در غذاخوردن یا به اختصار پدیده LOC در همه پرخوری‌ها فراگیر است و با از دست رفتن چنین کنترل بازدارنده ای، فرد در پاسخ به نشانه‌های اشتها برانگیز و هوس غذاخوردن نمی‌تواند مقاومت کند.

علیرغم شیوع و شدت خوردن در پدیده LOC، اکثر درمان‌های چاقی به طور مستقیم به آن رسیدگی نمی‌کنند و این بی توجهی، کارایی تهاجمی‌ترین اقدامات علیه چاقی مانند جراحی را نیز محدود می‌نماید.

برای رفع این مشکل، محققانی از دانشگاه استنفورد آمریکا، الگو‌های فعالیت الکتروفیزیولوژیکی مغز را در طی یک دوره ۶ ماهه در ناحیه شکمی و پشتی هسته اکومبنس در مغز بیمارانی که دارای تشخیص اختلال پرخوری و چاقی مقاوم و شدید (کلاس III) بودند، ثبت کردند.

فعالیت مغزی این بیماران در طول دوره‌های مختلف مرتبط با غذاخوردن تحت LOC جمع‌آوری شد. به گزارش سیناپرس، محققان با استفاده از این داده ها، یک علامت فعالیت مغزی با فرکانس پایین را شناسایی کردند که به طور خاص با میل به غذا و LOC در بیماران مرتبط بود.

آن‌ها سپس از این بیومارکر مغزی تازه شناسایی شده برای هدایت تحریک عمیق مغزی در منطقه هسته اکومبنس با استفاده از دستگاهی که قادر به تحریک عمیق مغزی پاسخگو یا حلقه بسته است، استفاده کردند.

به دنبال این مداخله و پس از ۶ ماه تحریک مغزی، کاهش قابل توجهی در وضعیت از دست دادن کنترل در غذاخوردن مشاهده شد و بیماران کاهش وزن قابل توجهی را نشان دادند.

به گفته محققان، نتایج اولیه این مطالعه آزمایشی، امکان‌سنجی بالینی بالقوه این مداخله جدید را برجسته کرده و از ادامه مطالعه گروه‌های بزرگ‌تری از بیماران مبتلا به اختلال پرخوری حمایت می‌کنند.

شایان ذکر است یافته‌های فوق در نشریه پیشرو و جهانی Nature Medicine منتشر شده اند.

منبع:سیناپرس

برچسب ها: پرخوری چاقی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی