تیتر امروز

مرگ در
گزارش دیدار از تلف شدن یک یوز ماده در جاده ترانزیت مشهد

مرگ در "میامی"

هنوز ماجرای تلف شدن دو یوز تازه متولد شده "ایران" فراموش نشده بود که خبر رسید تصادف در جاده میامی (تهران- مشهد) منجر به مرگ یک یوز ماده شده و حالا مسوولان در حال رسیدگی هستند!
امام حسین (ع) برای قدرت قیام نکرد
عاشورا نماد جنگ شیعه و سنی نیست

امام حسین (ع) برای قدرت قیام نکرد

امروز روز عاشوراست؛ روز اوج و معراج حسینی، و لازم است در تاملات عاشورایی به این توجه کنیم که عاشورا تن ندادن به ظلم حاکمان جور مدعی دین است نه جنگ‌ میان اهل سنت و شیعه!

چه زمانی باید نگران تب کودک باشیم؟

تب در کودکان یکی از بیماری‌های شایع است و هر کودکی یکبار دچار این مشکل می‌شود. تب واکنش بدن در مواجهه با یک فرآیند التهابی است و اگر با یک سری علائم همراه باشد، خطرناک می‌شود.

کد خبر: ۱۳۰۰۸۸
۰۹:۵۸ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

چه زمانی باید نگران تب کودک باشیم؟

دیدارنیوز: تب در کودکان یکی از بیماری‌های شایع است و هر کودکی یکبار دچار این مشکل می‌شود از این رو بهتر است تمامی علائم خطرناک تب در کودکان را بشناسید.

علتِ تب؛ افزایش دمای بدن است که در ترموستات بدن یعنی ناحیه قدامی هیپوتالاموس، رخ می‌دهد. باعث این افزایش دما، عوامل مرتبط با التهاب (به ویژه اینترلوکین) هستند و در نتیجه موادی در خون آزاد می‌شود که مسئول انقباض رگ‌های خونی و به وجود آمدن لرز هستند.

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم؛ تب واکنش بدن در مواجهه با یک فرآیند التهابی است و اگر با یک سری علائم همراه باشد، خطرناک می‌شود. در این قسمت مهم‌ترین نشانه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

علائم نگران کننده همراه تب
در کل اگر تب در کم‌تر از ۴ روز از بین برود؛ علت آن به احتمال زیاد عفونت است، اما تب غیرعفونی معمولا عودکننده یا مزمن است و برای مدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

علائم تب می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این علائم همان طور که گفته شد؛ بیشتر منشا التهابی دارد. با این که افزایش دما به خودی خود باعث ایجاد ضعف عمومی، خستگی، لرز و تعریق می‌شود، اما علائم عمومی دیگری هست که آن‌ها را هم باید جدی بگیریم:

*داغی بیش از حد پوست
*افزایش ضربان قلب
*افزایش تعداد نفس‌ها
*احساس تشنگی
*از دست دادن اشتها
*سر درد

تشنج که در برخی از کودکان با زمینه ژنتیکی، با افزایش ناگهانی دما رخ می‌دهد.

در نوزادان، عفونت معمولا خیلی شایع است؛ بنابراین افزایش تحریک پذیری، برافروختگی صورت، بی حالی و کاهش اشتها از نشانه‌های تب هستند.

در هنگام بروز تب چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر تب با این علائم ظاهر شود؛ باید به آن‌ها توجه و فورا به پزشک مراجعه کرد:

*تغییرات در وضعیت روانی
*سر درد شدید یا سفتی گردن
*وجود پتشی (خون ریزی‌های نقطه‌ای در پوست)
*کاهش فشار خون
*دشواری در تنفس

دمایی که بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد یا کم‌تر از ۳۵ درجه سانتیگراد باشد.
اخیرا دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف شده باشد.

بررسی پزشکی همیشه ضروری نیست، زیرا تب به احتمال زیاد مسیر خودش را طی می‌کند؛ اما با این حال، باید به خاطر داشته باشیم که تب یکی از علائم بیماری‌های زمینه‌ای است. پس باید آن را جدی گرفت و در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.

منبع: نمناک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی