تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

وارد موج جدید «کرونا» شده‌ایم!

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه ما وارد یک موج جدید شده‌ایم، گفت: حال برخی اسم این موج را موج هفتم می‌گذارند و برخی هم می‌گویند هر موج برای یک واریانت است و از آنجایی که ما در همان واریانت هستیم، وارد قله دوم موج ششم شده‌ایم. به هر حال ما وارد موج جدید شدیم، اما اینکه چه زمانی به قله می‌رسیم و این قله چه ارتفاعی خواهد داشت، قابل پیش‌بینی نیست.

کد خبر: ۱۳۳۴۳۹
۰۸:۰۷ - ۲۱ تير ۱۴۰۱

وارد موج جدید «کرونا» شده‌ایم!

دیدارنیوز: دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با بیان اینکه وارد یک موج جدید از کرونا شده‌ایم، گفت: متاسفانه پیش بینی می‌شود که در روز‌های آینده باز هم افزایش موارد سرپایی، بستری و مرگ کرونایی را خواهیم داشت و مشخص هم نیست که چه زمانی به قله این موج برسیم.

مسعود یونسیان، درباره وضعیت فعلی کرونا در کشور، گفت: متاسفانه انتظار افزایش تعداد موارد بیماری و مرگ را در کشور داشتیم. در کشور ما روند بیماری هنوز صعودی است. در بین همسایگان‌مان که آن‌ها هم روندشان صعودی بوده، خوشبختانه بحرین روندش کاملا نزولی شده و قله را پشت سر گذاشته است. قطر و امارات متحده عربی هم به حالت افقی روند بیماری رسیده و در حال نزول هستند؛ بنابراین این کشور‌ها بدون اینکه به قله خیلی بزرگی برسند، روندشان سرازیر شد.

وی با بیان اینکه وضعیت بیماری در کشور‌های همسایه حائز اهمیت است، گفت: احتمال زیادی وجود دارد که روند بیماری در کشور ما هم از این فرآیند تبعیت کند، اما مشروط به چند نکته است. اگرچه این روند در کشورمان صعودی است، اما این شیب صعود خوشبختانه خیلی کمتر از شیب پیک اُمیکرون و دلتاست. یکی از دلایل آن این است که موج‌های قبلی با یک واریانت جدید بودند، اما اکنون با یک ساب‌واریانت مواجهیم که می‌تواند شدت ابتلا و شدت عوارض را کمتر کند.

وضعیت دو سویه جدید کرونا در جهان
یونسیان ادامه داد: اینکه ممکن است وضعیت کرونا در کشور ما با کشور‌های همسایه و با کشور‌های دیگری در قاره آفریقا که آغاز سویه‌های BA ۴ و BA ۵ از آنجا بود و روندشان نزولی شد و کشور‌های قاره آمریکا که افقی شده و ... متفاوت باشد، ناشی از ملاحظاتی است که باید رعایت شوند که اگر این ملاحظات را رعایت نکنیم، ممکن است سرنوشت متفاوتی نسبت به این کشور‌ها داشته باشیم. یکی از این موارد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌هاست که منجر به امتزاج متفاوت جمعیتی می‌شوند. به این صورت که افراد در کافه‌ها، سینماها، فرهنگسرا‌ها و... جمع می‌شوند، مسافرت‌هایی که قطعا در تابستان انجام می‌شود. مردمی که طی سال‌های اخیر خسته شدند، ممکن است امسال استقبال بیشتری از مسافرت کنند، آن هم بدون توجه به مسائل پیشگیرانه.

وی در عین حال بر لزوم رعایت پروتکل‌ها در مراسم و تجمعات مناسبتی پیش‌رو تاکید کرد و گفت: اینکه چه مقدار نکات بهداشتی را رعایت می‌کنیم، مهم است، تنوع زیادی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد؛ از رعایت بسیار خوب پروتکل‌های بهداشتی گرفته و حضور در فضا‌های باز و با فاصله گرفته تا عدم رعایت پروتکل‌ها در فضا‌های بسته و بدون توجه به فاصله‌گذاری و. متاسفانه برخی افراد تعمدا توصیه‌ها را به سخره می‌گیرند.

لزوم تعامل مناسب با عراق برای راهپیمایی اربعین
یونسیان بااشاره به وضعیت کرونا در عراق، بر لزوم تعامل مناسب با این کشور برای راهپیمایی اربعین تاکید کرد.

آیا وارد موج هفتم شدیم؟
وی با بیان اینکه ما وارد یک موج جدید شده‌ایم، گفت: حال برخی اسم این موج را موج هفتم می‌گذارند و برخی هم می‌گویند هر موج برای یک واریانت است و از آنجایی که ما در همان واریانت هستیم، وارد قله دوم موج ششم شده‌ایم. به هر حال ما وارد موج جدید شدیم، اما اینکه چه زمانی به قله می‌رسیم و این قله چه ارتفاعی خواهد داشت، قابل پیش‌بینی نیست. زیرا به شدت تابع عواملی است که مطرح کردم.

یونسیان گفت: می‌توان گفت که بر اساس آنچه که از همه جای دنیا دیده‌ایم، یا BA ۵ در حال حاضر در کشور غالب است یا در آینده نزدیک غالب خواهد شد. در هفته گذشته ۵۴ درصد ویروس‌هایی که در دنیا سکوئنسینگ شده بودند، BA ۵ بودند و ۸۳ کشور دنیا غلبه این ویروس را گزارش کرده بودند؛ بنابراین در کشور ما یا این سویه غالب است یا به زودی غالب خواهد شد. برداشت من این است که اگر BA ۵ غالب نشده باشد، دلیلی برای افزایش موارد نداریم، اما منتظریم که نتایج دقیق‌تری از سوی وزارت بهداشت ارائه شود.

چه کسانی دز یادآور تزریق کنند؟
وی درباره مباحث جدید کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نیز گفت: در کمیته ملی واکسیناسیون موضوع واکسیناسیون دز چهارم مطرح شد. در کمیته ملی واکسیناسیون مطرح شد که همه افراد بالای ۱۸ سال صرف نظر از اینکه چند دز واکسن دریافت کردند، اگر شش ماه از دز آخرشان گذشته، نوبت چهارم‌شان را دریافت کنند. برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال هم مطرح شد که در صورتیکه در گروه‌های پرخطر هستند، دز یادآور را دریافت کنند.

یونسیان تاکید کرد: در عین حال توصیه کمیته علمی این بود که در شهر‌های قرمز حتی در فضا‌های باز هم از ماسک استفاده شود. سایر شهر‌ها هم در اماکن بسته حتما ماسک استفاده کنند. همچنین تزریق واکسن هم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: متاسفانه در روز‌های آینده باز هم افزایش موارد سرپایی، بستری و مرگ کرونایی را خواهیم داشت و مشخص هم نیست که چه زمانی به قله برسیم. در عین حال هر زمان که موارد جدیدمان به قله برسد، مانند موج‌های قبلی چهار الی شش هفته بعد، ممکن است موارد مرگ‌مان هم افزایشی باشد تا بعد پایین آید؛ بنابراین هر زمان به قله موارد جدید ابتلا رسیدیم، می‌توانیم درباره اینکه تا کی تعداد مرگ‌مان هم ممکن است افزایشی باشد، اظهارنظر کنیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی