تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

نقص فنی در مدارگرد مریخی «ناسا»

یک نقص در سیستم ناوبری مدارگرد مریخی "ماون" ناسا که اوایل سال جاری میلادی ایجاد شد، توانایی این کاوشگر در هدایت فعالیت‌های علمی و مطالعه جو سیاره سرخ را کاهش داده است.

کد خبر: ۱۳۰۵۵۱
۱۳:۱۸ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

نقص فنی در مدارگرد مریخی «ناسا»

دیدارنیوز: کاوشگر مریخی "ماون" (MAVEN) دچار مشکلی در سیستم ناوبری شده و برای مدتی از فعالیت‌های علمی خود بازماند.

به نقل از سایت اسپیس، یک نقص در سیستم ناوبری مدارگرد مریخی "ماون" ناسا که اوایل سال جاری میلادی ایجاد شد، توانایی این کاوشگر در هدایت فعالیت‌های علمی و مطالعه جو سیاره سرخ را کاهش داده است.

مقامات ناسا در روز ۱۸ ماه مه نوشتند که فضاپیمای "ماون" که از سال ۲۰۱۴ در مدار مریخ قرار دارد، در روز ۲۲ فوریه، زمانی که "واحد‌های اندازه‌گیری اینرسی" (IMU) حیاتی آن شروع به نشان دادن رفتار‌های غیرعادی کردند، وارد یک "وضعیت ایمن" محافظتی شد. وقتی یک فضاپیما در "وضعیت ایمن" قرار می‌گیرد، تمامی ابزار‌های علمی آن خاموش می‌شود و کاوشگر منتظر دریافت دستورالعمل از کنترل کننده‌های پرواز می‌ماند تا دریابد که چگونه باید خود را بازیابی کند.

در هفته‌های پس از بروز مشکل، ناسا موفق شد ماون را از "وضعیت ایمن" البته با ظرفیت محدود خارج کند. این مدارگرد در مداری پایدار قرار دارد و آنتن اصلی آن رو به زمین است تا ارتباطتش را با سرعت زیاد با تیم کنترل پرواز خود حفظ کند.

مقامات ناسا در بیانیه جدید خود نوشتند: در این شرایط "ماون" نمی‌تواند به عنوان یک رله ارتباطی برای فضاپیما‌های دیگر در مریخ عمل کند و تنها مشاهدات علمی محدودی به انجام می‌رساند. تیم ماموریت، بازیابی ابزار علمی این کاوشگر را در روز ۲۰ آوریل آغاز کردند. این مدارگرد معمولاً به عنوان یک رله ارتباطی برای مریخ‌نورد "کنجکاوی" ناسا و مریخ‌نورد "استقامت" عمل می‌کرد تا آخرین تصاویر و تحقیقات انجام شده را از سطح مریخ به زمین بفرستد.

به گفته‌ ناسا، سیستم واحد اندازه‌گیری اینرسی "ماون" به ژیروسکوپ‌های لیزری حلقه‌ای متکی است که حرکت اینرسی فضاپیما را تشخیص می‌دهد و چهار چرخ واکنشی که در یک هرم چهار وجهی مرتب شده‌اند و می‌توانند به‌طور مستقل بچرخند، این مدارگرد را در جهت مناسب قرار می‌دهند. این مدارگرد همچنین به دو دوربین "ردیاب ستاره" مجهز است که می‌تواند از ستارگان عکس بگیرد و آن‌ها را در الگوریتم تشخیص ستاره‌ای قرار دهد تا به فضاپیما در تعیین جهت خود کمک کند.

مقامات ناسا گزارش دادند که کاوشگر "ماون" تا روز ۱۹ آوریل در "وضعیت ایمن" قرار داشته است و پس از آن کنترل‌کننده‌های پرواز، آن را در وضعیتی موسوم به "وضعیت تمام ستاره‌ای" قرار دادند.

مقامات ناسا نوشتند: همه‌ی ابزار‌های علمی در حال حاضر فعال هستند، اما همه‌ی آن‌ها قادر به جمع‌آوری داده نبوده‌اند، زیرا آنتن این فضاپیما منحصرا به سمت زمین قرار دارد. تیم این کاوشگر در حال حاضر در حال کار برای تکمیل بررسی وضعیت "تمام ستاره‌ای" هستند تا "ماون" را قادر سازند که پیش از ازسرگیری عملیات علمی و ارتباطی تا پایان ماه، در جهت‌گیری‌های دیگر نیز به فعالیت بپردازد.

ناسا ماموریت "ماون" را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب کرد. نام آن مخفف عبارت "Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN" به معنای "ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ" است. این کاوشگر در ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ به سیاره سرخ رسید. ماموریت آن بررسی چگونگی از دست رفتن آب سطحی مریخ برای تبدیل شدن به دنیای سرخ و غبارآلودی است که امروزه شاهد آن هستیم. ماه گذشته، ناسا مأموریت "ماون" را که در ابتدا ۶۷۱ میلیون دلار هزینه داشت، برای مدت سه سال دیگر تمدید کرد تا این مدارگرد به کار علمی خود در سیاره سرخ ادامه دهد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی