تیتر امروز

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.
مرگ در
گزارش دیدار از تلف شدن یک یوز ماده در جاده ترانزیت مشهد

مرگ در "میامی"

هنوز ماجرای تلف شدن دو یوز تازه متولد شده "ایران" فراموش نشده بود که خبر رسید تصادف در جاده میامی (تهران- مشهد) منجر به مرگ یک یوز ماده شده و حالا مسوولان در حال رسیدگی هستند!

حمایت یک صندوق آمریکایی از فیلم مستندساز ایرانی

مستند روباه و ماه صورتی ساخته مهرداد اسکویی، فیلمساز و عکاس نام آشنای ایرانی، یکی از ۹ فیلمی است که امسال از کمک هزینه صندوق سینمایی کاتاپولت بهره‌مند خواهند شد. روباه و ماه صورتی درباره ثریا، یک دختر ۱۸ ساله افغان است که در سن پایین ازدواج کرده و از ایران به اروپا مهاجرت می‌کند.

کد خبر: ۱۳۲۶۳۷
۱۹:۲۷ - ۰۶ تير ۱۴۰۱

حمایت یک صندوق آمریکایی از فیلم مستندساز ایرانی

دیدارنیوز: مستند «روباه و ماه صورتی» ساخته مهرداد اسکویی مشمول کمک هزینه صندوق سینمایی کاتاپولت شد.

به نقل از سایت رسمی صندوق سینمایی کاتاپولت، این صندوق از سال ۲۰۱۰ هرساله کمک هزینه‌هایی را به مستندسازانی که داستانی جذاب برای گفتن دارند اهدا می‌کند. مستند روباه و ماه صورتی ساخته مهرداد اسکویی، فیلمساز و عکاس نام آشنای ایرانی، یکی از ۹ فیلمی است که امسال از این کمک هزینه بهره‌مند خواهند شد.

روباه و ماه صورتی درباره ثریا، یک دختر ۱۸ ساله افغان است که در سن پایین ازدواج کرده و از ایران به اروپا مهاجرت می‌کند. این دختر جوان چندی پیش تلاش کرده بود تا با فرار به اتریش پیش مادرش برود و تمام تجربه اش را روی گوشی ضبط کرد. اگرچه او در این راه تقریبا جانش را از دست داد و با وجود این که جهان امروز با کرونا، داعش و جنگ روسیه و اوکراین دست به گریبان است و تمام مرز‌ها به روی مهاجران غیراروپایی بسته شده‌اند، اما ثریا معتقد است در درونش روباهی وجود دارد که از او در برابر تمام خطرات این دنیا محافظت کرده. از همین رو وی بار دیگر مصرانه تصمیم می‌گیرد راه پرخطر مهاجرت غیرقانونی را به سمت آینده نامعلوم در پیش بگیرد.

مهرداد اسکویی کارگردان و تهیه کننده این مستند، یک فیلمساز، تهیه کننده، عکاس و محقق ایرانی است که در سال ۱۹۶۹ در تهران متولد شد. فیلم‌های اسکویی تاکنون در جشنواره‌های داخلی و خارجی متعدد به نمایش درآمده و مورد تحسین قرار گرفته است، چیزی که وی را به یکی از برجسته‌ترین مستندسازان ایران تبدیل می‌کند.

اسکویی در سال ۲۰۱۰ برای دستاورد‌های برجسته هنری خود جایزه پرنس کلاوس هلند را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۶ برای فیلم رویا‌های دم صبح جایزه سازمان عفو بین‌الملل را در چهارچوب برلیناله از آن خود کرد. آخرین فیلم این فیلمساز ایرانی سایه‌های بی خورشید بود که جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام یا ایدفا را افتتاح و جایزه بهترین کارگردان این جشنواره را تصاحب کرد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی