تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
شانگهای، قطب‌نمای شکسته
ترکیه، از فراز گالاتا (۴)

شانگهای، قطب‌نمای شکسته

ستون جدید دیدار در حوزه بین‌الملل به نام «ترکیه، از فراز گالاتا» است که تمثیلی است از برج قدیمی گالاتا در استانبول که قرن‌ها دیدبان این کشور بوده و این ستون نیز به نوعی رسانه‌های ترکیه را رصد...
جام جهانی ۲۰۲۲، آخرین قضاوت فغانی!
جوانگرایی یا ترکش حمایت از مردم

جام جهانی ۲۰۲۲، آخرین قضاوت فغانی!

آیا ترکش‌های حمایت از اعتراض‌های مردمی به داور بین المللی علیرضا فغانی نیز برخورد کرده و نام او به این دلیل از لیست الیت داوران ایران خارج شده است؟

کشفی تازه از دوران فرعون «خوفو»

باستان‌شناسان، مجموعه‌ای از آثار تاریخی را در مصر کشف کرده‌اند که به دوران حکومت فرعون «خوفو» تعلق دارند.

کد خبر: ۱۳۱۹۵۰
۱۴:۵۷ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

کشفی تازه از دوران فرعون خوفو

دیدارنیوز ـ به نقل از انشنت اوریجینز، کاوش باستان‌شناسان در منطقه «عین شمس» واقع در قاهره به کشف آثار تاریخی منجر شده است که به زمان حکمرانی «خوفو» ـ فرعونی که در قرن بیست و ششم پیش از میلاد یا حدود ۴۵۰۰ سال پیش حکومت می‌کرد ـ تعلق دارند.

«عین شمس» که معنی آن در عربی «چشم خورشید» است، بخشی از شهر باستانی «هلیوپلیس» محسوب می‌شود. اکنون، یک پروژه باستان‌شناسی مصری ـ آلمانی در همین منطقه، به کشف پایه‌های «معبد خورشید» و چند تکه سنگ منجر شده است.

تمام این آثار تاریخی در لایه‌های مختلفی از ویرانه‌های این مکان کشف شده‌اند و به دوره‌های مختلف تاریخ از جمله رومی، اوایل اسلام و عثمانی تعلق دارند. با این‌حال، سنگ‌های گرانیتی که به دوران فرعون «خوفو» تعلق دارند، قدیمی‌ترین آثاری هستند که تاکنون در جریان این پروژه کاوشی کشف شده است.

باستان‌شناسان همچنین بخش‌هایی از یک حیاط خلوت، پایه مجسمه «آماسیس» یا «اهمسه دوم» و بخش‌های از یک محراب متعلق به حوالی ۵۲۵ تا ۳۳۲ پیش از میلاد را نیز کشف کرده‌اند.

بخش‌های به جای مانده از «معبد خورشید» به دوران «پادشاهی نوین»؛ یعنی فاصله قرن شانزدهم تا یازدهم پیش از میلاد تعلق دارند.

کشفی تازه از دوران فرعون خوفو

باستان‌شناسان معتقدند کشف تعداد زیادی از تکه‌های به جای مانده از مجسمه‌هایی که بیشتر آن‌ها به شکل «ابولهول» ساخته شده‌اند، گواهی بر تداوم حضور خانواده‌های سلطنتی مصر باستان در این مکان است.

این نخستین بار است که آثار تاریخی متعلق به دوران فرعون «خوفو» از دودمان چهارم مصر باستان در «هلیوپلیس» کشف می‌شود.

منبع: ایسنا
برچسب ها: آثار باستانی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی