تیتر امروز

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟
فرجام مذاکرات هسته‌ای در قطر:

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟

مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های برجام، این‌بار نه در وین که در قطر ادامه می‌یابد، مذاکراتی که اگر برای کشور‌های درگیر در آن چالش است، برای مردم ایران نان، مسکن و معیشت است.
منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!
گزارش دیدار از حال این روز‌های یوزپلنگ متولد شده

منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!

خوشحالی دوستداران محیط زیست از زنده ماندن یکی از توله‌های "فیروز" و "ایران" او را که قرار بود با نام "پیروز" بشناسیم بیش از پیش در کانون توجه همگان قرار دارد هر چند که هنوز انتخاب این نام مورد...

تجاوز نظامی روسیه؛ اضافه شدن ۱۸ میلیون نفر به جمعیت شدیدا گرسنه دنیا

حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین تبعات منفی اقتصادی، سیاسی، نظامی و .. زیادی برای کشورهای مختلف جهان داشته و ۱۸ میلیون نفر را به جمعیت گرسنه‌های دنیا اضافه می‌کند.

کد خبر: ۱۳۰۵۲۷
۱۰:۵۷ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

تجاوز نظامی روسیه؛ اضافه شدن ۱۸ میلیون نفر به جمعیت شدیدا گرسنه دنیا

دیدارنیوز: فائو پیش‌بینی می‌کند جنگ روسیه در اوکراین ۱۸ میلیون نفر به جمع افرادی که در دنیا با گرسنگی شدید مواجه هستند، اضافه کند.

به نقل از راشاتودی، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود تعداد افرادی که در دنیا با گرسنگی شدید مواجه هستند به‌خاطر بحران اوکراین به ۱۸ میلیون نفر برسد.

اطلاعات این سازمان نشان می‌دهد ۵۳ کشور دنیا در ۲۰۲۱ دچار قحطی و خشکسالی شده‌اند و حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از گرسنگی رنج می‌برند.

مائوریزیو مارتینا، معاون فائو در مصاحبه با روزنامه کوریر ایتالیا گفت: «جنگ اوکراین سناریوی گرسنگی مردم را تشدید می‌کند. ما تخمین می‌زنیم ۱۸ میلیون نفر به جمع گرسنگان دنیا اضافه شوند. اما همه‌چیز بستگی به شرایط این جنگ دارد».

وی اشاره کرد تهدید عرضه غلات در جهان زنگ خطری برای کشور‌های درحال‌توسعه است، چون ۳۶ کشور از این گروه که با بحران غذایی مواجه هستند بیش‌از ۱۰ درصد از گندم خود را از روسیه و اوکراین خریداری می‌کردند.

مارتینا با تاکید بر مشکلات بوجودآمده برای صادرات غلات به‌خاطر بسته شدن بنادر دریای سیاه گفت جلوی صادرات حداقل ۶ میلیون تن گندم و ۱۴ میلیون تن ذرت گرفته شده‌است.

به‌علاوه جنگ اوکراین و تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه بر قیمت و عرضه کود‌های شیمیایی هم تاثیر گذاشته‌است. به‌این‌ترتیب قیمت گندم هم بالا رفته که بحران غذایی در جهان را تشدید می‌کند.

وی گفت طبق تخمین‌های بانک جهانی ۱ درصد افزایش قیمت مواد غذایی اساسی مانند گندم به‌معنای قرار گرفتن حداقل ۱۰ میلیون نفر در خطر گرسنگی است.

مارتینا بر بازگشایی بنادر دریای سیاه تاکید کرد، چون به عقیده او این حجم بالا از کالا‌ها را نمی‌توان از مسیر‌های جایگزین مانند خطوط راه‌آهن و جاده‌ها ارسال کرد.

کشور‌های غربی بار‌ها روسیه را متهم به بستن بنادر کرده‌اند، اما مسکو این اتهامات را رد کرده و اعلام کرده مسیری برای انتقال غلات از بندر اودسا که تحت کنترل کیف قرار دارد، باز کرده است. اما کشتی‌ها به‌خاطر مین‌گذاری این آب‌ها قادر به حرکت نیستند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی