تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...

«آنتی‌بیوتیک» برای جلوگیری از آبریزش بینی کودکان موثر است؟

زمانی که ویروس سرماخوردگی، بینی و سینوس‌ها را آلوده می‌کند، بینی مخاط شفاف تولید می‌کند. این کار به شست‌وشوی ویروس از بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند. همه این فرایند طبیعی است و به این معنا نیست که فرزند شما به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد.

کد خبر: ۱۲۸۷۶۷
۰۹:۴۴ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

«آنتی‌بیوتیک» برای جلوگیری از آبریزش بینی کودکان موثر است؟

دیدارنیوز: آنتی‌بیوتیک‌ها روی ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی و یا آبریزش بینی می‌شوند، اثر ندارند.

آبریزش بینی یک بخش طبیعی از سرماخوردگی است. پزشک یا پرستار کودک شما ممکن است داروی دیگری را تجویز کند یا نکاتی را برای کمک به درمان علائمی مانند تب و سرفه به شما ارائه دهد.

چه چیزی در سرماخوردگی باعث آبریزش بینی می‌شود؟
زمانی که ویروس سرماخوردگی، بینی و سینوس‌ها را آلوده می‌کند، بینی مخاط شفاف تولید می‌کند. این کار به شست‌وشوی ویروس از بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند. پس از دو یا سه روز، سیستم ایمنی بدن مبارزه می‌کند و رنگ مخاط را به سفید یا زرد تغییر می‌دهد. در زمان بهبودی، باکتری‌هایی که به طور معمول در بینی زندگی می‌کنند، دوباره رشد کرده و رنگ مخاط را به سبز تغییر می‌دهند. همه این فرایند طبیعی است و به این معنا نیست که فرزند شما به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد.

چرا نباید آنتی‌بیوتیک‌ها را در عفونت ویروسی و سرماخوردگی استفاده کرد؟
وقتی آنتی‌بیوتیک‌ها مورد نیاز نباشند، کمکی نخواهند کرد و حتی می‌توانند باعث آسیب شوند. باید توجه کرد که مصرف آنتی‌بیوتیک بدون تجویز پزشک و در مواقعی که نیاز نیست، باعث ایجاد مقاومت می‌شود. مقاومت آنتی‌بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها توانایی شکست دارو‌هایی را که برای کشتن آن‌ها طراحی شده‌اند، به دست می‌آورند. هر زمان که آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی شوند؛ بنابراین آنتی‌بیوتیک‌ها روی ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی یا آبریزش بینی می‌شوند (حتی اگر ترشحات بینی غلیظ، زرد یا سبز باشد) اثر ندارند.

اثرات جانبی آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند شامل بثورات پوستی، سرگیجه، مشکلات گوارشی و عفونت‌های قارچی باشد.

چگونه می‌توان به بهبودی کودکان در زمان سرماخوردگی کمک کرد؟
برای مشاوره در مورد درمان مناسب برای کودک خود با پزشک یا داروساز تماس بگیرید و به طور کلی این نکات را مد نظر قرار دهید:

- مطمئن شوید که فرزندتان استراحت می‌کند و مایعات زیادی می‌نوشند.

- از مرطوب‌کننده هوا مانند بخارساز خنک استفاده کنید.

- از اسپری یا قطره بینی نرمال استفاده کنید.

- برای کودکان خردسال، از یک پوار نرم برای پاکسازی مخاط بینی استفاده کنید.

- کودکان بزرگ‌تر می‌توانند بخار را از یک کاسه آب داغ تنفس کنند.

- برای کودکان بالاتر از یک سال، برای تسکین سرفه از عسل استفاده کنید.

- از پزشک یا داروساز در مورد دارو‌های بدون نسخه‌ای که می‌تواند به بهبود فرزندتان کمک کند، سوال کنید.

- همیشه دارو‌های بدون نسخه را طبق دستور استفاده کنید. به یاد داشته باشید، دارو‌های بدون نسخه ممکن است باعث تسکین موقت علائم شوند، اما بیماری فرزند شما را درمان نمی‌کنند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، مصرف صحیح آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌تواند به مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک کند و این اطمینان را بدهد که آنتی بیوتیک‌های حیاتی برای نسل‌های آینده نیز در دسترس خواهند بود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی