تیتر امروز

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید
گفت‌وگوی دیدار با رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید

ارائه یک آمار عجیب و غیرعلمی در مورد شیوع بیماری هاری در ایران، بحث‌برانگیز شده،در همین راستا دیدارنیوز گفت‌و‌گویی با دکتر امید مرادی و مجتبی طباطبایی، رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی تهران...
نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما
نماینده پیشین مجلس در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در برنامه رکن سه

نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما "نیشگون" نمی‌گیرد/ حکومت اسلامی جایگزین جمهوری شده/ انشاالله، در دیدارنیوز با تاجزاده مناظره می‌کنم

محمد نعیمی‌پور در دومین قسمت از گفت‌وگوی اختصاصی خود با دیدارنیوز روش‌ افرادی چون مصطفی تاجزاده و مهدی نصیری را ژورنالیستی و بی‌حاصل دانست و گفت: سیاستمدار باید روشی مستقل از سر و صدای رسانه‌ای...

پایان یک تبعیض؛ زنان «قدکوتاه» اسپانیایی می‌توانند پلیس شوند

پس از شکایت یک زن کوتاه قد اسپانیایی، که به دلیل ۶ سانتی‌متر کوتاهی قدش از استخدام در پلیس این کشور رد شده بود، دیوان عالی اسپانیا علیه مقررات «تبعیض‌آمیز» استخدامی در نیرو‌های پلیس این کشور رای صادر کرد.

کد خبر: ۱۳۳۸۶۲
۱۰:۲۸ - ۲۸ تير ۱۴۰۱

زنان «قدکوتاه» اسپانیایی می‌توانند پلیس شوند

دیدارنیوز: دیوان عالی اسپانیا علیه مقررات «تبعیض‌آمیز» استخدامی در نیرو‌های پلیس این کشور رای صادر کرد. طبق مقررات جاری، زنان با قد کوتاه‌تر از ۱ متر و ۶۰ سانتی‌متر باید قید پلیس شدن را می‌زدند. این درحالیست که حداقل قد مردان به‌عنوان پیش شرط لازم برای پیوستن به نیرو‌های پلیس ۱ متر و ۶۵ سانتی‌متر است.

رای بالاترین مرجع قضایی اسپانیا در پی شکایت یک زن جوان علاقه‌مند به استخدام در نیرو‌های پلیس صادر شد. تقاضای این فرد در سال ۲۰۱۷پس از آن‌که مشخص شد او حدود ۶ سانتی‌متر از قد لازم کوتاه‌تر است، رد شده بود.

در دادخواست این زن‌ناکام آمده بود این مقررات به نفع مردان اسپانیایی و از این حیث تبعیض‌آمیز است چرا که تنها ۳ درصد مردان اسپانیا زیر ۱.۶۵ قد دارند؛ در حالیکه حدودا از هر ۴ زن اسپانیایی ۱ نفر کوتاه‌تر از ۱.۶۰ متر است.

در حکم دیوان عالی که روز دوشنبه ۱۸ ژوئیه صادر شده آمده در تعیین شرط قد باید میانگین قد هر جنس مدنظر قرار داده شود.

طبق آمار‌های رسمی میانگین قد زنان اسپانیایی گروه سنی ۲۰ تا ۴۹ سال ۱ متر و ۶۳ سانتی‌متر است در حالیکه مردان این گروه سنی بطور متوسط ۱۱ سانتی‌متر بلندقدترند.

قضات دادگاه همچنین اعلام کردند که شرط قد داوطلبان برای استخدام در نیرو‌های پلیس ملی توجیه ندارد؛ چرا که در تشکیلات پلیس، مشاغل و پست‌هایی وجود دارد که نیاز به شرایط فیزیکی خاص از جمله قدبلند ندارند.

طبق حکم دادگاه، پلیس باید این زن را به شرط قبولی در آزمون ورودی، استخدام کند و حقوق و مزایایی همسان با سایر زنانی که در سال ۲۰۱۷ جذب نیرو‌های پلیس شده بودند به او بپردازد.

برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ میلادی بود که ۴۲ زن تحصیل‌کرده به جمع نیرو‌های پلیس اسپانیا اضافه شدند. این درحالیست که با گذشت بیش از ۴ دهه، حدود ۹ هزار مامور پلیس زن در اسپانیا مشغول انجام وظیفه هستند، یعنی کمی کمتر از ۱۵ درصد کل نیرو‌های پلیس این کشور.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی