تیتر امروز

اختلاف طارمی و سردار آشکار شد!
چند نکته از بازی ایران و سنگال

اختلاف طارمی و سردار آشکار شد!

در روزی که مهدی طارمی به سردار آزمون ترجیح داده شد، سردار به عنوان یار تعویضی به زمین آمد و گل تساوی تیم ملی برابر سنگال را به ثمر رساند.
وزیری که به جای شطرنج، مار و پله بازی می‌کند!
گزارش دیدار از نگاه ضرغامی به صنعت گردشگری در روز جهانی آن

وزیری که به جای شطرنج، مار و پله بازی می‌کند!

دیروز روز جهانی گردشگری بود و تنها جمله مهم عزت الله ضرغامی در این روز این بود که در بازی "مار و پله" همیشه بازنده است، بازی‌ای که "ایران هراسی" نقش ثابت روی تاس او است.
پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...

تولید «گوجه‌فرنگی» و «فلفل» از گرده‌افشانی زنبور‌!

علیرضا منفرد، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زیست گرده‌افشان دنا گفت: محصولاتی که برای گرده‌افشانی از این زنبور‌ها استفاده می‌کند، انواع گوجه‌فرنگی‌ها، فلفل‌ها، بلوبری، توت‌فرنگی و بسیاری از محصولاتی که در مجموع حدود ۳۰ محصول هستند و به روش گرده‌افشانی تولید می‌شوند.

کد خبر: ۱۳۰۷۲۴
۱۵:۱۰ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

تولید «گوجه‌فرنگی» و «فلفل» از گرده‌افشانی زنبور‌!

دیدارنیوز: یک مجموعه دانش‌بنیان در کشور در حوزه زنبور‌های گرده‌افشان کار می‌کند که طرح کلان فناوری بوده و انواع محصولات گوجه‌فرنگی، فلفل، بلوبری، توت‌فرنگی و در مجموع ۳۰ محصول حاصل این گرده‌افشانی زنبور‌های مخملی است.

علیرضا منفرد، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان "زیست گرده‌افشان دنا" در حاشیه رویداد فناورانه گام دوم گفت: بنده حدود ۱۸ سالی است که در حوزه زنبور‌های گرده‌افشان (زنبور‌های مخملی) کار می‌کنم. از ابتدا قرارمان این بود که بتوانیم زنبور‌ها را در داخل ایران تولید کنیم چرا که آن‌ها وارداتی هستند و از کشور‌های هلند و بلژیک وارد می‌شدند.

وی گفت: به خاطر اینکه این کار پیچیدگی‌های فنی بسیار زیادی را داشت ما بسیار تلاش کردیم که دانش فنی آن را به دست بیاوریم و در یاسوج در یک مکان خصوصی، تحقیقات تجاری‌سازی را در سال ۹۲ شروع کردیم و خوشبختانه توانستیم آن را تجاری‌سازی کرده و بعد از آن در سال ۹۳ شرکت را ثبت کردیم و در همان سال نیز درجه دانش‌بنیانی را دریافت کردیم.

منفرد تصریح کرد: در سال ۹۸ طرح کلان فناوری برای تولید انبوه این زنبور‌ها را در یاسوج شروع کرده و خوشبختانه امسال وارد بازار شدیم و نخستین کلونی‌های خود را با نام کندو‌های دماوند وارد گلخانه‌های ایران کردیم. گلخانه‌های خراسان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و البرز از جمله دیگر گلخانه‌هایی است که کار گرده‌افشانی را انجام می‌دهد.

مدیرعامل این مجموعه دانش‌بنیان گفت: محصولاتی که برای گرده‌افشانی از این زنبور‌ها استفاده می‌کند، انواع گوجه‌فرنگی‌ها، فلفل‌ها، بلوبری، توت‌فرنگی و بسیاری از محصولاتی که در مجموع حدود ۳۰ محصول هستند و به روش گرده‌افشانی تولید می‌شوند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با تولیدی که در ایران داریم مقداری از قیمت کلونی خارجی نیز تعدیل شده است و امروز ما زیرساختی را تهیه کردیم که حدود ۱۰۰۰۰ کلونی را در سال تحویل گلخانه‌های کشور بدهیم.

این شرکت دانش‌بنیان، نخستین شرکت ایرانی است که موفق به تولید زنبور‌های مخملی در کشور شده است. این شرکت با داشتن دانش فنی لازم، ارائه کیفیت بالا، هزینه مناسب و همچنین پشتیبانی و مشاوره متناسب با محصول، نیاز باغات، مزارع و گلخانه‌های سراسر کشور به زنبور گرده‌افشان را تأمین خواهد کرد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی