تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

هدیه عجیب خبرگزاری دولت در آستانه روز خبرنگار؛ لغو همکاری «ایرنا» با ۵۰۰ رابط خبری!

خبرگزاری دولتی ایرنا، در اقدامی عجیب و بی‌سابقه به همکاری با حدود ۵۰۰ خبرنگار (رابط خبری) این رسانه در استان‌های مختلف کشور پایان داده است. این اقدام ایرنا آن هم درست در آستانه ۱۷ مرداد و روز خبرنگار موج شدیدی از نارضایتی‌ها را بین این خبرنگاران ایجاد کرده است.

کد خبر: ۱۳۴۷۷۸
۱۶:۱۹ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

هدیه عجیب خبرگزاری دولت در آستانه روز خبرنگار؛ لغو همکاری «ایرنا» با ۵۰۰ رابط خبری!

دیدارنیوز: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در اقدامی بی سابقه و ناباورانه، اقدام به لغو همکاری حدود ۵۰۰ خبرنگار (رابط خبری) این رسانه در استان‌های مختلف کشور کرده است.

خبرنگاران خبرگزاری ایرنا در سراسر کشور ظهر روز یکشنبه ۹ مردادماه در حالیکه طبق روال همیشگی، مشغول انجام امور خبری و اطلاع رسانی بودند، با اعلام روسای دفاتر استانی، خبر ممنوعیت فعالیت خود را، بطور همزمان دریافت کردند.

در حالی که اندوه و تبعیض عدم برخورداری از حداقل‌ها با وجود دوندگی‌ها و تلاش‌های شبانه روزی همپای خبرنگاران رسمی، و انجام وظیفه در شیفت تعطیلات، پوشش نمازپرفیض جمعه و... چنان بر دلشان سنگینی می‌کرد که امید و انگیزه کار را از آن‌ها سلب کرده بود، موضوع لغو همکاریشان نیز بر مشکلات دیگرشان افزوده شد.

این در حالی است که بسیاری از آنها، بدون برخورداری از هیچ گونه مزایایی نظیر حقوق ثابت، بیمه خبرنگاری و غیره، با داشتن سابقه بیش از سه دهه فعالیت با این رسانه، بصورت خرید خدمت (پرداخت حق الزحمه به ازای تولید خبر و گزارش) همکاری داشته اند.

عنوان حق الزحمه‌ای که دریافت می‌کرده که حتی از بیان مبلغ آن نیز شرمسارند چرا که چنین حقوق و دریافتی هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

خبرنگارانی که با تلاش‌های بی وقفه آنها، خوراک خبری نه تنها ایرنا که بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های دیگر هم تامین می‌شد.

آنچه به عنوان علت این اقدام و اخراج رابطان از سوی مسئولان ایرنا اعلام شده ساماندهی نیروی انسانی است بطوریکه در برخی از دفاتر ایرنا فقط یک الی ۲ خبرنگار رابط را به عنوان نیرو حفظ و عذر بقیه خبرنگاران را خواسته اند.

این اقدام ایرنا آن هم درست در آستانه ۱۷ مرداد و روز خبرنگار که پس از شهادت شهید صارمی خبرنگار ایرنا در افغانستان نامگذاری شده است، موج شدیدی از نارضایتی‌ها را بین این خبرنگاران ایجاد کرده است.

گفتنی است با این اقدام ایرنا، در این شرایط حساس اقتصادی، این خبرنگاران، که تعدادی از آن‌ها سرپرست خانوار نیز هستند، با مشکل مالی و تامین معیشت ناشی از بیکاری و نیز تبعات منفی ناشی از آن مواجه شده اند.

این اقدام خبرگزاری ایرنا به عنوان رسانه دولت، تناقض آشکار با رویکرد دولتِ مردمی و انقلابی سیزدهم، آن هم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به شعار " تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین " مزین شده، دارد. دولتی که شعارش عدالت محوری است و ادعایی بیش از دولت‌های گذشته، در تحقق منویات رهبری، مبنی بر رفع مشکلات مردم، به ویژه در حوزه معیشتی دارد.

آن‌ها که همواره پیگیر مطالبات و مشکلات مردم از مسئولان بوده اند حالا اما، خود با اقدام شوک آور خبرگزاری دولت مواجه شده و با انتشار این متن، خواستار پیگری و پاسخگویی مسئولان ذیربط هستند.

خواسته آن‌ها این است که ضمن تجدید نظر در این تصمیم و بازگشت این خبرنگاران به سنگر اطلاع رسانی ایرنا، که خود را متعلق به آن می‌دانند، سازوکار و گشایش‌های لازم در راستای برخورداری آن‌ها از حداقل‌های قانونی و حفظ کرامت انسانی ایجاد شود.

حداقل‌هایی که حتی یک کارگر ساده‌ی کارگاه کوچک در نقاط کور و دور افتاده هم از آن برخوردار است.

رونوشت:
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت برکاته)
ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی
رییس مجلس شورای اسلامی محمدباقر قالیباف
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد مهدی اسماعیلی

منبع: تابناک

منبع: تابناک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی