تیتر امروز

حسرت در غرب و غرور در شرق دور
به بهانه صعود ۳ تیم از آسیا و اقیانوسیه به دور حذفی جام جهانی

حسرت در غرب و غرور در شرق دور

از ۶ نماینده آسیا و اقیانوسیه در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه تیم کره جنوبی، ژاپن و استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند.
زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟
مازوت‌سوزی در استان‌های کشور همچنان ادامه دارد

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟

انتشار عکسی از مازوت سوزی در شهر اراک و تایید این اتفاق از سوی سیاوش آقاخانی، رئیس شبکه محیط زیست استان مرکزی به دلیل کمبود گاز، این سوال پیش می‌آید که زمستان سرد برای ایران است یا اروپا؟!
دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد

زیرسویه‌های BA ۴ و BA ۵ اُمیکرون در ایران

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا درباره زیرسویه‌های BA ۴ و BA ۵ در ایران گفت: سوال این است که آیا این ویروس وارد کشور شده است، پاسخ این است که بله؛ به طور کلی هیچ کشوری نمی‌تواند از انتقال و انتشار ویروس‌های تنفسی جلوگیری کند. این ویروس هم وارد ایران شده و فعلا در شروع آن هستیم، باید ببینیم که روند ویروس چگونه خواهد بود.

کد خبر: ۱۳۳۲۲۲
۰۸:۰۲ - ۱۷ تير ۱۴۰۱

زیرسویه‌های BA ۴ و BA ۵ اُمیکرون در ایران

دیدارنیوز: استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، با بیان اینکه دو زیر سویه BA۴ و BA۵ وارد کشور شده‌اند، گفت: به طور کلی هیچ کشوری نمی‌تواند از انتقال و انتشار ویروس‌های تنفسی جلوگیری کند.

طلعت مختاری آزاد، رییس آزمایشگاه‌های مرجع کشوری آنفلوآنزا، درباره رفتار ویروس BA ۴ و BA ۵ که به عنوان زیرسویه‌های اُمیکرون شناخته می‌شوند، گفت: باید توجه کرد که دو زیرسویه BA ۴ و BA ۵ از نظر تغییراتی که کرده، حتی با خود ویروس اُمیکرون اولیه هم تفاوت‌هایی دارد. باوجود اینکه این دو، زیرسویه‌های اُمیکرون محسوب می‌شوند، اما تغییرات زیادی کرده‌اند.

پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت به واکسن‌سازان کرونا
وی افزود: این تغییرات باعث شده که در عین اینکه هنوز واکسن‌های کرونای قبلی می‌توانند در پیشگیری از ابتلای شدید و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری موثر باشند، اما این تغییرات در دو زیرسویه BA ۴ و BA ۵ باعث شده که سازمان جهانی بهداشت و برخی از کشور‌های تولیدکننده واکسن به فکر این باشند که در فرمول واکسن تغییراتی ایجاد کنند. با این حال تاکید می‌کنم که هنوز واکسن‌های قبلی می‌توانند در پیشگیری از مرگ‌ومیر و شدت بیماری موثر باشد.

بیماری زایی BA ۴ و BA ۵ چگونه است؟
مختاری آزاد درباره وضعیت بیماری‌زایی دو زیر سویه BA ۴ و BA ۵، گفت: در عین حال باید توجه کرد که تغییر در ویروس، می‌تواند تغییراتی را هم در رفتار ویروس ایجاد کند. هنوز بیماری‌زایی دو زیرسویه BA ۴ و BA ۵ به شدت دلتا نیست و ملایم‌تر از دلتاست، اما نمی‌دانیم در آینده به چه صورت خواهد بود. همچنین طبق مطالعاتی که انجام شده، دوره نهفتگی بیماری در این دو زیرسویه مانند کروناویروس‌های قبلی دو تا سه روز نیست و به نظر می‌رسد می‌تواند طولانی‌تر هم باشد.

زیرسویه‌های BA ۴ و BA ۵ در ایران
وی درباره زیرسویه‌های BA ۴ و BA ۵ در ایران گفت: سوال این است که آیا این ویروس وارد کشور شده است، پاسخ این است که بله؛ به طور کلی هیچ کشوری نمی‌تواند از انتقال و انتشار ویروس‌های تنفسی جلوگیری کند. این ویروس هم وارد ایران شده و فعلا در شروع آن هستیم، باید ببینیم که روند ویروس چگونه خواهد بود. بسته به روند و شدت بیماری طبیعی است که تصمیمات مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت و ستاد کرونا تغییر خواهد کرد.

مختاری آزاد با بیان اینکه معمولا وقتی انتقال و انتشار ویروسی تنفسی شروع می‌شود، معمولا غالب هم شده و جایگزین ویروس قبلی می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر داریم افزایش موارد بیماری را می‌بینیم و باید یکی دو هفته صبر کنیم تا ببینیم روند به چه صورت پیش می‌رود. مانند بسیاری از کشور‌ها در ایران هم این دو زیر سویه روند افزایشی را دارد نشان می‌دهد.

وی درباره وضعیت توالی‌یابی ویروس نیز گفت: به طور کلی دو مرکز انستیتو پاستور و مرکز ملی آنفلوآنزای دانشگاه علوم پزشکی تهران توالی‌یابی کامل ویروس را در کشور انجام می‌دهند. تا پیش از این تست‌ها کم شده بود و مردم هم کمتر برای تست مراجعه می‌کردند، اما اکنون یک روند افزایشی در تعداد تست‌ها داشته‌ایم.

مختاری آزاد تاکید کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار مهم است. در عین حال افرادی که احساس بیماری دارند، حتما ماسک بزنند.

وی گفت: در گزارشی گفته شده که چهار واریانت آلفا، گاما، بتا و دلتا که قبلا داشتیم، تقریبا جزو ویروس‌هایی هستند که فعلا در دنیا دیده نشده است که ممکن است بعدا مجددا گزارش شوند، اما فعلا گفته می‌شود که اُمیکرون و واریانت‌های زیرمجموعه آن در دنیا دیده می‌شود. البته تاکید می‌شود که ممکن است بعدا شرایط متفاوت شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی