تیتر امروز

هفته هشتم لیگ، فینال‌های زودرس
بالانشین‌ها تغییر می‌کنند؟

هفته هشتم لیگ، فینال‌های زودرس

هفته هشتم رقابت‌های لیگ برتر پنج شنبه چهاردهم و جمعه پانزدهم مهر ماه پیگیری می‌شود در حالی که باید منتظر جدال‌های بزرگی باشیم.

بیش از ۱۰۰ گونه جانوری ایران در معرض خطر انقراض

حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس فهرست منتشره بیش از ۱۰۰ گونه جانوری ایران در فهرست در معرض خطر انقراض قرار دارد و بیش از ۱۶۰ گونه نیز در فهرست گونه‌های حمایت شده و حفاظت شده قرار گرفته‌اند.

کد خبر: ۱۳۶۳۶۲
۱۸:۳۶ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱

بیش از ۱۰۰ گونه جانوری ایران در معرض خطر انقراض

دیدارنیوز: فهرست مهره داران در معرض خطر انقراض و حمایت و حفاظت شده بعد از حدود ۲۰ سال به‌روزرسانی و منتشر شد.

حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست - در این باره گفت: در آستانه هفته دولت با تلاش همکاران دفاتر تخصصی به‌ویژه دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی فهرست گونه‌های مهره‌دار در معرض خطر انقراض و حمایت و حفاظت شده بر اساس بند ت ماده ۳ قانون شکار و صید و مصوبه ۱۶۸ شورای عالی حفاظت محیط زیست به‌روزرسانی و در روزنامه رسمی منتشر و به مراجع ذیربط ابلاغ شد و از این تاریخ ملاک عمل برای مسایل قضایی و حقوق در سطح کشور خواهد بود.

وی افزود: بر اساس فهرست منتشره بیش از ۱۰۰ گونه در فهرست در معرض خطر انقراض قرار دارد و بیش از ۱۶۰ گونه نیز در فهرست گونه‌های حمایت شده و حفاظت شده قرار گرفته‌اند.

اکبری تاکید کرد: در خصوص آبزیان و سخت‌پوستان مصوبه قبلی سازمان هنوز پابرجاست و در صورت تغییر، ابلاغ و اطلاع‌رسانی خواهد شد همچنین در خصوص بی‌مهرگان مراتب در دست بررسی نهایی است و به‌زودی اقدام خواهد شد.

تعیین وضعیت حفاظتی گونه‌ها بر اساس فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) توسط گروه‌های متخصص و براساس اطلاعات علمی به‌روز و معیار‌های کمی همچون میزان کاهش جمعیت، محدوده جغرافیایی پراکنش گونه و آیا نتایج یک تجزیه و تحلیل کمی احتمال بالقوه انقراض در طبیعت را نشان می‌دهد، تعیین می‌شود.

با توجه به اینکه این اطلاعات در خصوص تعداد محدودی از گونه‌های ایران موجود بوده و بعضا وضعیت تهدید فعلی برخی گونه‌های حیات وحش کشور با فهرست سرخ IUCN انطباق ندارد، دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با همکاری دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش و با کسب نظر از اساتید دانشگاهی، متخصصان ستادی و استانی سازمان اقدام به به‌روزرسانی فهرست طبقه‌بندی حفاظتی مهره‌داران کشور بر اساس معیار‌هایی همچون عوامل تهدید، وضعیت جمعیت، پراکنش محدود و اندمیک بودن، وضعیت قاچاق و ... کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی