تیتر امروز

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد
گفتگوی دوازدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با کامبیز نوروزی،حقوقدان

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ دوازدهمین...
چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟
رضا امیدوار تجریشی در بررسی بودجه ۱۴۰۲ کل کشور:

چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟

افزایش بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی سهم بودجه برخی نهاد‌ها و سازمان‌های خاص در سال ۱۴۰۲ ابهامات و سوالات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. رضا امیدوار تجریشی کارشناس اقتصادی به برخی از این پرسش‌ها...

پزشکیان: تصمیمات غلط مسوولین، جامعه نخبگان را فراری داده!

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است فرار نخبگان کشور به دلیل تصمیمات غلط مسوولین رقم خورده و گفت خود مجلس یکی از عوامل به وجود آمدن این وضعیت است.

کد خبر: ۱۳۶۲۷۴
۱۷:۲۵ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۱

پزشکیان: تصمیمات غلط مسوولین، جامعه نخبگان را فراری داده!

دیدارنیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مجلس و دولت با اتخاذ تصمیمات غلط باعث فرار نخبگان از کشور شده اند، گفت: کشور‌هایی مثل امارات برای نخبگان ما دام پهن کرده‌اند که حتی این روند دیگر مختص نخبگان و پزشکان نیست بلکه سرمایه گذاران هم در حال ترک کشور هستند.

مسعود پزشکیان، در خصوص فرار نخبگان کشور، گفت: واقعیت تلخی وجود دارد که نخبگان و سرمایه‌های مالی و فکری در حال ترک کشور هستند و فرار جامعه پزشکی از کشور هم شدت پیدا کرده است. قبلا پزشکان بسیاری از اقصی نقاط جهان به دلیل شرایط مطلوبی که کشورمان داشت وارد ایران می‌شدند، اما این روند الان برعکس شده است.

وی با اشاره به دلایل فرار نخبگان از کشور اشاره کرد و گفت: مقررات و قوانینی که در مجلس اتخاذ کردیم و سیاست‌هایی که در دولت تصمیم گیری می‌شود، همه باعث به وجود آمدن این روند شده است؛ مثلا وقتی سال گذشته به استاد تمام، ۳۲ میلیون می‌دادند و امسال هم اعلام کردیم که از ۳۷ میلیون تومان بیشتر حق ندارید به آن‌ها حقوق بدهید معنی این حرف این است که اگر بعد از ۳۰ سال زحمت، استاد شدید، ۱۱۰۰ دلار پول خواهید گرفت! درحالی که اگر یک دانشجو همین الان به خارج برود ۶۰۰۰ دلار پول دریافت خواهد کرد و همین استاد ۱۰ هزار دلار حقوق خواهد گرفت! پس با این شرایط هر کسی فرصتی پیدا کند، کشور را ترک خواهد کرد.

پزشکیان با بیان اینکه تصمیمات غلط مسوولین، جامعه نخبگان را از کشور فراری داده است، گفت: خود مجلس یکی از عوامل به وجود آمدن این وضعیت است و فکر می‌کنند با این کار عدالت را اجرا می‌کنند در حالی که قرآن می‌فرماید «وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ» «یعنی در قبال هر کاری پاداشی می‌گیری». این مساله باعث می‌شود بسیاری با خود اینگونه فکر کنند که من در سیستمی استخدام هستم و کار بکنم یا نه سقف حقوق دارم پس چه لزومی دارد کار کنم! بنابراین با این روند، چند نفر می‌مانند که بخواهند با دلسوزی کار کنند.

وی افزود: امام علی (ع) به مالک می‌گوید «بین کسی که کار می‌کند و بین کسی که کار نمی‌کند را مشابه نبین» وقتی نیروی انسانی کارشناس و کارآمد را تامین نمی‌کنیم انگیزه‌ای برای ماندن در کشور ندارند و از سوی دیگر، کشور‌ها برای نخبگان ما دام پهن کرده اند حتی این روند دیگر مختص نخبگان و پزشکان نیست بلکه سرمایه گذاران هم در حال ترک کشور هستند و کشوری مثل امارات در اختیار سرمایه گذاران زمین رایگان و وام قرار می‌دهد.

پزشکیان تصریح کرد: کشور‌هایی مثل امارات اینگونه از نخبگان حمایت می‌کنند درحالی که حمایت‌های ما روزگار سرمایه گذاران و نخبگان را سیاه کرده است. مالیات‌هایی که برای تولیدکندگان وضع کردیم بسیار سنگین‌تر از قبل است و از سوی دیگر قدرت خرید بازار کاهش پیدا کرده است و اعلام هم کردیم که باید حقوق کارمندان افزایش یابد! یعنی معادله‌ای را درست کردیم که نتیجه آن فرار نخبگان و سرمایه‌ها است.

منبع: شفقنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی