تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...

چین در مسیر تجاوزگری روسیه؛ «تایوان» را به زور می‌گیریم!

پس از تجاوز وحشیانه روسیه به خاک اوکراین، کشورهای غربی از احتمال حمله چین به تایوان ابراز نگرانی کرده بودند؛ اتفاقی که ظاهرا به واقعیت نزدیک است و چینی‌ها با وجود هزینه‌های بسیار جنگ هر روز به حمله نظامی به تایوان نزدیک می‌شوند.

کد خبر: ۱۳۵۲۸۵
۱۷:۰۳ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

چین در مسیر تجاوزگری روسیه؛ «تایوان» را به زور می‌گیریم!

دیدارنیوز: چین روز چهارشنبه ۱۰ اوت هشدار داد که هیچگونه رفتار «جدایی‌طلبانه» تایوان را نمی‌پذیرد و در صورت لزوم این جزیره را با زور تصرف خواهد کرد.

پکن این هشدار دوباره را در حالی مطرح کرده است که ارتش چین در روز‌های گذشته رزمایش گسترده و بی‌سابقه‌ای را به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان برگزار کرد.

این کشور با «بسیار خطرناک» توصیف کردن سفر خانم پلوسی به تایوان، آن را به شدت محکوم کرد. خانم پلوسی بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرده است.

چین تایوان را بخشی از قلمرو حاکمیت و یکی از استان‌های خود می‌داند و از همین رو تلاش می‌کند تا تایپه را در جهان منزوی نگه دارد.

دفتر امور تایوان چین روز چهارشنبه در گزارشی رسمی اعلام کرد که پکن آماده است حداکثر تلاش خود را برای اتحاد دوباره مسالمت‌آمیز با تایوان انجام دهد، اما رفتار «جدایی‌طلبانه» را به هر شکلی نمی‌پذیرد.

دفتر امور تایوان چین در بخش دیگری از این گزارش رسمی اعلام کرد که پکن «تنها» در صورت عبور تایوان از «خطوط قرمز استقلال» و همچنین دخالت قدرت‌های خارجی اقدام خواهد کرد.

روابط پکن و تایپه پس از انتخاب «تسای اینگ ون» به عنوان رئیس جمهور تایوان در سال ۲۰۱۶ به شدت تیره شده است. تسای اینگ ون و حزب «دموکراتیک مترقی» او تایوان را بخشی از قلمرو حاکمیت چین نمی‌دانند.

در هر حال چین وعده داده است که تایوان پس از «اتحاد دوباره» از «رونق اقتصادی» و «امنیت و عزت بیشتر» برخوردار شود، وعده‌ای که در سایه بزرگترین رزمایش چین ارائه شده است.

برخی از رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که چین با این رزمایش قصد دارد طرح محاصره تایوان را به اجرا بگذارد تا روزی این جزیره را «تصرف» کند.

در ابتدا اعلام شد که این رزمایش چهار روزه خواهد بود و ظهر روز یک‌شنبه ۷ پایان می‌پذیرد، اما ارتش چین روز دوشنبه از ادامه رزمایش خود بدون اشاره به زمان پایان آن خبر داد.

تمرینات نظامی ارتش تایوان
تایوان بر این نظر است که چین با تمرینات نظامی در نزدیکی جزیره برای «آماده سازی» خود و حمله به تایوان استفاده می‌کند. از همین رو تایوان در واکنش به رزمایش چین، تمرینات نظامی ارتش خود را آغاز کرد، اقدامی که با هشدار پکن مواجه شد.

بر اساس پیش‌بینی برخی از کارشناسان، تایوان در صورت رویارویی آشکار با چین حداکثر کاری که می‌تواند انجام دهد این است که سعی کند با کاهش سرعت حمله نظامیان چینی از ورود آن‌ها به خاک جزیره از راه دریا جلوگیری کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی