تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

احتمال حذف برنج «هندی»؛ شوک جدید به بازار وارد می‌شود؟

به نظر می‌رسد باید منتظر حذف برنج هندی از بازار و سفره ایرانی‌ها باشیم. موضوعی که اگر از الان چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، ممکن است شوک جدیدی به بازار وارد کند.

کد خبر: ۱۳۰۷۲۶
۱۵:۲۰ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

برنج «هندی» از بازار حذف می‌شود؟

دیدارنیوز: حذف برنج هندی از بازار جدیدترین نگرانی پیش روی فعالان بازار است. طبق گزارشی که اخیراً بلومبرگ منتشر کرد، دولت هندوستان به دلیل تأمین نیاز داخلی درصدد ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات برنج است.

پیش از این نیز با توجه به محدودیت‌هایی که در بازار جهانی گندم و شکر به وجود آمد این کشور صادرات این دو محصول را محدود کرد. موضوعی که تأثیر مستقیم بر بازار ایران گذاشت و در همین مدت شاهد افزایش قیمت شکر در بازار داخلی بودیم.

برنج هندی جایگزین دارد؟
حالا نوبت به برنج هندی رسید که با محدودیت صادراتی مواجه شود. این موضوع زمانی نگران‌کننده می‌شود که در مدت اخیر به دلیل افزایش نرخ برنج ایرانی، حجم تقاضا برای برنج خارجی با رشد مواجه شد. اما آیا در صورت قطع واردات برنج به ایران جایگزینی برای آن وجود دارد؟

در همین زمینه دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: در صورتی که ایران دیگر نتواند از هند برنج وارد کند، مجبور است از طریق کشور‌های دیگر نیاز کشور را تأمین سازد. برخی از کشور‌های جنوب‌شرقی آسیا، از جمله تایلند می‌توانند در تامین برنج به ایران کمک کنند. اما پیش از آن باید برای حل مساله تحریم و مشکلات انتقال پول تدبیری بیندیشیم.

مسیح کشاورز با اشاره به اینکه ۸۵ درصد برنج وارداتی ما از هند و ۱۵ درصد آن از پاکستان است، توضیح داد: برنج باسماتی هندوستان بیشتر به منظور صادرات، تولید می‌شود. این محصول در کشور تولیدکننده چندان مصرف نمی‌شود. به همین دلیل احتمال قطع کامل واردات برنج هندی کمرنگ است.

او افزود: علاوه بر تایلند، کشور‌های آمریکای لاتین هم می‌توانند تأمین بخشی از برنج مورد نیاز ایران را بر عهده بگیرند.

شوک جدید به بازار برنج وارد می‌شود؟
بر اساس این گزارش، از سال گذشته پس از آنکه قیمت برنج ایرانی به شکل نجومی افزایش یافت، بسیاری از شهروندان به مصرف برنج هندی و پاکستانی روی آوردند.

گرچه پس از رسیدن قیمت برنج ایرانی به ۹۵ هزار تومان در بهمن سال گذشته، دولت نرخ رسمی این نوع برنج را ۶۵ هزار تومان اعلام کرد؛ اما اکنون با گذشت پنج ماه آن‌طور که باشگاه خبرنگاران قیمت هرکیلوگرم برنج مرغوب ایرانی را بین ۱۲۰ هزار تا ۱۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

برنج «هندی» از بازار حذف می‌شود؟

حال به نظر می‌رسد باید منتظر حذف برنج هندی از بازار و سفره ایرانی‌ها باشیم. موضوعی که اگر از الان چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، ممکن است شوک جدیدی به بازار وارد کند. به‌ویژه آنکه پیش‌بینی می‌شود امسال کشور با کمبود بارش و ذخایر آبی مواجه شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی