تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

وزیر ارتباطات، قاب جنجالی در روسیه و طرح صیانت!

طرح صیانت که این روز‌ها به‌تدریج در حال اجراست و هر روز به شکل جدیدی زندگی ما ایرانی‌ها را با دردسر مواجه می‌کند، در حقیقت دارد همان بلایی را بر سر فضای مجازی و راه‌های ارتباطی مردم با یکدیگر و جهان می‌آورد که وزیر ارتباطات در مصاحبه با راشاتودی می‌خواست؛ مخدوش‌کردن واقعیت و تلاش برای تغییردادن آن.

کد خبر: ۱۳۴۳۶۸
۱۰:۰۹ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات، عکس جنجالی در روسیه و طرح صیانت!

دیدارنیوز: وزیر ارتباطات در روز‌های اخیر به اشکال مختلف تلاش کرده خود را به صدر اخبار و توجهات برساند.

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «جعل واقعیت» نوشت: جنجالی‌ترین بخش فعالیت‌های آقای وزیر مصاحبه او با خبرگزاری راشاتودی بود. عکسی که از این مصاحبه منتشر شد، به نظر بسیاری تصویر تمام‌نمای فضای ایران امروز بود. در این گفت‌و‌گوی تصویری وزیر سعی کرده بود همه آداب و پروتکل‌های داخلی را رعایت کند و حتی مصاحبه‌کننده روس با حجاب اسلامی مقابل زارع‌پور نشسته بود؛ غافل از اینکه همه ماجرا این نبود و یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در مصاحبه بدون رعایت این محدودیت‌ها و با پوشش متعارف روسی در پشت صحنه نشسته بود.

انتشار تصویر کامل و ادیت‌نشده یک گفتگو و تضاد ساختگی میان آنچه جلوی دوربین می‌گذشت و واقعیتی که پشت صحنه جریان داشت، جنجالی را دامن زد که بازتاب‌هایش همچنان ادامه دارد. اتفاقی که حتی مشاور سخنگوی دولت را وادار به موضع‌گیری کرد و در‌عین‌حال وزیر را واداشت تا مدیر روابط‌عمومی خود را برکنار کند. تصمیمی که به اندازه همان رویداد اصلی تأمل‌برانگیز بود و گویای اینکه آنچه اهمیت ندارد، واقعیت است و چیزی که مهم است شیوه نشان‌دادن آن به مردم است؛ قابی جعلی و بزک‌شده.

وزیر ارتباطات، عکس جنجالی در روسیه و طرح صیانت!

به نظر می‌رسد این همان کاری است که با طرح صیانت از فضای مجازی قرار است در ابعاد ملی رخ دهد. درباره طرح صیانت که حالا اسم آن هم عوض شده -باز هم برای اینکه واقعیت آن از چشم مردم پنهان شود- در ماه‌های گذشته تحلیل‌ها و روایت‌های زیادی شده که هیچ‌کدام با واقعیت امروز ایران و دنیا همخوانی ندارد. آنچه در عمل دیده شده، ماهیت بی‌رحم این طرح و نیت طراحان و پیگیری‌کنندگان آن است.

طرح صیانت که این روز‌ها به‌تدریج در حال اجراست و هر روز به شکل جدیدی زندگی ما ایرانی‌ها را با دردسر مواجه می‌کند، در حقیقت دارد همان بلایی را بر سر فضای مجازی و راه‌های ارتباطی مردم با یکدیگر و جهان می‌آورد که وزیر ارتباطات در مصاحبه با راشاتودی می‌خواست؛ مخدوش‌کردن واقعیت و تلاش برای تغییردادن آن. واقعیت این است که با اجرای این طرح ایرانی‌ها در جهان منزوی خواهند شد و دسترسی‌شان به حقایق سخت‌تر. فیلترینگ گسترده اینترنت با هر توضیح و توجیهی که اتفاق بیفتد، نتیجه‌ای جز این‌ها ندارد. همان که به اسم امن‌کردن فضای مجازی دنبال می‌شود و در روز‌های گذشته باعث شده دسترسی بسیاری از کاربران به شبکه جهانی اطلاعات قطع شود و فقط رسانه‌های ایرانی در دسترس باشد. مشابه اتفاقی که در سیما هم شاهدش هستیم. کاری که سیما در زمان پخش والیبال انجام می‌دهد نیز همین است. برای اینکه بخشی از تماشاگران و اتفاقات مسابقه والیبال از چشم ایرانی‌ها پنهان بماند، مسابقه سانسور می‌شود و چیزی که به چشم مخاطب می‌رسد، تصاویری منقطع، جعلی و اعصاب‌خرد‌کن است.

این هم مشابه همان فاجعه‌ای است که ساترا می‌خواهد برای همه محصولات تصویری کشور رقم بزند. روند مزبور حاصل دیدگاهی است که شهروندان را صغیر فرض می‌کند. در‌این‌میان نقش وزیر ارتباطات چشمگیر است. او از روسیه تا تهران روی حقایق را با نشان‌دادن تصویری جعلی از یک مصاحبه می‌پوشاند و با فیلتر‌کردن اینترنت در ایران تلاش می‌کند واقعیت امروز جهان را تغییر دهد؛ واقعیتی که مثل همان عکس منتشرشده روزی آشکار می‌شود. دنیای امروز دنیای جعل واقعیت نیست.

نیلوفر منصوریان - شرق

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی