تیتر امروز

بازگشت کووید ۱۹؛ از سقوط تا صعود راهی نیست!
هشدار وزارت بهداشت درباره بالا رفتن آمار مبتلایان کرونا

بازگشت کووید ۱۹؛ از سقوط تا صعود راهی نیست!

به گفته دبیرکل سازمان بهداشت جهانی ایران وضعیت خوبی در مواجهه با کرونا دارد، اما وزارت بهداشت هشدار داده که در چند روز اخیر آمار ابتلا به کووید ۱۹ بالا رفته است.
گردشگری وارداتی قربانی ارز صادراتی!
وقتی زور وزارت میراث فرهنگی به سازمان هواپیمایی نمی‌رسد

گردشگری وارداتی قربانی ارز صادراتی!

زمانی که عزت‌الله ضرغامی مشغول گردش در منطقه آزاد اروند در هفته گذشته بود، سازمان هواپیمایی کشور تصمیم گرفت نرخ بلیت گردشگران غیر ایرانی را با دلار محاسبه کند؛ موضوعی که واردات گردشگر را تضعیف...
پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.

اگر از هواپیما سقوط کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟!

برای سقوط یک فرد از هواپیما، در وهله اول، باید اتفاق بسیار بدی برای خود هواپیما رخ داده باشد. اتفاقاتی مانند انفجار یا خرابی ساختاری فاجعه بار، که احتمالاً باعث آسیب جدی بدنه هواپیما و ایجاد حفره در آن شده باشد.

کد خبر: ۱۳۲۳۷۴
۰۹:۱۴ - ۰۳ تير ۱۴۰۱

اگر از هواپیما سقوط کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

دیدارنیوز: بسیاری از افراد دارای ترس از پرواز هستند و تقریبا بیشتر کسانی که برای نخستین بار سوار هواپیما می‌شوند با خود فکر می‌کنند اگر هواپیما سقوط کرده یا از آن بیرون پرتاب شویم چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا قبل از برخورد با زمین کشته می‌شویم؟

به نقل از سیناپرس، یک هواپیمای مسافربری تجاری با حداکثر سرعت ۸۳۰ کیلومتر در ساعت و در ارتفاع حدود ۱۰ هزار متری حرکت می‌کند. جدا از این واقعیت که در‌های هواپیما به طور خودکار در هنگام پرواز قفل می‌شوند، اختلاف فشار در آن ارتفاع بیش از پنج تن بر متر مربع است.

در‌های هواپیما به سمت داخل باز می‌شوند، بنابراین امکان باز کردن در وجود نداشته و این کار مانند تلاش برای باز کردن دری است که یک فیل روی آن نشسته است. همه این موارد به این معنی است که برای سقوط یک فرد از هواپیما، در وهله اول، باید اتفاق بسیار بدی برای خود هواپیما رخ داده باشد. اتفاقاتی مانند انفجار یا خرابی ساختاری فاجعه بار، که احتمالاً باعث آسیب جدی بدنه هواپیما و ایجاد حفره در آن شده باشد.

با فرض اینکه از این انفجار منجر به آسیب دیدن هواپیما جان سالم به در ببرید و در هنگام خروج به بال یا دم هواپیما برخورد نکرده و سقوط آزاد را تجربه کنید، شما ناگهان از دمای عادی داخل کابین هواپیما وارد محیطی با فشار هوای کمتر از یک چهارم فشار طبیعی سطح دریا و دمای منفی ۴۸ درجه سانتی گراد مواجه خواهید شد.

سازمان هوانوردی فدرال ایالات متحده حداکثر زمان هوشیاری در این شرایط را در این ارتفاع فقط ۳۰ ثانیه می‌داند. این دوره‌ای است که هنوز می‌توانید قبل از اینکه کمبود اکسیژن بر شما غلبه کند، واکنش منطقی به محیط اطراف خود نشان دهید. پس از ۳۰ ثانیه شما دچار گیجی و بی حسی خواهید بود و به زودی از حال می‌روید، اما خفه نخواهید شد.

مطالعات پژوهشگران در دهه ۱۹۶۰ نشان داد که شامپانزه‌ها می‌توانند تا سه دقیقه و نیم در خلاء تقریباً بدون هیچ گونه اثرات طولانی مدت زنده بمانند. البته، شما همچنین در تمام این مدت با سرعتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سقوط می‌کنید، بنابراین هر دقیقه شما را ۳ هزار و ۳۰۰ متر به زمین نزدیک می‌کند. این فاصله حداکثر سه دقیقه به شما فرصت می‌دهد تا شرایط جوی را تحمل کنید که این شرایط با نزدیک شدن شما به زمین بهتر می‌شود.

پس از آن، شما مشکلات بسیار بزرگتری برای نگرانی دارید، زیرا سقوط با این سرعت و برخورد با هر سطحی در زمین به معنی مرگ قطعی است.

در خاتمه گفتنی است در طول تاریخ هوانوردی تنها یک نفر از سقوط از هواپیما در این ارتفاع جان سالم به در برده است: مهماندار وسنا وولوویچ که در پرواز ۳۶۷ JAT در سال ۱۹۷۲ حضور داشته و هواپیمای وی در ارتفاع ۱۰ هزار ۱۶۰ متری توسط یک بمب تروریستی منفجر شد. اما او در داخل بدنه آسیب دیده گیر افتاده بود، که این امر تا حدی تاثیر برخورد با زمین را کاهش داد.

مترجم: نیروانا محمدحسینی
منبع: sciencefocus

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی