تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...
اعضای کمیته فنی فدراسیون کارنامه جالبی در فوتبال ایران ندارند

چه کسی «دراگان» را کشت؟

وظیفه تعیین «صلاحیت» مربیان در فوتبال ایران، به کمیته فنی سپرده شده است. چهره‌هایی که در آخرین جلسه، صلاحیت دراگان اسکوچیچ برای هدایت تیم ملی را رد کرده‌اند. اگر برکناری اسکوچیچ به نتایجی فاجعه‌بار در جام جهانی منجر شود، چه‌کسی پاسخگوی این مسئله خواهد بود؟ آیا فدراسیون آن روز همه مسئولیت را می‌پذیرد یا این کمیته فنی است که به هواداران فوتبال ایران پاسخ می‌دهد؟

کد خبر: ۱۳۳۵۱۳
۰۸:۱۰ - ۲۲ تير ۱۴۰۱

چه کسی «دراگان» را کشت؟

دیدارنیوز: حکم عدم صلاحیت دراگان اسکوچیچ را کمیته فنی فدراسیون فوتبال داد، کمیته‌ای که اعضایش حتی یک روز هم مربی تیم ملی نبوده‌اند.

وظیفه تعیین «صلاحیت» مربیان در فوتبال ایران، به کمیته فنی سپرده شده است. چهره‌هایی که در آخرین جلسه، صلاحیت دراگان اسکوچیچ برای هدایت تیم ملی را رد کرده‌اند و حتی مدعی شده‌اند که حاضر به تأیید صلاحیت کارلوس کی‌روش برای هدایت تیم ملی ایران نیستند. جالب اینکه در این مقطع حتی مخالفان سرسخت دراگان اسکوچیچ، نمی‌توانند با قاطعیت از لزوم برکناری او صحبت کنند چرا که تا جام جهانی زمان زیادی باقی نمانده و ایران تنها یک اردوی جدی تا قبل از شروع جام جهانی خواهد داشت.

اگر اعضای این کمیته تا این حد مخالف حضور سرمربی کروات روی نیمکت تیم ملی بودند، چرا قبل از این برای ایجاد تغییر در تیم اقدام نکردند؟ چرا آن‌ها تا این اندازه صبر به خرج دادند و زمان را برای تیم ملی به همین راحتی کشتند؟ از این گذشته، سؤال کلیدی اینجاست که روند تعیین صلاحیت در این کمیته با چه شیوه‌ای صورت می‌گیرد؟ کسی مثل ابراهیم قاسم‌پور صادقانه اعتراف کرده که از همان ابتدا نیز مخالف اسکوچیچ بوده و تحت هر شرایطی مخالف این مربی باقی خواهد ماند. این به آن معنی است که عملکرد اسکوچیچ هیچ تأثیری درنظر نهایی این کمیته نداشته است.

اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال، کارنامه جالبی در سال‌های گذشته نداشته‌اند. ابراهیم قاسم‌پور که این روز‌ها نقش سخنگوی این کمیته را نیز برعهده دارد، در «۱۰ سال» اخیر حتی یک تجربه مربیگری در لیگ برتر و حتی لیگ‌های پایین‌تر نداشته و همین حالا نیز هیچ پیشنهادی از تیم‌های لیگ برتری ندارد. اصغر مدیرروستا نیز آخرین تجربه مربیگری‌اش را یک دهه قبل سپری کرده و تنها به‌عنوان مدیر فنی در چند تیم حضور داشته است. پرویز مظلومی هم چندین سال است که در لیگ برتر مربیگری نمی‌کند، اما همه جا حضور دارد و در باشگاه استقلال پست‌های مختلفی را برعهده داشته است. حمید استیلی هم بعد از شکست در چند پروژه مربیگری، حالا سرپرست تیم ملی شده و نادر عزت‌اللهی، تنها به‌عنوان پیشکسوت باشگاه ملوان شناخته می‌شود.

خروجی مرتضی محصص نیز بعد از سال‌ها حضور در فوتبال ایران در قامت کارشناس، نکته فنی خاصی نبوده است. به‌نظر می‌رسد هدف فدراسیون از انتخاب کمیته فنی برای تصمیم‌گیری در مورد سرمربی، شانه خالی کردن از بار مسئولیت در مورد نیمکت تیم ملی است. اگر برکناری اسکوچیچ به نتایجی فاجعه‌بار در جام جهانی منجر شود، چه‌کسی پاسخگوی این مسئله خواهد بود؟ آیا فدراسیون آن روز همه مسئولیت را می‌پذیرد یا این کمیته فنی است که به هواداران فوتبال ایران پاسخ می‌دهد؟

همه فدراسیون‌های حرفه‌ای فوتبال در دنیا، مسئولیت تصمیم‌های کلیدی‌شان را می‌پذیرند. در کشوری مثل اسپانیا هم رئیس فدراسیون یک تنه پای همه تصمیم‌ها می‌ایستد. فدراسیون‌ها نهایتا می‌توانند از گروهی مشورت بگیرند، اما کسانی که در مورد سرمربی تیم ملی نظر مشورتی می‌دهند، باید چند درجه بالاتر از او باشند. در ایران قضاوت در مورد سرمربی تیم ملی به افرادی سپرده شده که حتی یک روز هم سرمربی این تیم نبوده‌اند و اصلا به‌عنوان مربی، هیچ دستاوردی نداشته‌اند.

این افراد هرگز نمی‌توانند معیار قضاوت در مورد یک مربی باشند. افرادی که گویا بیشتر از تصمیم فنی، در حال ضربه فنی کردن مربیان هستند. نخستین خروجی این کمیته، حضور صمد مرفاوی در تیم ملی جوانان بوده است. ماجرایی که نشان می‌دهد کارنامه و عملکرد، تأثیری در قضاوت در مورد مربیان در این کمیته ندارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی