تیتر امروز

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد
گفتگوی دوازدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با کامبیز نوروزی،حقوقدان

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ دوازدهمین...
چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟
رضا امیدوار تجریشی در بررسی بودجه ۱۴۰۲ کل کشور:

چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟

افزایش بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی سهم بودجه برخی نهاد‌ها و سازمان‌های خاص در سال ۱۴۰۲ ابهامات و سوالات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. رضا امیدوار تجریشی کارشناس اقتصادی به برخی از این پرسش‌ها...

مولر: شاید بدون توافق هم صادرات نفت ایران افزایش یابد

مایک مولر، رئیس آسیا در گروه ویتول گفت: «ممکن است اجازه داده شود کمی بیشتر از نفت ایران وارد بازار‌های جهانی شود. اگر میان‌دوره‌ها تحت سلطه نیاز به کاهش قیمت بنزین در آمریکا باشد، چشم پوشی نسبت به خروج بشکه‌های تحریم شده احتمالاً چیزی است که انتظار دارید ببینید. مداخله آمریکا در این جریان‌ها همیشه بسیار کم بوده است.»

کد خبر: ۱۳۱۰۱۱
۰۸:۰۶ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

بلومبرگ: شاید بدون توافق هم صادرات نفت ایران افزایش یابد

دیدارنیوز: به گفته بزرگترین تاجر مستقل نفت خام، ایالات متحده ممکن است حتی بدون احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، اجازه دهد نفت ایران وارد بازار‌های جهانی شود.

در حالی که توافق جدید فعالیت‌های اتمی ایران را محدود می‌کند و تحریم‌های آمریکا بر صادرات انرژی این کشور را کاهش می‌دهد، مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی از ماه مارس متوقف شده است. تاجران نفت به طور فزاینده‌ای نسبت به دستیابی مذاکره کنندگان به توافق بدبین هستند. با این حال، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌تواند تصمیم بگیرد که نیاز به کاهش قیمت نفت قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر، بیشتر از مزایای اجرای دقیق تحریم‌ها، از جمله توقیف تعداد بیشتری از نفتکش‌های ایرانی است.

مایک مولر، رئیس آسیا در گروه ویتول، یکشنبه در پادکستی که توسط شرکت اطلاعات خلیج فارس مستقر در دبی تهیه شده است، گفت: «ممکن است اجازه داده شود کمی بیشتر از آن نفت وارد بازار‌های جهانی شود. اگر میان‌دوره‌ها تحت سلطه نیاز به کاهش قیمت بنزین در آمریکا باشد، چشم پوشی نسبت به خروج بشکه‌های تحریم شده احتمالاً چیزی است که انتظار دارید ببینید. مداخله آمریکا در این جریان‌ها همیشه بسیار کم بوده است.»

آمریکا ماه گذشته نفت یک کشتی با پرچم ایران را در نزدیکی یونان مصادره کرد که چند روز بعد تهران دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرد. به گفته مولر، اما این اقدام واشنگتن بعید است که نشانه آغاز توقیف نفتکش‌های بیشتر توسط ایالات متحده باشد. ایران صادرات نفت را در سال جاری افزایش داده که بیشتر آن‌ها به چین منتقل شده است. به گفته تحلیلگران انرژی، توافق هسته‌ای جدید منجر به ورود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت در روز به بازار‌های بین المللی می‌شود که برای فشار بر قیمت‌ها کافی است. جمهوری اسلامی همچنین حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در انبار دارد که می‌تواند به سرعت فروخته شود.

قیمت نفت خام در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و به ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسیده است که بیشتر به دلیل پیامد‌های تهاجم روسیه به اوکراین است. در حالی که بسیاری از جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها مخالف هرگونه لغو تحریم‌های ایران هستند، بایدن برای کاهش قیمت بنزین که به طور متوسط به بیش از ۴.۸۰ دلار در هر گالن در ایالات متحده رسیده است، تحت فشار زیادی قرار دارد.

به گفته ویتول که در سال ۲۰۲۱ روزانه ۷.۶ میلیون بشکه نفت خام و فرآورده‌های پالایش شده مبادله می‌کرد، توافق اندکی درباره جهت گیری قیمت نفت وجود دارد. در حالی که عرضه‌ها محدود است، انتشار ذخایر استراتژیک واشنگتن به تعادل بازار کمک می‌کند. سعودی‌ها با افزایش تولید نفت به آمریکا کمک می‌کنند، اما روسیه را نزدیک نگه می‌دارند مولر گفت که تصمیم روز پنجشنبه اوپک پلاس - یک گروه ۲۳ کشوری از تولیدکنندگان به رهبری عربستان سعودی و روسیه - برای تسریع افزایش تولید بعید است تاثیر زیادی داشته باشد.

این به این دلیل است که بسیاری از اعضا برای پمپاژ بیشتر تلاش خواهند کرد و صادرات مسکو ممکن است به دلیل تحریم‌های ناشی از جنگ در اوکراین کاهش یابد. مولر، که در سنگاپور مستقر است، گفت: "محدوده نظرات کارشناسان هرگز متنوع‌تر از این نبوده است. " افرادی هستند که فکر می‌کنند نفت در بازار به ۱۳۵ تا ۱۴۰ دلار در هر بشکه می‌رسد و افرادی هستند که فکر می‌کنند دوباره به زیر ۱۰۰ دلار می‌رسیم. "

دو جهان
او گفت که بین کشور‌های ثروتمند و فقیرتر نیز دوگانگی در حال ظهور است. برخی از آسیایی‌ها مانند مالزی و سنگاپور با کاهش محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در حال افزایش تقاضا هستند. سایر کشور‌ها از جمله پاکستان و سریلانکا که در اوراق قرضه بین المللی نکول کرده و برای پرداخت هزینه واردات سوخت با مشکل مواجه شده است، با کاهش تقاضا روبرو هستند.

مولر گفت: این داستان دو جهان است.

دنیای مرفه تعطیلات خود را می‌گذراند و سوخت جت می‌سوزاند. اما تأثیر در جا‌های دیگر بسیار عمیق‌تر است. شکاف بین اقشار مرفه و کشور‌هایی که توانایی کمتری برای پرداخت کالا‌ها دارند در حال تبدیل شدن به یک بحران بسیار شدید است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی