تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...
بایدن دست خالی به واشنگتن برگشت

بهشتی‌پور: اگر ایران و آمریکا توافق کنند، روسیه نمی‌تواند مانع «برجام» شود

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان اینکه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سفر به منطقه دست خالی به واشنگتن برگشت، گفت: اگر ایران و آمریکا راضی به توافق و بازگشت به برجام باشند، نه روسیه و نه دیگر کشور‌های عضو برجام قادر نیستند که مانع از آن شوند.

کد خبر: ۱۳۳۹۳۱
۰۸:۲۰ - ۲۹ تير ۱۴۰۱

بهشتی‌پور: نه روسیه، نه اعضای دیگر نمی‌توانند مانع اجرای «برجام» شوند

دیدارنیوز: یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: هر چند سفر بایدن به منطقه سر و صدا زیادی در بر داشت، اما در عمل رییس‌جمهور آمریکا دست خالی به واشنگتن برگشت.

حسن بهشتی‌پور، با اشاره به سفر جو بایدن به منطقه و بازخورد این سفر در رسانه‌های آمریکایی که آن را بی‌نتیجه خواندند، گفت: از اول مشخص بود موضوع اصلی و هدف از این سفر، تامین انرژی مورد نیاز اروپا و آمریکا است و اینکه آمریکا تلاش کند عربستان را به تولید نفت بیشتر ترغیب کند. در حال حاضر به خاطر افزایش بی‌سابقه قیمت نفت و بنزین فضای بدی برای دموکرات‌ها در انتخابات بعدی که در آبان است ایجاد شده و از طرفی تورم بی‌سابقه به ۹ درصد رسیده است که در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: انتظار بود که آمریکایی‌ها در این سفر به عربستان فشار بیاورند، اما عربستان هم به واقع نمی‌تواند بیش از این میزان تولید را افزایش دهد. برای اینکه کسری ناشی از تحریم روسیه در بازار انرژی را بتوان جبران کرد به سه تا چهار میلیون بشکه نیاز است، اما عربستان کشش این تولید را ندارد؛ شاید حداکثر دو میلیون بتواند به بازار وارد کند، از این رو عقلانی است که آمریکا به سمت توافق با ایران برود و دست از لجاجت بردارد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل خاطرنشان کرد: دولت آمریکا از طرفی به شدت تحت تاثیر لابی صهیونیست است و به شدت مخالف برجام و توافق با ایران. از طرفی شروط ایران برای رفع تحریم از سپاه پاسداران و تضمین عدم خروج دوباره از برجام، موضوعاتی هستند که میان ایران و آمریکا هنوز مورد بحث است.

بهشتی‌پور معتقد است: عملا اینکه در این شرایط و با این سطح از اختلاف‌ها انتظار داشته باشیم ایران و آمریکا به توافق برسند، بسیار ضعیف است. اگر چه انتظار ایران به جا است، اما امکان تحققش ضعیف است و فعلا فشار صهیونیست‌ها برای عدم توافق با ایران بیشتر بوده است.

وی با بیان این اعتقاد که ادامه این روند ایران و آمریکا را به سمت اقدامات رادیکال سوق می‌دهد اظهار کرد: موضع‌گیری اخیر رییس شورای راهبردی روابط خارجی را باید در همین راستا دید. هر چه اختلاف‌ها ماندگارتر، واکنش‌ها تندتر خواهد شد. به نظرم اظهارات اخیر آقای خرازی هشدار می‌دهد به طرف آمریکایی که این گونه فشار‌ها نه تنها ایران را از مسیر خود باز نمی‌دارد بلکه آن را به سمت جلو سوق خواهد داد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل در ادامه در پاسخ به این پرسش که در این شرایط باید گفت که مذاکرات برجام در عمل متوقف و توافقی در کار نخواهد بود؟ گفت: دوشنبه شب آقای امیرعبداللهیان با آقای بورل مجدد صحبت کردند و مذاکرات پوتین در تهران هم شاید راهی را به سمت برجام باز کند. در دیپلماسی بن بست نیست، هزار راه نرفته است، اما باید طرف‌ها بخواهند که تغییر صورت گیرد.

بهشتی‌پور درباره برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه روسیه نمی‌خواهد نفت ایران به طور رسمی و علنی تا زمستان وارد بازار شود برای حفظ فشار به اروپا و آمریکا با ابراز تاسف از طرح چنین مباحثی در فضای عمومی و رسانه‌ای گفت: متاسفم برای کسانی که این تحلیل‌ها را دارند، یعنی ما آلت دست روس‌ها هستیم؟ اگر این طور باشد من از این حالت احساس سرشکستی می‌کنم و باور نمی‌کنم چنین چیزی باشد. بیان این تحلیل‌ها در فضای رسانه‌ای بدون اینکه دلیل روشن علمی بیاورند درست نیست. با چه استدلالی ایران باید به روسیه باج دهد؟ یعنی اگر امروز فرانسه و ایتالیا در عسلویه بیایند سرمایه گذاری کنند، ما می‌گوییم نه نیایید به شما نفت نمی‌فروشیم یا با شما کار نمی‌کنیم؟ آقای صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اخیرا اعلام کرده است که چند محموله نفت به یکی از کشور‌های اروپایی فروخته‌ایم و مابه ازای آن هم کالا گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اگر ایران و آمریکا راضی به توافق و بازگشت به برجام باشند، نه روسیه و نه دیگر کشور‌های عضو برجام قادر نیستند که مانع از آن شوند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی