تیتر امروز

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟
گزارش دیدار از آخرین نفس‌های دریاچه ارومیه

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟

نابودی دریاچه ارومیه که در دولت نهم کلید آن زده شد حالا در دولت سیزدهم به لطف بی توجهی معاون اول رئیس جمهور به نامه‌های سازمان محیط زیست نفس‌های آخرش را می‌کشد.
«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور
وزارت کشور از تشکل‌های مردم‌نهاد در همایش روز ملی مشارکت اجتماعی دعوت نکرد

«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور

۲۲ مرداد، روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی بود و به همین مناسبت همایشی در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار شد که در آن مسئولان نهاد‌های دولتی حضور داشتند و سخنرانی کردند، همایشی ملی تشکل‌هایی...
تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...

پیش‌بینی وقوع سیل در ۱۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابر‌های همرفتی و فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران همراه رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ از شنبه تا سه‌شنبه (۱۵ تا ۱۸ مردادماه) خبر داد.

کد خبر: ۱۳۴۹۹۹
۱۸:۱۷ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

پیش‌بینی وقوع سیل در ۱۴ استان

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید، تشدید باد‌های ۱۲۰روزه و خیزش گرد و خاک هشدار داد.

این شرایط جوی روز شنبه در شمال اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، غرب و شرق هرمزگان، شمال شرق خوزستان و غرب فارس، یکشنبه در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، نوار شرقی خوزستان و نوار غربی فارس پیش‌بینی می‌شود.

دوشنبه نیز در شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی فارس، خراسان شمالی، اردبیل، ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و سه‌شنبه در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، نیمه غربی فارس، ارتفاعات سمنان، شرق و شمال شرق خوزستان این وضعیت جوی دور از انتظار نیست.

بر اثر این مخاطره جاری شدن روان‌آب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید، در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب و خسارات، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، لایروبی و پاکسازی نهر‌ها و کانال‌های انتقال آب، عدم تردد عشایر کوچ‌رو و دام‌ها در ارتفاعات، عدم محلول‌پاشی و سم‌پاشی، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، عدم پارک خودرو‌ها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیما‌های سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانند نیرو‌های امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و ... جهت مقابله با بحران را توصیه می‌کند.

تشدید باد‌های ۱۲۰ روزه در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان

این سازمان در ادامه از افزایش گرادیان فشاری همراه با تشدید باد‌های ۱۲۰ روزه و خیزش گردوخاک، وزش باد شدید و در نواحی مستعد توفان گردوخاک از سه‌شنبه تا پنجشنبه (۱۸ تا ۲۰ مردادماه) در شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان هشدار داد.

بر اثر این مخاطره خیزش گرد و خاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی، احتمال اختلال در حمل و نقل ریلی، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از فعالیت در فضای باز، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند نیرو‌های امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری‌ها و غیره، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیما‌های سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابر‌های همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک از شنبه تا چهارشنبه (۱۵ تا ۱۹ مردادماه) خبرداد.

این پدیده جوی روز شنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال کردستان، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، غرب گلستان، جنوب و غرب اصفهان، دامنه و ارتفاعات استان‌های قزوین، تهران، البرز، سمنان و شرق خوزستان، یکشنبه در گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، نیمه‌شرقی لرستان، هرمزگان، نیمه‌غربی فارس، دامنه و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مرکزی و همدان پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی روز دوشنبه در گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز، تهران، هرمزگان و سمنان، سه‌شنبه در گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات البرز، تهران و چهارشنبه در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، مازندران، شرق گیلان، دامنه و ارتفاعات استان‌های البرز، تهران، سمنان، مرکزی و فارس مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و خسارات احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات را توصیه می‌کند.

خیزش گرد و خاک در ۱۲ استان
این سازمان در ادامه ازخیزش و نفوذ گرد و خاک و وزش باد شدید موقت از شنبه تا چهارشنبه (۱۵ تا ۱۹ مردادماه) خبرداد.

این شرایط جوی روز شنبه درخراسان جنوبی، نوار شرقی خراسان رضوی، شمال شرق سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، یکشنبه در خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال سیستان و بلوچستان، دوشنبه در خراسان جنوبی، شرق و جنوب سمنان، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال شرق سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، خوزستان و ایلام پیش‌بینی می‌شود.

این وضعیت جوی سه‌شنبه در خراسان جنوبی، یزد، شرق و جنوب خراسان رضوی، سمنان، شرق کرمان، شمال اصفهان، خوزستان، ایلام و چهارشنبه درخراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق کرمان، جنوب و شرق خراسان رضوی، سمنان، شرق اصفهان، ایلام، خوزستان و یزد قابل پیش‌بینی است.

در اثر این مخاطره احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار پیش‌بینی می‌شود.

به توصیه سازمان هواشناسی عدم حضور افراد در فضای باز به‌ویژه اشخاص آسیب‌پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلو‌های تبلیغاتی، موکب‌های برگزاری مراسم مذهبی و پوشش گلخانه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

افزایش ارتفاع موج در دریای خزر و خلیج فارس
سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید در جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج بیشینه ۱ تا ۱.۵ متر درشرق خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان از شنبه تا دوشنبه (۱۵ تا ۱۷ مردادماه) خبر داد.

در اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی و خطر خسارت به شناور‌های کوچک و تاسیسات دریایی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و خسارات ممنوعیت در شنا به‌ویژه در نواحی ساحلی، محدودیت در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه تردد با شناور‌های سبک، قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج در ساحل و فراساحل بیشینه ۱ تا ۱.۵ متر از دوشنبه تا سه‌شنبه (۱۷ تا ۱۸ مردادماه) دردریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان خبر داد.

بر اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی و خطر خسارت به شناور‌های کوچک و تاسیسات دریایی پیش‌بینی می‌شود.

به توصیه سازمان هواشناسی ممنوعیت در شنا به‌ویژه در نواحی ساحلی، محدودیت در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه تردد با شناور‌های سبک، قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی