تیتر امروز

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!
افاضات اضافه

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!

در هفته‌ای که سپری شد خوشبختانه بلایای طبیعی تا حد زیادی از مملکت دست برداشته و بر سر عوام نازل نشد اما مسائل انسانی همچنان برقرار است، گرچه عوام‌الملک می‌گوید ما اصلا مشکلی نداریم!
۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان
به آبی‌ها گل زدید، شادی نکنید!

۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان

استقلال در انزلی در نیمه مربیان برنده شد تا هواداران‌ این تیم‌، باخت هفته اول مقابل سپاهان را به دست فراموشی بسپارند. مرور چند نکته از این بازی خالی از لطف نیست.

عین‌اللهی: می‌توانیم واکسن تولید ایران را صادر کنیم

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت گفت: اکنون ۶ مرکز تولید واکسن با پلتفرم‌های مختلف در کشور فعال است و حتی این امکان را داریم که واکسن تولید ایران را به کشور‌های دیگر صادر کنیم.

کد خبر: ۱۳۳۴۸۰
۱۷:۱۵ - ۲۱ تير ۱۴۰۱

عین‌اللهی: می‌توانیم واکسن تولید ایران را صادر کنیم

دیدارنیوز: وزیر بهداشت با اشاره به دستاورد‌های ایران در مقابله با کرونا، گفت: در برخی کشور‌ها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین امر باعث شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش باعث ایجاد موج‌های دیگر در سایر کشور‌ها شود.

بهرام عین اللهی، در نشستی با سفرای برخی از کشور‌ها با موضوع همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت، بیان کرد: از اینکه میزبان سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌های کشور‌های دوست مانند جمهوری آذربایجان، کوبا، سوریه، هند، قطر، سوییس، عمان، پاکستان، ونزوئلا و لبنان هستیم، بسیار مفتخر و خرسندیم.

وی خاطرنشان کرد: امروزه یکی از مهمترین اولویت‌های هر دولتی، تأمین سلامت برای مردمش است. این سلامت وقتی تامین می‌شود که نه تنها وزارت بهداشت بلکه تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های دخیل در امر سلامت، نقش خود را به خوبی ایفا کنند؛ چرا که سلامت موضوعی بین بخشی است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، تصریح کرد: اینگونه نیست که هر کشوری بتواند به تنهایی به شاخص‌های سلامت دست یابد، بلکه نیاز است که کشور‌ها با ظرفیت‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ گذشته از آن، وقتی بیماری‌های واگیردار پدید می‌آید، به سرعت منتشر می‌شود و ممکن است بسیاری کشور‌ها را درگیر کند، لذا، سلامت امری همگانی است.

وزیر بهداشت کشورمان با بیان اینکه کمتر حوزه‌ای مانند سلامت به همکاری کشور‌ها با هم نیاز دارد، عنوان کرد: لازم است این همکاری‌ها سازماندهی شود و به دستورالعمل مشترکی بیانجامد.

وزیر بهداشت بیان کرد: آنچه امروزه در دنیا شاهد آن هستیم، بی عدالتی در سلامت است و می‌بینیم که مردم محروم و فقیر و کشور‌های پیرامونی بر خلاف کشور‌های هسته از آن برخوردار نیستند. برای از بین بردن این بی عدالتی باید برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: اقدام خوبی که در کشور ما از ابتدای انقلاب آغاز شد، ایجاد شبکه‌های بهداشتی و درمانی در سراسر کشور است. در تمام کشور ما خانه‌های بهداشت فعالند که بهورزان در آن‌ها خدمات اولیه سلامت ارائه می‌دهند و بعد به مراکز پیشرفته‌تر ارجاع می‌دهند تا مردم خدمات تخصصی دریافت کنند.

عین اللهی در ادامه درخصوص همه گیری کرونا گفت: همه گیری کرونا در دو سال اخیر زنگ خطری برای بشریت بود که نشان داد چگونه یک ویروس می‌تواند تمام کشور‌ها را در بر بگیرد و مردم را خانه نشین کند. از طرفی نابرابری‌ها و بی عدالتی‌ها در برخی نقاط جهان مشهودتر بود. در برخی کشور‌ها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین امر باعث شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش باعث ایجاد موج‌های دیگر در سایر کشور‌ها شود.

وی افزود: در ایران علیرغم تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه ما اعمال شد و لازم بود در دوران کرونا متوقف شود، اما تحریم‌ها ادامه پیدا کرد و دانشمندان‌مان با تکیه بر دانش خود در جهت ساخت واکسن و تجهیزات تلاش کردند. در این دوران رهنمود‌های مقام معظم رهبری در جهت هدایت مردم بسیار موثر بود و شخص حضرت آیت الله رییسی، رییس جمهور مردمی در این زمینه تدابیر مؤثری در واکسیناسیون سراسری در کشور اتخاذ کردند. همچنین همکاری‌های بین بخشی با تشکیل قرارگاه کرونا به خوبی پیگیری شد.

وزیر بهداشت درخصوص واکسیناسیون کووید ۱۹ گفت: در ابتدا از واکسن محروم بودیم، علیرغم اینکه در کوواکس عضو بودیم و مبلغ خرید واکسن را پرداخت کرده بودیم، تا شهریور ۱۴۰۰ واکسن موثری دریافت نکردیم، به همین دلیل از طریق برخی کشور‌ها واکسن وارد کردیم و بعد از آن، تولید واکسن در کشور را آغاز کردیم، تا جایی که اکنون ۶ مرکز تولید واکسن با پلتفرم‌های مختلف در کشور فعال است و حتی این امکان را داریم که واکسن تولید ایران را به کشور‌های دیگر صادر کنیم.

وی گفت: همکاری مردم ایران در حوزه واکسیناسیون بسیار مطلوب بود و در مدتی کوتاه حجم بالایی از مردم واکسینه شدند. برای مثال، روزانه تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در هر هفته ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در کشور ما تزریق شد.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده است، گفت: در حال حاضر حدود ۹۵ درصد مردم دز اول، ۷۵ درصد دو دز و ۶۰ درصد مردم سه دز واکسن تزریق کرده اند. همین امر باعث شد ایمنی خوبی در کشور ایجاد شود؛ به طوری که امروزه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تک رقمی شده و در برخی ایام به صفر رسیده است.

وی عنوان کرد: بزرگ‌ترین مولفه قدرت هر کشوری مردم آن کشور هستند و خوشبختانه مردم ایران در مبارزه با کرونا به خوبی با نظام سلامت همکاری کردند و به موفقیت‌های خوبی دست یافتیم.

عین اللهی در ادامه بیان کرد: در مورد گروه‌های دانش بنیان و تولید تجهیزات و دارو‌ها نیز موفقیت‌هایی بسیاری به دست آورده‌ایم. درحال حاضر ۹۷ درصد دارو‌ها را خودمان تولید کرده‌ایم و فقط ۳ درصد دارو‌ها وارداتی هستند که علاقه داریم در این زمینه با کشور‌های دوست همکاری داشته باشیم.

لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی سلامت همگانی

وزیر بهداشت با اشاره به شرکت در مجمع جهانی سلامت، گفت: این توفیق را داشتیم که در مجمع جهانی سلامت با وزرای بهداشت کشور‌های دوست دیدار داشته باشیم. این دوستی باید به تصمیمات عملیاتی ختم شود و لازم است راهکار‌ها و برنامه‌ها اجرایی مشخص شده و کارگروه‌ها در این زمینه اقدام کنند.

وی گفت: دیپلماسی سلامت از مهم‌ترین ابعادی است که سفرای کشور‌ها باید راجع به آن همفکری و اقدام کنند.

سلامت محور مشترک همکاری کشورهاست

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در بخش دیگری از سخنانش در این جلسه، از حضور و اظهار نظر سفرای کشور‌ها تشکر کرده و گفت: زمینه‌های همکاری کشور‌ها با یکدیگر متنوع است و نیاز است که این جلسات به صورت مستمر و در قالب کارگروه‌های تخصصی ادامه یابد تا بتوانیم به دستاورد‌های راهبردی دست پیدا کنیم. مثلا، امروزه در زمینه مقابله با ریزگرد‌ها کشور‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند.

وی درخصوص همکاری دانشگاهی بین کشور‌ها گفت: لازم است که دانشمندان ما هم با یکدیگر ارتباط و هم افزایی پیدا کنند. از طرفی ضرورت دارد در منطقه کنفرانس‌های منطقه‌ای پزشکی برگزار کنیم و همکاری‌ها در سطح دانشگاهی گسترش پیدا کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی