تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

میدان گازی پارس‌جنوبی؛ توافق ۳۲ ساله قطر و توتال فرانسه

قطر، شرکت فرانسوی توتال انرژی را به عنوان بزرگ‌ترین شریک خارجی خود برای توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان انتخاب کرد. تخمین زده می‌شود که میدان گنبد شمالی که با ایران مشترک است و به پارس جنوبی شهرت دارد، حدود ۱۰ درصد از ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.

کد خبر: ۱۳۱۵۴۱
۲۰:۳۱ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

توافق ۳۲ ساله شرکت فرانسوی و قطر برای تسریع توسعه میدان گازی مشترک با ایران

دیدارنیوز: قطر روز یکشنبه شرکت فرانسوی توتال انرژی را به عنوان بزرگ‌ترین شریک خارجی خود برای توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان انتخاب کرد.

سعد شریدا کعبی، وزیر انرژی قطر در نشست خبری مشترک با مدیرعامل توتال انرژی با اعلام این خبر گفت: «این شرکت فرانسوی ۶.۲۵ درصد در پروژه عظیم توسعه تولید ال‌ان‌جی در بخش شرقی میدان گازی گنبد شمالی سهم خواهد داشت و به قطر کمک می‌کند تا تولید گاز طبیعی مایع (LNG) خود را تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۶۰ درصد افزایش دهد.»

وزیر انرژی قطر توافق حاصل شده با توتال انرژی را آغاز یک همکاری بلندمدت تا سال ۲۰۵۴ عنوان کرد. او همچنین تصریح کرد که سهم سایر شرکت‌های خارجی مشارکت کننده در این پروژه ۲۸ میلیارد دلاری کمتر از توتال انرژی خواهد بود.

هر چند وزیر انرژی قطر نام سایر شرکای خارجی این پروژه را اعلام نکرد، ولی گمانه‌زنی‌ها از انتخاب شرکت‌های شل و اکسان موبیل حکایت دارد.

پاتریک پویان، مدیر عامل توتال انرژی نیز در این نشست خبری گفت که توافق حاصل شده با قطر به جبران هزینه خروج این شرکت از روسیه در پی تهاجم نظامی به اوکراین، کمک می‌کند.

با توجه به تلاش کشور‌های اروپایی برای یافتن جایگزین‌هایی برای نفت و گاز روسیه، انتظار می‌رود گاز طبیعی مایع حاصل از توسعه میدان گنبد شمالی در سال ۲۰۲۶ وارد خط تولید شود.

تخمین زده می‌شود که میدان گنبد شمالی که با ایران مشترک است و به پارس جنوبی شهرت دارد، حدود ۱۰ درصد از ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.

همزمان با ادامه تحریم بخش انرژی ایران و افزایش شتابان مصرف داخلی گاز در این کشور، قطر در پی بروز بحران انرژی در اروپا تا کنون با بریتانیا و آلمان برای افزایش صدور گاز به توافق‌های جدیدی دست یافته است.

قطر در کنار ایالات متحده و استرالیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی در جهان است.

تانزانیا نیز روز شنبه قراردادی با شرکت‌های بریتانیایی و نروژی شل و اکوینور برای اجرای یک پروژه ۳۰ میلیارد دلاری با هدف توسعه صادرات گاز خود امضا کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی