تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

لاپید خواهان ائتلاف جهانی علیه ایران؛ بایدن یکی از بهترین دوستان اسرائيل است

یائیر لاپید که به تازگی و پس از کناره‌گیری نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل کار خود را آغاز کرده، سفر بایدن به تل‌آویو را تاریخی خواند. او تاکید کرد که ایالات متحده و اسرائیل باید یک ائتلاف جهانی قوی علیه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کنند.

کد خبر: ۱۳۳۵۸۵
۱۹:۳۴ - ۲۲ تير ۱۴۰۱

لاپید: بایدن یکی از بهترین دوستان اسرائيل است

دیدارنیوز: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای دیدار با مقام‌های اسرائیلی روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه وارد فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو شد.

بایدن قرار است در این تور خاورمیانه‌ای خود ضمن ملاقات با رهبران اسرائیل به عربستان سعودی هم سفر کند. یائیر لاپید که به تازگی و پس از کناره‌گیری نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل کار خود را آغاز کرده، سفر بایدن به تل‌آویو را تاریخی خواند. او تاکید کرد که ایالات متحده و اسرائیل باید یک ائتلاف جهانی قوی علیه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کنند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین اضافه کرد که حضور بایدن در اسرائیل نشانی از پیوند ناگسستنی میان آنها به شمار می‌رود.

بایدن، تنها رهبر جهان که با تمام رهبران اسرائیل طی ۵۰ سال گذشته دیدار کرده است، نخستین بار در سال ۱۹۷۳ در مقام سناتور از اسرائیل دیدار کرده بود. او در سخنرانی خود در این سال رابطه ایالات متحده با اسرائیل را بسیار عمیق توصیف کرده بود.

جو بایدن که برای دهمین بار به اسرائیل سفر می‌کند همزمان و ضمن تاکید بر حمایت خود از راه حل دو کشوری، این الگو را بهترین ایده برای حل و فصل اختلافات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها برشمرد.

لاپید هم در سخنرانی خود هنگام ورود بایدن او را یک صهیونیست بزرگ و یکی از بهترین دوست‌هایی که اسرائیل تاکنون داشته برشمرد و افزود: «روابط شما با اسرائیل همواره شخصی بوده است.»

بایدن قرار است در طی دو روز اقامت خود در بیت‌المقدس (اورشلیم) با مقام‌های اسرائیلی دیدار کند. رئیس جمهوری آمریکا پس از آن به کرانه باختری سفر می‌کند تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ملاقات کند.

او سپس با یک پرواز مستقیم از اسرائیل به جده می‌رود تا برای شرکت در نشست سران متحدان آمریکا در خلیج فارس حضور یابد. این نخستین بار خواهد بود که یک رئیس جمهوری آمریکا در پروازی مستقیما از اسرائیل به عربستان سفر می‌کند، اقدامی نمادین که می‌تواند تا اندازه‌ای به تلاش‌ها برای عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو هم مربوط باشد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند نخستین سفر بایدن به خاورمیانه می‌تواند زمینه ساز برداشتن گام‌های بیشتری برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی به شمار آید. این در حالیست که در سال‌های اخیر گزارش‌های غیررسمی متعددی از همکاری و گفتگو‌های سیاسی و امنیتی میان اسرائیل و عربستان منتشر شده است. با این حال ریاض همچنان از برقراری روابط رسمی با اسرائیل اجتناب کرده است.

در همین حال یک مقام اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفته است که تل‌آویو و ریاض در حال برداشتن گام‌هایی برای رسیدن به هدف نهایی خود هستند. او در ادامه افزود: «این واقعیت که بایدن مستقیماً از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز می‌کند پیام مهمی دارد و در برگیرند بسیاری از تحولات و روند‌هایی است که در ماه‌های گذشته رخ داده است.»

از سوی دیگر در بحبوحه بن بست روابط اسرائیل با فلسطینی‌ها، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، بار دیگر بر تمایل واشنگتن برای بازگشایی کنسولگری اورشلیم که توسط دولت سابق دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بسته شده بود، تاکید کرد. این کنسولگری به فلسطینی‌ها که خواهان بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور خود هستند، خدمت می‌کرد.

مشخص نیست جو بایدن تا چه اندازه می‌تواند روابط تنش‌آمیزتر شده میان اسرائیل و فلسطین را که با مدیریت دونالد ترامپ دچار چنین سرنوشتی شده مدیریت کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی