تیتر امروز

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟
گزارش دیدار از آخرین نفس‌های دریاچه ارومیه

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟

نابودی دریاچه ارومیه که در دولت نهم کلید آن زده شد حالا در دولت سیزدهم به لطف بی توجهی معاون اول رئیس جمهور به نامه‌های سازمان محیط زیست نفس‌های آخرش را می‌کشد.
«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور
وزارت کشور از تشکل‌های مردم‌نهاد در همایش روز ملی مشارکت اجتماعی دعوت نکرد

«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور

۲۲ مرداد، روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی بود و به همین مناسبت همایشی در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار شد که در آن مسئولان نهاد‌های دولتی حضور داشتند و سخنرانی کردند، همایشی ملی تشکل‌هایی...
تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...

رابطه حقوق کم با «پیری مغز»

یافته‌های محققان نشان می‌دهد کار با حداقل دستمزد ممکن، برای مغز شما مضرتر از چیزی است که تصور می‌کنید. در واقع حقوق کم و روند پیر شدن سلول‌های مغزی با یکدیگر رابطه‌ای مستقیم دارند.

کد خبر: ۱۳۴۸۴۹
۱۱:۵۹ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

رابطه حقوق کم با «پیری مغز»

دیدارنیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کار مداوم با دستمزد‌های پایین منجر به کاهش قابل توجه و سریعتر حافظه می‌شود. به عبارت ساده تر، وقتی فردی در یک شغل کم درآمد کار می‌کند، مغز او سریعتر از کسی که حقوق خوبی دارد پیر می‌شود.

محققان دانشگاه کلمبیا خاطرنشان کردند: مطالعات قبلی، مشاغل کم دستمزد را با علائم افسردگی، چاقی و فشار خون بالا مرتبط کرده است. همه این شرایط خطر پیری شناختی سریع را در فرد افزایش می‌دهد.

دکتر کاترینا کزیوس، محقق فوق دکتری در دانشکده بهداشت عمومی میلمن دانشگاه کلمبیا، در رابطه با موضوع فوق می‌گوید: ما شواهدی به دست آوردیم که نشان می‌دهد قرار گرفتن مداوم در معرض دستمزد‌های پایین در طول سال‌های اوج درآمد با کاهش سریع حافظه در مراحل بعدی زندگی همراه است.

این تیم با استفاده از سوابق حاصل از مطالعه ملی بهداشت و بازنشستگی روی بزرگسالان بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶، داده‌های مربوط به میانگین دستمزد ۲۸۷۹ نفر را که بین سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۱ متولد شده بودند، بررسی کردند.

دکتر کاترینا کزیوس و تیم او تاریخچه درآمد هر شرکت کننده را به دسته‌های خاصی تقسیم کردند. این گروه‌ها شامل افرادی بودند که هرگز با دستمزد‌های پایین کار نمی‌کردند، کسانی که به طور متناوب دستمزد پایین می‌گرفتند و افرادی که به طور مداوم بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ با دستمزد پایین کار می‌کردند.

نویسندگان مطالعه سپس رابطه بین این دستمزد‌ها و کاهش حافظه را طی ۱۲ سال بعدی، بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶ بررسی کردند.

کار با حداقل دستمزد یک سال از عمر مغز شما می‌گیرد

نتایج نشان می‌دهد: در مقایسه با افرادی که هرگز با دستمزد کمی کار نمی‌کردند، افراد دارای دستمزد کم به طور قابل توجهی کاهش حافظه را در دوران پیری تجربه کردند. به طور خاص، کارگران کم دستمزد تقریباً یک سال بیشتر پیری شناختی را در یک دوره ۱۰ ساله تجربه کردند. موضوع فوق بدان معناست که به ازای هر ۱۰ سال پیری شناختی عادی که یک فرد معمولی تجربه می‌کند، مغز یک کارگر کم دستمزد ۱۱ سال پیر می‌شود.

دکتر آدینا زکی الحزوری، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار اپیدمیولوژی در مدرسه میلمن کلمبیا درباره این مساله می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که سیاست‌های اجتماعی که رفاه مالی کارگران کم دستمزد را افزایش می‌دهند، ممکن است به ویژه برای سلامت شناختی مفید باشند.

شرح کال این یافته‌ها در آخرین شماره مجله اپیدمیولوژی (American Journal of Epidemiology) منتشر شده است.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی