تیتر امروز

دود بیخیالی عراقی‌ها در چشم مردم خوزستان
دیدار از وضعیت این روز‌های تالاب هورالعظیم گزارش می‌دهد

دود بیخیالی عراقی‌ها در چشم مردم خوزستان

دوم شهریور بود که نخستین خبر آتش سوزی بزرگ در بخش عراقی هورالعظیم و استنشاق دود ناشی از آن در شهر‌های استان خوزستان روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت و حالا با گذشت چهل روز از آن اتفاق هورالعظیم همچنان...
۱۵ گل بدون شادی!
نگاهی به هفته هفتم لیگ برتر

۱۵ گل بدون شادی!

هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر پس از بازگشت ملی پوشان از اردوی تیم ملی با شرایط خاصی برگزار شد بدون شادی و با مچ بندهای مشکی!

«آبله میمون» توانایی ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا ندارد

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اعلام کرد که ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد.

کد خبر: ۱۳۰۲۴۵
۱۰:۰۲ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

«آبله میمون» توانایی ایجاد پاندمی شدید ندارد

دیدارنیوز: متخصص بیماری عفونی با تاکید بر اینکه ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد گفت:، اما افراد مشکوک به این بیماری باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید، قرنطینه شوند.

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه سعادت آباد رادیو تهران گفت: ویروس آبله میمون ویروس جدیدی نیست بلکه از سال‌ها قبل در کشور‌های آفریقایی شناسایی شده بود. این ویروس بیشتر در کودکانی باعث بروز بیماری شده بود که واکسینه نشده بودند.

وی با اشاره به اینکه ویروس میمون نزدیکی زیادی با بیماری آبله که تا پیش از دهه ۸۰ میلادی مرگ و میر و تلفات زیادی را موجب می‌شده دارد گفت: خوشبختانه با واکسیناسیون، آبله‌ای که موجب مرگ و میر در انسان می‌شد حذف شد.

آبله میمونی معمولا در تماس با حیوانات آلوده رخ می‌دهد

طبرسی اظهار داشت: آبله میمونی معمولا در تماس با حیوانات آلوده رخ می‌دهد و انسان به صورت اتفاقی به این بیماری مبتلا می‌شود. بیماری آبله میمونی می‌واند از طریق تماس با ترشحات آلوده و یا سرفه و عطسه فرد آلوده به انسان دیگر منتقل شود به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از پیشرفت بیماری در جامعه بسیار اهمیت دارد.

ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد

وی با تاکید بر اینکه ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد مگر اینکه ویروس دستکاری شده باشد و یا نوع جدیدی از ویروس آبله باشد اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی مرگ و میر آبله میمون در کشور‌های مختلف بالا نیست و خود ویروس هم همان ویروس شناسایی شده در کشور‌های آفریقایی است. در اوایل سال ۲۰۰۰ تعداد محدودی بیمار مبتلا به آبله میمونی در آمریکا دیده شدند.

۸۰ بیمار مبتلا به آبله میمونی در جهان شناسایی شده اند

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: در حال حاضر ۸۰ بیمار در ۱۲ کشور شناسایی شده اند که موجب شده تا سازمان بهداشت جهانی با دقت بیشتری به این بیماری نگاه کرده و به دیگر کشور‌ها هشدار دهد تا با جدیت در بیماریابی مانع از بروز بیماری در وسعت بیشتر شوند.

آبله میمونی از راه ترشحات آلوده انتقال می‌یابد

وی بیان کرد: این بیماری از راه ترشحات آلوده انتقال می‌یابد. این بیماری جوش‌ها و تاول‌هایی آلوده مثل آبله دارد و اگر کسی نداند و دست به ترشحات و مخاط آلوده بزند و یا در معرض سرفه شخص آلوده قرار گیرد می‌تواند به بیماری آبله میمونی مبتلا شود. افراد مشکوک به بیماری باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید بیماری قرنطینه شوند تا دیگران در معرض ترشحات آلوده آن‌ها قرار نگیرند.

کسانی که واکسن آبله زده اند مقاومت بیشتری در برابر بیماری آبله میمونی دارند

طبرسی با اشاره به اینکه سال‌ها پیش در ایران کودکان واکسن آبله زده و آبله‌کوبی می‌شدند، اما سالهاست این واکسن در کشور ما تزریق نمی‌شود گفت: کسانی که واکسن آبله زده اند مقاومت بیشتری در برابر بیماری آبله میمونی دارند و خطر بیشتر متوجه افرادی است که آبله کوبی نشده اند. با توجه به اینکه واکسن آبله در ایران ساخته شده و دانش آن در کشور موجود است در صورت افزایش تعداد مبتلایان ونیاز به واکسیناسیون جمعی این واکسن دوباره ساخته خواهد شد.

آبله میمونی نمی‌تواند موجب درگیری شدید در جامعه شود

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت اوضاع را رصد کرده و تحت کنترل دارد گفت: اگر نیاز باشد این واکسن در کشور تولید خواهد شد، اما به عقیده من ضمن اینکه باید با دقت شرایط را مد نظر قرار داد فعلا نباید باعث هراس در جامعه شد. چون این بیماری نیست که بتواند جامعه را به شدت درگیر کند. در حال حاضر ویروس‌های دیگر مثل اچ آی وی خطرناک‌تر از ویروس آبله میمونی هستند.

امیدواریم با اقدامات صورت گرفته شاهد همه گیری دوباره کرونا نباشیم

طبرسی درباره همه گیری دوباره کرونا در کشور گفت: امیدواریم با توجه به تعداد بالای مبتلایان و پوشش خوب واکسیناسیون عمومی و تزریق دُز چهارم برای افراد پرخطر مثل افراد مسن و بیماران با نقص ایمنی دیگر شاهد همه گیری کرونا در کشور نباشیم. دُز چهارم را با فاصله ۴ ماه از دُز سوم می‌توان تزریق کرد.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی