تیتر امروز

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...
کارت زردی که ممکن است قرمز شود؟
گزارش دیدار از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیر بهداشت

کارت زردی که ممکن است قرمز شود؟

وعده‌های عمل نشده وزیر بهداشت دولت ابراهیم رییسی در پانزدهمین ماه صدارت او سبب شد که او از مجلسی‌ها کارت زرد بگیرد، اخطاری که ممکن است تبدیل به اخراج بهرام عین اللهی شود.

شناسنامه فنی ساختمان؛ مانعی برای بروز تخلفات

نقی عربی، سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران می‌گوید دریافت شناسنامه فنی، از تخلفات و دعوا‌های مربوط به پیش فروش ساختمان جلوگیری می‌کند، منوط به اینکه اتحادیه مشاورین املاک نیز امکان دسترسی به شناسنامه فنی و اطلاعات سند پیش فروش ساختمان را فراهم کنند.

کد خبر: ۱۳۲۶۰۸
۱۳:۴۶ - ۰۶ تير ۱۴۰۱

شناسنامه فنی ساختمان؛ مانعی برای بروز تخلفات

دیدارنیوز: سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران گفت: دریافت شناسنامه فنی، از تخلفات و دعوا‌های مربوط به پیش فروش ساختمان جلوگیری می‌کند، منوط به اینکه اتحادیه مشاورین املاک نیز با به روزرسانی زیرساخت‌های سامانه‌های خود، امکان دسترسی به شناسنامه فنی و اطلاعات سند پیش فروش ساختمان را فراهم کنند.

نقی عربی درباره مشکلات حقوقی و قانونی موجود در پیش فروش آپارتمان‌ها، گفت: با توجه به جهش قیمت مسکن درسال‌های اخیر، انعقاد قرارداد‌های پیش فروش ساختمان افزایش یافته است؛ اما این مسئله به دلیل خلاء‌های قانونی موجود، منجر به دعوا‌های حقوقی و کیفری زیادی شده است.

وی تصریح کرد: بعضاً اشخاصی با این تصور که خرید یک واحد و نیم ساخته از نظر اقتصادی به صرفه است، اقدام به پیش خرید می‌کنند، اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که اصلاً خانه‌ای در کار نبوده و فروشنده کلاهبرداری کرده است.

عربی با اشاره به قانون مصوب سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی درخصوص پیش فروش آپارتمان اظهارکرد: این قانون مشتمل بر ۲۵ ماده و ۴ تبصره برای پیش فروش آپارتمان‌هایی که هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده اند، مصوب شده است. در ماده ۲۲ این قانون آمده که "شهرداری‌ها مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمانی برای هر واحد، شناسنامه فنی مستقل با ذکرمشخصات کامل و ملحقات با شماره مسلسل، صادر و به متقاضی تسلیم کنند، همچنین "براساس ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمانی مصوب سال ۱۳۹۳ نیز" شهرداری‌ها و سایر مراجع قانونی ذی ربط مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمانی، ظرف یک هفته تعداد واحد‌های منظور در پروانه را به واحد‌های ثبتی محل وقوع ملک اعلام کنند.

سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهر تهران ادامه داد: شهرداری تهران نیز در دی ماه سال ۹۵، نسبت به طراحی و عملیاتی کردن صدور شناسنامه فنی منضم به قانون پیش فروش همراه با پروانه اقدام کرد. شناسنامه فنی شامل اطلاعات عمومی ساختمان، مشخصات ملک، تعداد طبقات و واحد ها، مشخصات کلی معماری، سازه، تأسیسات و نقشه محل جانمایی واحد مد نظر به همراه توضیحات است که در فرم‌ها گنجانده می‌شود و فرم‌های مربوطه پس از صدور به تایید معاون شهرسازی و معماری منطقه، مالک و مهندس ناظر می‌رسد.

وی افزود: درصورت تغییرات احتمالی در پروانه و مشخصات فنی ساختمان، این تغییرات در فرم‌های جدید، اعمال و فرم‌های قبلی باطل و اسناد جدید صادر می‌شود تا مشکلی در این خصوص به وجود نیاید که در این صورت مالک و یا سازندگان باید نسبت به اطلاع رسانی به خریدار اقدام کنند.

عربی با تأکید بر ضرورت یادگیری مسائل حقوقی و قوانین مربوط به پیش فروش آپارتمان توسط مردم، گفت: استناد به اسناد بالادستی که توسط شهرداری صادر شده است، در فرایند عقد قرارداد‌های پیش فروش آپارتمان می‌تواند از بروز این مسائل جلوگیری کند. برای این امر باید در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان، طرفین دقت داشته باشند و تمام مراحل باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود، چراکه عقد قرارداد و قولنامه صرفاً در دفاتر مشاوران املاک کافی نیست.

وی توضیح داد: به موجب قانون مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی (قانون پیش فروش ساختمان)، تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان در دفاتر مشاوران املاک باید با ارائه سند پیش فروش آپارتمان و متعاقباً در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

عربی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی درخصوص قوانین پیش‌فروش آپارتمان گفت: شهرداری تهران در این خصوص، بنر‌های اطلاع رسانی را در معاونت‌های شهرسازی و معماری مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران نصب کرده است، اما مسئله اینجا است که به دلیل ملزم نبودن مشاورین املاک به تنظیم قرارداد‌ها با توجه به اسناد پیش فروش، همچنان شاهد مسائل و مشکلات عدیده‌ای در این زمینه هستیم.

سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه با اشاره به صدور اسناد شناسنامه فنی منضم به پیش فروش ساختمان بیان کرد: با توجه به فرایند یکپارچه سازی و به روزرسانی صدور مجوز‌ها توسط دولت و ایجاد سامانه‌های مرتبط، انتظار می‌رود که اتحادیه مشاورین املاک نیز با به روزکردن زیرساخت‌های سامانه‌های خود، امکان دسترسی به شناسنامه فنی و اطلاعات سند پیش فروش ساختمان را فراهم کند تا در زمان عقد قرارداد با استناد به اسناد موجود اقدام شود.

عربی با بیان اینکه به روزآمد کردن فرایند ارتباط بین سازمان ثبت املاک و اسناد رسمی و اتحادیه مشاورین املاک با سامانه‌های شهرداری برای رفع مشکلات موجود ضرورت دارد، اظهار داشت: مقرر شده است که شهرداری تهران تا شهریور ماه سال جاری برای تسریع در مسائل پیش فروش ساختمان و کاستن مشکلات احتمالی، یک نسخه از برگه صدور پروانه ساختمانی را به وزارت راه و شهرسازی و یک نسخه دیگر را به سازمان ثبت ارائه کند.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی در پایان تأکیدکرد: اتحادیه مشاورین املاک و دفاتر اسناد رسمی باید به صورت جدی پای کار بیایند و با برخط کردن سامانه‌های خود، از بروز تخلفات احتمالی و سوء استفاده‌ها ممانعت کنند تا دیگر شاهد نابسامانی‌های موجود در این زمینه نباشیم. شهرداری تهران نیز علی رغم اینکه تاکنون به وظایف قانونی خود مطابق قانون عمل کرده است، این آمادگی را دارد تا برای کاستن از تخلفات احتمالی همکاری لازم را با دستگاه‌های متولی داشته باشد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی