تیتر امروز

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

تدوام بارش‌های موسمی تا ۵ روز آینده

صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تدوام بارش‌های موسمی تا ۵ روز آینده خبر داد و گفت: امروز (شنبه) دریای خزر، دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

کد خبر: ۱۳۴۴۹۵
۱۰:۲۶ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۱

تدوام بارش‌های موسمی تا ۵ روز آینده

دیدارنیوز: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تداوم بارش‌های موسمی تا پنج روز آینده خبر داد.

صادق ضیاییان، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: طی سه روز آینده گذر متناوب امواج تراز میانی جو در نوار شمالی همچنین ادامه فعالیت سامانه موسمی (مانسون) در نیمه‌جنوبی کشور موجب ناپایداری‌های جوی می‌شود. بر این اساس شنبه (۸مردادماه) در گیلان، مازندران، گلستان خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و برخی نقاط واقع در شمال غرب کشور رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید و در جنوب سیستان و بلوچستان هرمزگان، فارس، کرمان، جنوب و غرب یزد، بوشهر، خوزستان کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه‌غربی اصفهان، شرق لرستان، مرکزی، همدان و قم رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید گاهی همراه با خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. بارش در ارتفاعات البرز واقع در شرق تهران، کهگیلویه وبویراحمد، نیمه‌شمالی فارس، جنوب اصفهان و کرمان شدت خواهد داشت.

وی افزود: یکشنبه (۹ مردادماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و دامنه‌های جنوبی البرز در زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید رخ می‌دهد همچنین بارش در جنوب شرق کاهش می‌یابد و به شکل رگبار و رعدوبرق در فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، غرب اصفهان، مرکزی، قم، همدان و شرق لرستان ادامه خواهد یافت. در این روز بارش در کهگیلویه و بویر احمد، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان، شمال فارسی و جنوب اصفهان شدت خواهد داشت.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا دوشنبه (۱۰ مردادماه) بارش در نوار شمالی کاهش می‌یابد و فقط در مازندران قابل توجه است. در این روز با تقویت سامانه موسمی، بارش در جنوب کرمان شمال هرمزگان، فارس و دامنه‌ها و ارتفاعات زاگرس واقع در کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان ادامه خواهد داشت که در برخی نقاط فارس و جنوب کرمان دارای شدت بیشتری است. بارش سه‌شنبه (۱۱ مردادماه) در این مناطق به شکل خفیف ادامه دارد.

وی افزود: چهارشنبه (۱۲ مردادماه) در نوار شمالی کشور بارش پراکنده و پنج شنبه (۱۳ مردادماه) در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم خواهد بود طی پنج روز آینده با تداوم باد‌های ۱۲۰ روزه، در نوار شرقی کشور، به‌ویژه منطقه زابل، وزش باد شدید خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان امروز دریای خزر، دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۹مردادماه) کمی ابری و گاهی نیمه‌ابری و وزش باد و رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد و طی دوشنبه (۱۰ مردادماه) صاف تا قسمتی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۸ و ۹ مرداد ماه) اهواز با دمای ۴۲ و۴۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای ۱۴ و ۱۵ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی