تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

منتظر افزایش قیمت در بازار خودرو باشیم؟

بازار خودرو مدت زمان طولانی است که حال خوشی ندارد و این ناخوش احوالی بازار در سال جدید با افزایش‌های افسار گسیخته قیمت‌ها تا اواخر اردیبهشت بیش از پیش نمود پیدا کرد و با اعلام رسمی خبر آزادسازی واردات در اواخر اردیبهشت ماه بود که بازار برای مدتی کوتاه روندی کاهشی به خود گرفت و این روز‌ها هم بازار خودرو در ثبات کامل با افزایش‌ها و کاهش‌های مقطعی به سر می‌برد.

کد خبر: ۱۳۱۶۲۲
۱۶:۴۴ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

منتظر افزایش قیمت در بازار خودرو باشیم

دیدارنیوز ـ اواخر سال گذشته شنیده شدن شایعاتی مبنی بر آزادسازی واردات خودرو، بازار را در مقطعی که در سالیان گذشته همواره زمان اوج خرید و فروش بود به رکود مطلق برد و قیمت‌ها هم تا وصول خبر نهایی بدون تغییر بودند. در ابتدای سال جاری هم دقیقا زمانی که بنا بر اخبار رسیده مبنی بر مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، واردات بیش از پیش غیر ممکن به نظر می‌رسید، قیمت خودرو‌های پر متقاضی با افزایش‌های چند ده میلیونی مواجه شدند. این افزایش‌ها به گونه‌ای بود که پژو ۲۰۶ تیپ دو به قیمت ۳۱۸ میلیون تومان هم معامله می‌شد.

این افزایش‌ها تا اواخر اردیبهشت تا زمان اعلام رسمی آزادسازی واردات خودرو ادامه دارد بود. پس از آن هم قیمت‌ها در بازار با کاهش‌های اندکی روبرو شدند به گونه‌ای پژو ۲۰۶ که از ۲۷۸ میلیون تومان به ۳۱۸ میلیون تومان رسیده بود با کاهشی ۱۵ میلیونی در این مدت به ۳۰۳ میلیون تومانی رسید.

اما سوال همیشگی پیرامون بازار خودرو و قیمت‌های اعلامی در آن وجود دارد که چگونه حتی اعلام خبری بدون عملی شدن یا حتی شایعه‌ای پیرامون واردات می‌تواند تا این اندازه بر روی قیمت‌ها و حجم معاملات در بنگاه‌ها اثرگذار باشد که اقتصادآنلاین در صحبت با امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو تلاش کرد تا به آن پاسخ دهد.

کاکایی با عنوان فاصله گرفتن بازار خودرو از نقطه تعادل گفت: با وجود عرضه و تقاضا نامتناسب به معنای وجود تقاضای سرمایه گذاری یا همان تقاضا برای کسب سود در بازار آزاد شما نمی‌توانید از بازار انتظار روندی منطقی یا به دور از هیجان داشته باشید. در چنین شرایطی شما با تغییر ظاهری قیمت مواجه می‌شوید. تغییر ظاهری به این معناست که به دلیل رکود کامل در بازار خودرو قیمت‌ها به وسیله معاملات تعیین نمی‌شود و این هم به آن دلیل است که دولت با جایگزین کردن خود با بازار آن را به کالایی سرمایه گذاری تبدیل کرده و کوچکترین خبری حتی از بورس و ارزش ریال می‌تواند این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

او با نقض عدد اعلامی نیاز کشور به یک و نیم میلیون دستگاه خودرو توسط مسئولین گفت: بنا به تخمین کارشناسان و خودروسازان نیاز واقعی کشور چیزی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خودرو است و دلیل این حجم از تقاضا، دخالت دولت در بازار است که آن را تبدیل به کالایی جهت سرمایه گذاری کرده است. این روند موجب می‌شود تمانی مردم به نوعی تبدیل به دلال شوند.

وی دلیل مشخص نبودن روند قیمت‌ها در بازار را عدم وجود بازار عنوان کرد و گفت: در شرایط رکود کامل فروش یک دستگاه خودرو در زیر یا بالای قیمت بازار روز گذشته می‌تواند قیمت‌ها در بازار آن روز را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد.

این کارشناس صنعت خودرو پیرامون روند آینده بازار گفت: به دلیل عدم توانایی خودروسازان در افزایش تولید به دلایلی، چون مشکلات برق و گاز صنایع و مشکلات جهانی نیمه رسانا‌ها و همچنین مشکلات ارزی احتمالی پیش روی آزادسازی واردات قیمت خودرو‌ها افزایشی خواهد بود.

امیرحسن کاکایی همچنین گفت: بنا به اخبار رسیده مسئولین به دنبال واردات خودرو به شکل CBU (واردات کامل خودرو) و CKD (مونتاژ) هستند که عملا به معنای نابودی تولید در داخل است. تولیدی که بنا به گفته او با سیاست‌های دستوری چند ده ساله دولت رو به نابودی گذاشته است.

حالا باید دید سیاست‌هایی همچون راه اندازی سامانه تخصیص خودرو و عدم توجه مسئولین به حل مشکلات تولید تا چه زمانی ادامه دار خواهد بود و بازار چه واکنشی نسبت آن نشان می‌دهد.

گزارش از پرهام کریمی

برچسب ها: قیمت خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی