تیتر امروز

آیا آجورلو و درویش تغییر می‌کنند؟
سهم خواهی از فدراسیون تا سرخابی

آیا آجورلو و درویش تغییر می‌کنند؟

شایعه تغییر مدیران استقلال و پرسپولیس بلافاصله بعد از تغییر مدیر استادیوم آزادی خبر از تغییرات گسترده مدیریتی در فوتبال می‌دهد.
از نیش و کنایه زنوزی تا باران سنگ

پرسپولیس‌هراسی در تبریز؟

مرور اتفاقات قبلی به‌ویژه در جدال با پرسپولیس نشان می‌دهد که استقبال خوبی از این تیم در تبریز نمی‌شود. رفتار پرخاشگرانه عده‌ای از هواداران تراکتور می‌تواند برگرفته از صحبت‌های تحریک‌آمیز چند سال اخیر محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور علیه این تیم پرطرفدار ایرانی هم باشد.

کد خبر: ۱۳۰۰۴۳
۱۳:۱۵ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

پرسپولیس‌هراسی در تبریز؟

دیدارنیوز: هفته بیست‌و‌هشتم رقابت‌های لیگ برتر ایران در شرایطی عصر پنجشنبه به پایان رسید که مهم‌ترین بازی روز نیمه‌تمام رها شد. در این هفته از رقابت‌ها، پرسپولیس به تبریز سفر کرده بود تا برابر تراکتور صف‌آرایی کند؛ دیداری که برای تعیین جایگاه دوم سرخ‌پوشان تهرانی اهمیت زیادی داشت. با وجود حساسیت زیاد، این بازی تا دقیقه ۷۲ ادامه پیدا کرد و سرانجام نیمه‌تمام ماند.

بارش باران سنگ در ورزشگاه یادگار امام که بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس را هدف گرفته بود، دلیل اصلی نیمه‌تمام‌ماندن این دیدار شد. پرسپولیسی‌ها اعتقاد داشتند رفتار پرخاشگرانه هواداران تراکتور، پیش از شروع مسابقه و حتی زمان گرم‌کردن هم وجود داشته و حتی آن‌ها درخواست لغو بازی را داده‌اند.

از طرفی آن‌ها به مسئولان برگزارکننده مسابقه برای حضور تعداد بیش از حد مجاز تماشاگران در ورزشگاه هشدار داده بودند. پیش‌از‌این قرار بود فقط ۳۰ درصد گنجایش ورزشگاه، تماشاگر بیاید؛ ولی به طور مشخصی، این تعداد بسیار بیشتر از ۳۰ درصد بود. بارش شدید سنگ در این دیدار چنان عجیب‌و‌غریب بود که این سؤال را در ذهن به وجود آورد که این‌همه سنگ از کجا به ورزشگاه آمده و چطور بازیکنان پرسپولیس هدف قرار گرفته‌اند؟ این ماجرا روی دیگری هم داشته و مسئولان تراکتور در بیانیه‌ای نه‌تن‌ها اظهار بی‌اطلاعی از هویت تماشاگرانی که سنگ به زمین انداخته، کرده؛ بلکه بازیکنان پرسپولیس را مقصر این اتفاقات دانسته‌اند.

این بیانیه البته چندان اساس درست و حسابی نخواهد داشت؛ چون پرتاب سنگ فقط مربوط به یک جایگاه خاص نبود و تقریبا از شش نقطه ورزشگاه، سنگ به سمت بازیکنان پرسپولیس پرتاب شد. به هر حال این رفتار‌های عجیب دست به دست هم داد تا مهم‌ترین بازی هفته نیمه‌کاره رها شود و جدال حساس تراکتور- پرسپولیس، این بار پیش از سوت پایان ۹۰ دقیقه به اتمام برسد.

پرواضح است که نمی‌شود همه هواداران تراکتور را به یک چشم دید و این رفتار ناخوشایند را به همه آن‌ها نسبت داد؛ ولی مرور اتفاقات قبلی به‌ویژه در جدال با پرسپولیس نشان می‌دهد که استقبال خوبی از این تیم در تبریز نمی‌شود. رفتار پرخاشگرانه عده‌ای از هواداران تراکتور می‌تواند برگرفته از صحبت‌های تحریک‌آمیز چند سال اخیر محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور علیه این تیم پرطرفدار ایرانی هم باشد.

زنوزی از زمانی که زمام امور این باشگاه را به دست گرفته، مدام علیه پرسپولیس مصاحبه کرده و بدیهی است که ذهنیت منفی به هواداران این باشگاه نسبت به پرسپولیس داده باشد. او قریب به چهار سال است که از فرصت‌های مناسب استفاده می‌کند تا علیه پرسپولیس گفتگو کند.

آبان ۹۷ شروعی بر جملات عجیب‌و‌غریب زنوزی علیه پرسپولیس بود. آن روز‌ها آوردن پرچم ژاپن در تبریز هنگام بازی با پرسپولیس سروصدای زیادی به راه انداخت و بعد در سایر ورزشگاه‌های ایران هم این صحنه مشاهده شد. باوجود‌این تشویق کاشیما در بازی تراکتور و ذوب‌آهن از سوی طرفداران تراکتور باعث شد تا مالک تراکتور درباره پرسپولیس که آن مقطع فینالیست آسیا شده بود، صحبت‌هایی مطرح کند: «فکر می‌کنم به صورت خاص اینکه نه‌فقط در تبریز بلکه در برخی ورزشگاه‌های دیگر هم شاهد تشویق تیم کاشیما آنتلرز بودیم، بیش از حد توجه نشان‌دادن به پرسپولیس و ملی قلمداد‌کردن این مسابقه بود. اگرچه این مسابقه سمت‌و‌سوی ملی دارد؛ اما در نهایت یک افتخار باشگاهی محسوب می‌شود و اینکه شما همه هواداران فوتبال را مجبور کنی که از صعود پرسپولیس به فینال خوش‌شان بیاید، اتفاق درستی نیست». مالک تراکتور در ادامه صحبت‌هایش خطاب به وزیر ورزش حرف‌های جالب دیگری هم بر زبان آورد: «ای کاش تیم ملی هم همین‌طور مثل پرسپولیس حمایت می‌شد. تیم ملی برای همه مردم ایران است و غرور ملی ما در تیم ملی قرار دارد. چرا باید با حمایت همه‌جانبه از یک قشر و گروه خاص موجب نارضایتی عموم بشویم؟».

زنوزی اسفند ۹۸ هم به بهانه محرومیت کاپیتان تیمش دوباره علیه پرسپولیس حرف زد و گفت: «زور پرسپولیس از تیم ملی بیشتر است و آن‌ها یحیی گل‌محمدی را که گزینه هدایت تیم ملی بود، فوری به تیم‌شان آوردند»؛ اما مهم‌ترین بخش صحبت‌های مالک تراکتور جایی بود که او درباره اینکه چرا از واژه پیروزی به جای پرسپولیس استفاده می‌کند، این توضیح را داد: «پرسپولیس نام کجایی است؟ یونانی است؛ یعنی پرسپولیس یونان؟ ما مگر ایرانی نیستیم، چرا باید تیم‌مان اسم یونانی داشته باشد؟ ما نباید از اسم پرسپولیس استفاده کنیم؛ چون یونانی است». خرداد ۹۹ هم که بحث بر سر این بود که باز‌ی‌های لیگ برتر به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار شود یا لغو، مالک تراکتور در مصاحبه‌ای رادیویی اعلام کرد ۱۵ باشگاه مخالف ادامه لیگ هستند؛ اما فقط پرسپولیس می‌خواهد لیگ ادامه پیدا کند. مهم‌ترین بخش صحبت‌های زنوزی در آن مصاحبه جایی بود که مالک تراکتور گفت: «پیشنهاد می‌کنم نام ۱۵ تیم را به تیم قرمز رنگ [پرسپولیس]تغییر داده و بین استان‌ها تقسیم و لیگ برتر را برای آنان برگزار کنند و برای ما نیز لیگ جداگانه».

این جملات فقط بخشی از اظهاراتی است که زنوزی علیه پرسپولیس انجام داده؛ حال فارغ از درستی یا نادرستی آن‌ها به نظر می‌رسد همین موارد به اندازه کافی ذهنیت عده‌ای از هواداران تراکتور را نسبت به پرسپولیس خراب کرده باشد تا علاوه بر شعار‌های عجیب‌و‌غریب رو به پرتاب سنگ هم در یک مسابقه ورزشی بیاورند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی