تیتر امروز

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

توصیه به مردان بالای ۴۰ سال؛ «سرکه» بخورید

به گفته محققان، مصرف سرکه در مردان بالای ۴۰ سال می‌تواند فواید زیادی مانند کنترل فشارخون داشته باشد. به طور کلی سرکه در رژیم‌های غذایی مختلف کم استفاده می‌شود و معمولا افراد از خوردن آن به تنهایی نیز خودداری می‌کنند.

کد خبر: ۱۳۴۱۹۴
۲۰:۲۵ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

توصیه به مردان بالای ۴۰ سال؛ «سرکه» بخورید

دیدارنیوز: تحقیقات مشاهده‌ای جدید بر غذا‌های ژاپنی نشان می‌دهد سرکه برای سلامت مردان از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشمندان دانشگاه اوزاکا گزارش داده اند که مصرف منظم سونومونو یکی از غذا‌های ژاپنی که بر پایه سرکه تهیه می‌شود، در میان مردان بالای چهل سال با کاهش فشار خون مرتبط است.

تحقیقات پیشین نشان می‌داد افرادی که روزانه ۳۰ میلی لیتر سرکه می‌نوشند، سطح فشار خون پایین تری دارند. با این حال، افراد مورد مطالعه در پروژه تحقیقاتی پیشین وزن قابل توجهی را نیز از دست دادند، که ممکن است فشار خون پایین ذکر شده را توضیح دهد.

فواید سرکه در یک رژیم غذایی سالم به خوبی شناخته شده است، اما می‌تواند به فواید بیشتر آن نیز پی برد. محققان در این پروژه تحقیقاتی جدید از شرکت کنندگان نخواستند چیزی را تغییر دهند.

محققان اعلام کردند: مطالعه غذای ژاپنی سونومونو فرصتی منحصر به فرد برای انجام یک پروژه مشاهده‌ای برای ارزیابی اینکه آیا مصرف سرکه در چارچوب یک رژیم غذایی معمولی با نوسانات فشار خون مرتبط است یا خیر، فراهم کرد. سونومونو یک غذای بسیار رایج در ژاپن است که معمولاً توسط نسل‌های قدیمی‌تر مصرف می‌شود. سوپرمارکت‌های ژاپنی، طیف گسترده‌ای از بسته بند‌های آماده سونومونو را ارائه می‌کنند.

در این پروژه تحقیقاتی، محققان ۱۴۹۸ مرد و زن بالای ۴۰ سال را که قبلاً برای فشار خون بالا یا سایر مسائل سلامتی رد صلاحیت‌کننده غربالگری شده بودند، انتخاب کردند. در این گروه، ۷۴۶ نفر تحت آزمایش فشار خون قرار گرفتند و طبق دستورالعمل‌های انجمن ژاپنی فشار خون بالا طبقه بندی شدند. همان شرکت کنندگان سپس یک نظرسنجی رژیمی را تکمیل کردند که به شدت بر مصرف غذا‌های مبتنی بر سرکه مانند سونومونو متمرکز بود.

به طور کلی سرکه در رژیم‌های غذایی مختلف کم استفاده می‌شود و معمولا افراد از خوردن آن به تنهایی نیز خودداری می‌کنند. اما غذای ژاپنی سونومونو که سرکه بخش اصلی آن است می‌تواند به مردان کمک کند تا فشار خون خود را کنترل کنند.

همانطور که محققان تمام داده‌های جمع آوری شده را ارزیابی کردند، متوجه وجود الگویی شدند. پروفسور هیراکو کانوشی (Hiroaki Kanouchi) خاطرنشان می‌کند: مردانی که به طور معمول سونومونو نمی‌خورند، به طور قابل توجهی فشار خون بالاتری داشتند، حتی اگر وزن و شاخص توده بدنیشان (BMI) با آن‌هایی که این غذا را مصرف می‌کردند یکسان بود. ما معتقدیم که سرکه می‌تواند رشد میکروبیوتای خوب روده را افزایش دهد، اما برای تایید این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

مصرف سونومونو حداقل یک بار در ماه با میانگین فشار خون پایین در میان افراد مرد مرتبط است. این امر حتی پس از اینکه پژوهشگران عوامل متعدد دیگری از جمله شاخص توده بدنی، سن، سابقه مصرف سیگار و عادات مصرف سدیم/پتاسیم/الکل را در نظر گرفتند، صادق بود.

پروفسور کانوشی تاکید کرد ما مطمئن نیستیم که چگونه سرکه باعث این کاهش فشار خون و سلامتی می‌شود. علاوه بر این، افزایش مصرف سرکه منجر به بهبود بیشتر فشار خون نمی‌شود. همه می‌دانیم که رژیم غذایی یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ایجاد تغییر به حساب می‌آید. من می‌خواهم همه بدانند که حتی خوردن گاه به گاه سونومونو می‌تواند در فشار خون تفاوت ایجاد کند.

منبع:بهداشت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی