تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

درخواست ثبت اسامی بلوچی در فرهنگ اسامی مورد تأیید سازمان ثبت احوال

گروهی از مردم با راه‌اندازی کارزاری از رئیس سازمان ثبت احوال کشور خواستند اسامی بلوچی در فرهنگ اسامی مورد تأیید سازمان ثبت احوال ثبت شود.

کد خبر: ۱۳۴۹۰۴
۱۳:۱۸ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

درخواست ثبت اسامی بلوچی در فرهنگ اسامی مورد تأیید سازمان ثبت احوال

 

دیدارنیوز ـ سرویس اجتماعی: در متن این کارزار که تا امروز نزدیک به ۶ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، آمده است:
«از آن جایی که اسامی گویشوران یک زبان، در حفظ و پویایی آن نقش بسزایی دارد و فرهنگ نام‌ها در هر جامعه‌ای گویای پاره‌ای از باور‌های دینی، مذهبی، ملی، قومی و فرهنگی است، می‌طلبد که تمامی سازمان‌ها و نهاد‌های متولی این امر سعی وافری در این زمینه جهت پاسداشت زبان و فرهنگ اقوام مختلف کشور داشته باشند.
در همین راستا یادآور می‌شود که زبان بلوچی از جمله زبان‌های کهن و باسابقه‌ی ایرانی است که امروزه به دلیل برخی از کمبود‌ها و بی‌توجهی‌ها، گویشوران آن در بحث انتخاب اسامی درون فرهنگی برای فرزندان خویش بدان جهت که در فرهنگ اسامی مورد تأیید سازمان ثبت احوال کشور وجود ندارند، با مشکل جدی روبرو هستند.
به همین جهت درخواست می‌گردد که متولیان این امر، اقدامات لازم را برای تدوین اسامی درون فرهنگی بلوچی و افزودن آن‌ها به فرهنگ اسامی ایرانی مورد تأیید سازمان ثبت احوال کشور به انجام برسانند تا مردمان فرهنگ مدار استان سیستان و بلوچستان برای گزینش اسامی درون فرهنگی خود نگرانی نداشته باشند.»
این کارزار تا تاریخ یک شهریور ۱۴۰۱ در آدرس اینترنتی (https://www.karzar.net/۵۱۸۹۹) در حال جمع‌آوری امضاست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی