تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش دوم

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...

بررسی موارد مشکوک در ۱۲ قطب دانشگاهی؛ «آبله میمونی» به ایران رسید؟

بهزاد امیری، رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان می‌گوید تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به آبله میمونی در کشور شناسایی نشده و بررسی موارد مشکوک در ۱۲ قطب دانشگاهی ادامه دارد.

کد خبر: ۱۳۲۵۶۹
۰۸:۱۴ - ۰۶ تير ۱۴۰۱

بررسی موارد مشکوک؛ «آبله میمونی» به ایران رسید؟

دیدارنیوز: رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است، درباره روند بررسی موارد مشکوک بیماری در کشور توضیح داد.

بهزاد امیری، درباره رصد و پیگیری آبله میمونی در کشور، گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به این بیماری در کشور شناسایی نشده است و تمام مواردی که برای تشدید بررسی‌ها مورد آزمایش قرار گرفتند، همه منفی بودند و تاکنون هیچ مشکل خاصی در زمینه این بیماری در کشور رخ نداده است.

وی با اشاره به ادامه پایش‌ها در مبادی مرزی کشور، تاکید کرد: مسافرین بویژه کسانی که از کشور‌های بومی این بیماری (کشور‌های آفریقایی) به ایران سفر می‌کنند به شکل ویژه‌تری بررسی می‌شوند. این بررسی از دو طریق خود اظهاری بیمار و معاینات و غربالگری همکاران ما انجام می‌شود.

وی درباره نحوه رصد موارد مشکوک بیماری در کشور، بیان کرد: علاوه بر انستیتو پاستور، ۱۲ قطب دانشگاهی نیز برای بررسی موارد مشکوک بیماری معرفی شدند که در مراکز استان‌های بزرگ هستند. در صورت تایید آزمایشگاه‌های قطب، آزمایش مجددا به انستیتو پاستور ارسال می‌شود تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد و در صورت تایید انستیتو پاستور آن وقت می‌توان گفت مورد قطعی از ابتلا به آبله میمونی رخ داده است.

امیری درباره نحوه انجام نمونه‌گیری از فرد مشکوک به بیماری، تصریح کرد: در صورتی که هنوز علائم پوستی بیماری آشکار نشده باشد، نمونه‌گیری حلقی از فرد مشکوک گرفته می‌شود، ولی درصورتی که بثورات جلدی آشکار شده باشد، از زخم هم نمونه‌گیری انجام می‌شود تا بتوان با تشخیص آزمایشگاهی بیماران را شناسایی کرد که خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از این بیماری در کشور شناسایی نشده است.

او ادامه داد: در بین افرادی که در کشور‌های غیربومی، به آبله میمونی مبتلا شدند، علائم با موارد بومی متفاوت بوده است و علائم کلاسیک بروز پیدا نکرده است. مثلا در موارد بومی تمام بدن بویژه صورت و دست و پا دچار بثورات پوستی می‌شد، اما اکنون در کشور‌های غیربومی اینچنین نبوده است. یا مثلا در موارد بومی معمولا فرد چند روز تب و علائم عمومی دارد و بعد دچار بثورات پوستی می‌شود، اما در موارد جدید در کشور‌های غیربومی حتی این موارد اولیه هم بروز پیدا نکرده است.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره روند ابتلا به آبله میمونی در کشورها، تصریح کرد: مواردی در کشور‌ها بروز پیدا خواهد کرد، اما قطعا همه‌گیری مشابه کووید۱۹ را در مورد آبله میمونی متصور نیستیم، زیرا این بیماری الگوی انتقال متفاوتی دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی