تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

کشف شواهدی از هزاره پنجم قبل از میلاد در تل قلعه مرودشت

کاوش باستان‌شناسی به منظور لایه‌نگاری و تعیین عرصه و پشنهاد حریم تل قلعه در تل قلعه مرودشت به کشف و شناسایی شواهدی از هزاره پنجم تا هزاره دوم قبل از میلاد منجر شد.

کد خبر: ۱۳۱۴۱۶
۱۴:۳۰ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

کشف شواهدی از هزاره پنجم قبل از میلاد در تل قلعه مرودشت

دیدارنیوز ـ به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فضل‌ا... حبیبی سرپرست هیئت باستان‌شناسی ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: «در این پروژه ابتدا به منظور تعیین عرصه و پشنهاد حریم محوطه تل قلعه ۱۲ گمانه ۱ در ۱ متر ایجاد شد و شواهد باستان‌شناختی از هزاره پنجم و تا هزاره دوم قبل از میلاد این گمانه‌ها به‌دست آمد و در پایان محدوده‌ای ۵،۵ هکتاری برای عرصه این محوطه مشخص شد.»

او با بیان اینکه به‌منظور شناخت توالی لایه‌های سکونتی محوطه تل قلعه دو ترانشه به ابعاد ۳ در ۳ متر و ۲ در ۳ متر در برجستگی جنوبی محوطه ایجاد شد، تصریح کرد: «در ترانشه لایه‌نگاری شماره ۱ شواهدی از بنای خشتی از هزاره دوم (عیلام میانه) متعلق به فرهنگ محلی شغا-تیموران شناسایی شد.»

این باستان‌شناس افزود: «در ادامه این کاوش در ترانشه دوم لایه‌نگاری در دامنه تپه لایه‌های سکونتی از هزاره دوم قبل از میلاد (فرهنگ‌های شغا-تیموران و قلعه)، لایه‌هایی سکونتی از هزاره سوم قبل از میلاد (فرهنگ‌های کفتری- بانش جدید) و نمونه‌ای تدفین خمره‌ای شناسایی شد.»

باستان‌شناس پایگاه میراث‌جهانی تخت جمشید در پایان اظهار کرد: «کاوش به منظور لایه‌نگاری در نهایت با رسیدن به خاک بکر در عمق ۶۲۰ سانتی متری به پایان رسید.»

کشف شواهدی از هزاره پنجم قبل از میلاد در تل قلعه مرودشت

برچسب ها: باستان شناسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی