تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
هفته هفتم؛ محرومیت مردم!
بازی‌های لیگ باز هم بدون تماشاگر مرد و زن

هفته هفتم؛ محرومیت مردم!

رقابت‌های هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی آغاز می شود که طبق اعلام سازمان لیگ، همه دیدارها بدون تماشاگر برگزار خواهد شد.
شانگهای، قطب‌نمای شکسته
ترکیه، از فراز گالاتا (۴)

شانگهای، قطب‌نمای شکسته

ستون جدید دیدار در حوزه بین‌الملل به نام «ترکیه، از فراز گالاتا» است که تمثیلی است از برج قدیمی گالاتا در استانبول که قرن‌ها دیدبان این کشور بوده و این ستون نیز به نوعی رسانه‌های ترکیه را رصد...
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد

افزایش قیمت دارو، فقط برای دولت و بیمه‌ها!

باوجود گرانی‌های سرسام‌آور در مورد کالاهای اساسی و حتی دارو، مجوز اخیر سازمان غذا و دارو برای افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی محصولات شرکت‌های دارویی، قیمت این محصولات را بیش از پیش افزایش داد اما سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید این افزایش قیمت فقط برای دولت و بیمه‌ها محسوب می‌شود و متوجه بیماران نیست!

کد خبر: ۱۳۳۷۰۱
۱۹:۰۵ - ۲۵ تير ۱۴۰۱

افزایش قیمت دارو، فقط برای دولت و بیمه‌ها!

دیدارنیوز: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تغییر قیمت دارو فقط برای دولت و بیمه‌ها اعمال می‌شود و متوجه بیمار نخواهد بود، جزئیات اجرای طرح دارویار را تشریح کرد.

پدرام پاک‌آیین با بیان اینکه با اجرای طرح "دارویار" پرداخت از جیب بیماران ثابت می‌ماند، اظهار کرد: در مواردی با توجه به افزایش پوشش بیمه‌ای دارو و پرداخت یارانه سلامت، شاهد کاهش پرداختی از جیب مردم خواهیم بود.

وی ادامه داد: قبل از اجرای طرح «دارویار»، ۶ میلیون از افراد فاقد بیمه، شناسایی شده و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند. در این طرح برای دارو‌هایی که پیش از این تحت شمول حمایت‌های بیمه‌ای نبودند، پوشش بیمه‌ای برقرار شد.

دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت تصریح کرد: بنا به نظر صاحب‌نظران حوزه دارو، با اجرای دارویار کمبود‌های دارویی کشور به طور چشمگیری کاهش می‌یابد، الگوی مصرف دارو اصلاح و تقاضای القایی دارو کمتر می‌شود.

پاک‌آیین با بیان اینکه تغییر قیمت دارو فقط برای دولت و بیمه‌ها اعمال می‌شود و متوجه بیمار نخواهد بود، یادآور شد: در صورت مراجعه بیمار با نسخه پزشک، میزان پرداختی وی نسبت به قبل تغییری نمی‌کند. در واقع در این طرح، قیمت دارو‌ها افزایش می‌یابد، ولی ساز و کار حمایتی به گونه‌ای طراحی شده که این افزایش قیمت تماما توسط بیمه‌ها پوشش داده می‌شود.

وی گفت: وضعیت پرداخت از جیب مردم در دارو‌هایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند، تماما توسط بیمه‌ها جبران خواهد شد. همچنین برای اولین بار، مبنای پوشش بیمه که تا پیش از این حداقل قیمت دارو در بازار بود، به قیمتی که بیشترین سهم بازار را دارد، تغییر کرده است که در نتیجه پرداخت از جیب مردم برای این دسته دارو‌ها ثابت مانده و در برخی اقلام، کاهشی می‌شود. به عنوان مثال در داروی "تراستوزومب" یا در داروی "کپسیتابین" که برای بیماران شیمی درمانی استفاده می‌شوند، پرداختی بیمار به صورت قابل توجهی نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در حوزه دارو‌هایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند هم برای ۳۶۶ قلم داروی ضروری و پرمصرف، پوشش بیمه‌ای طوری تعیین شد که پرداختی بیماران در هنگام تهیه این دارو‌ها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن، ثابت بماند.

پاک‌آیین ادامه داد: در مورد دارو‌هایی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد (OTC) هم با توجه به اینکه از قبل هم ارز دولتی به این دارو‌ها تخصیص داده نمی‌شد، بنابراین این دارو‌ها افزایش قیمتی نخواهند داشت. از سوی دیگر، ۱۱۹ قلم از این دارو‌ها که مصرف بیش‌تری دارند، با تایید شورای عالی بیمه، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند؛ بنابراین پرداخت از جیب مردم برای این دارو‌ها با ارائه نسخه پزشک و در مسیر بیمه‌ای، کاهش پیدا می‌کند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی