تیتر امروز

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو
گفتگو با دکتر فریده شجاعی همسر زنده‌یاد منصور پورحیدری

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو

در روزهای پرماجرایی که وضعیت نیمکت استقلال روشن نبود و هر روز نام یک مربی را برای این تیم می‌آوردند به دیدار سرکار خانم فریده شجاعی همسر مرحوم منصور پورحیدری رفتیم. این مصاحبه جذاب تصویری را...
دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!
از سعد آباد تا توپکاپی (۵۶)

دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!

پس از قتل جمال خاشقجی در استانبول، روابط بین ترکیه و عربستان سعودی دچار تشنج شدیدی شد و برای مدتی در بالاترین سطح دیپلماتیک جدال لفظی و اتهام زدن به وجود آمد. با این حال به نظر می‌آید در سیاست...

چند یوزپلنگ نر در یزد باقی مانده است؟

کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد گفت: در حال حاضر در مجموعه تحت مدیریت خود ۵ یوز نر شناسنامه دارند که احتمالاً ۳ فرد از این یوز‌ها زنده هستند.

کد خبر: ۱۲۹۹۲۲
۱۴:۳۱ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱

چند یوزپلنگ نر در یزد باقی مانده است

دیدارنیوز ـ مهدی زارع خورمیزی، کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد در رابطه با آخرین وضعیت جمعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد اظهار کرد: اواسط دهه ۸۰ حدود ۲۰ فرد یوزپلنگ را در استان شناسایی کرده بودیم، اما به دلیل تخریب زیستگاه توسط معادن و جاده‌سازی، کاهش طعمه‌های یوز و شکار، این جمعیت رو به کاهش رفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموعه تحت مدیریت خود ۵ یوز نر به نام‌های اردوان، ارسلان، اروان، هومینو و آرش داریم که آرش از طبس به مرز‌های یزد رفت و آمد دارد. در حال حاضر احتمال می‌دهیم که ۳ فرد از این یوز‌ها زنده هستند. احتمالاً هومینو، اردوان و اردلان زنده هستند و به تازگی از آن‌ها عکس‌برداری شده است، اما آرش و ارسلان چندسالی است که در جلوی دوربین ظاهر نشده‌اند.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: موردی که در این میان مهم است تعداد یوز‌های ماده‌ای است که توانایی باروری دارند، اما متأسفانه در زیستگاه‌های جنوبی ما یوز ماده‌ای مشاهده نشده است و این ۳ یوز نر همچنان به جست‌وجوی بی‌نتیجه خود برای پیدا کردن یوزپلنگ ماده و جفت‌گیری احتمالی ادامه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند بر اساس یک سرگین مشاهده شده، در یزد یوز ماده وجود دارد، اما من این موضوع را قطعی نمی‌دانم چرا که مناطق یزد وسعت زیادی دارند و محیط‌بان‌های با تجربه ما مشاهده‌ای از یوز ماده نداشته‌اند، از این رو امید ما به داشتن یوز ماده نزدیک به صفر است و معتقدیم اگر یوز ماده‌ای هم باشد در کرمان یا نایبندان است.

منبع: تسنیم
برچسب ها: حیات وحش
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی