تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...

آزمون، نهمین گلزن ایرانی بوندسلیگا؛ سردار در پی جادوگر!

سردار آزمون، ستاره ایرانی باشگاه بایرلورکوزن روز گذشته (شنبه) پایش به گلزنی در بوندس لیگا باز شد تا رکوردهای جدیدی برای خود رقم بزند. آزمون که سال‌های زیادی در پیش دارد، می‌تواند از رکورد علی کریمی جادوگر محبوب فوتبال ایران و اسطوره‌هایی که در بوندس لیگا توپ زده‌اند، عبور کند.

کد خبر: ۱۲۷۹۴۳
۰۸:۴۳ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

سردار، نهمین گلزن ایرانی بوندسلیگا

دیدارنیوز: سردار آزمون سرانجام اولین گل خود در بوندسلیگا را به ثمر رساند.

بازی‌های هفته سی و یکم بوندسلیگا روز شنبه با تثبیت قهرمانی بایرن‌مونیخ سپری شد و لورکوزن نیز در روز باز شدن پای سردار آزمون به گلزنی، به رده سوم جدول بازگشت.

لورکوزن در حالی به خانه گروترفورث (قعرنشین بوندسلیگا) می‌رفت که پس از شکست خانگی برابر لایپزیش، پس از مدت‌ها رده سوم جدول را از دست داده و هفته را در جایگاه چهارم آغاز می‌کرد. نکته مهم این مسابقه، حضور سردار آزمون در ترکیب ثابت «ورکسلف» بود. آزمون در ششمین بازی با پیراهن لورکوزن و پس از حضوری ۷۳ دقیقه‌ای برابر وولفسبورگ، برای دومین بار فرصت حضور در ترکیب ۱۱ نفره جراردو سیووانه را می‌یافت.

لورکوزن که در دقیقه ۵ از حریف عقب افتاده بود، تنها ۳ دقیقه بعد با گل پاتریک شیک گل خورده را جبران کرد و در دقیقه ۱۸، با تیزهوشی سردار آزمون از گروترفورث پیش افتاد. نیک ویرگور با پاس رو به عقب خود، توپ را به آندریاس لینده (دروازه‌بان) سپرد و لینده که پس از کنترل بد توپ کار را دشوار یافت، تلاش کرد با یک پاس توپ را به ویرگور بازگرداند، اما سردار آزمون به موقع به این توپ رسید و با قطع این ارتباط، توپ سرگردان را از روی خط محوطه شش‌قدم و با پای راست وارد دروازه لینده کرد.

سردار، نهمین گلزن ایرانی بوندسلیگا

آزمون که ظاهرا برای جبران همه روز‌های کم‌فروغ قبلی پای به این مسابقه گذاشته بود، در دقیقه ۵۸ اولین پاس گل خود در بوندسلیگا را نیز ثبت کرد. پائولینیو که پشت محوطه حرکت انفرادی خود را آغاز کرده بود، برای یک دو سردار آزمون را انتخاب کرد. پس از رساندن توپ به آزمون، مهاجم ایرانی نیز به زیبایی توپ را در عمق دفاع حریف به پائولینیو بازگرداند تا وینگر برزیلی با به ثمر رساندن سومین گل فصل خود، لورکوزن را ۳ بر یک پیش بیندازد.

سردار پس از ۷۳ دقیقه بازی جای خود را به سینک‌گراون داد و لورکوزن به لطف گل پالاسیوس (۸۴) بازی را با برد ۴ بر یک به پایان برد تا در روزی که لایپزیش ناباورانه و در خانه مغلوب یونیون‌برلین شده بود، خیلی سریع به جایگاه سوم جدول بازگردد. در فاصله ۳ هفته تا پایان رقابت‌ها، لورکوزن با ۵۵ امتیاز سوم است و لایپزیش (۵۴)، فرایبورگ (۵۲) و یونیون (۵۰) در رده‌های بعدی قرار دارند. به نظر می‌رسد لورکوزن برای راحت کردن خیال خود از حضور در لیگ قهرمانان فصل آینده، به حداکثر ۶ امتیاز از ۳ بازی بعدی نیاز دارد. جالب آن که بازی پایانی لورکوزن نیز، برابر فرایبورگ خواهد بود.

نهمین گلزن ایرانی سرزمین ژرمن‌ها؛ سردار در پی جادوگر!
آزمون که با حضور کوتاه‌مدت خود در مقابل بایرن‌مونیخ در آلیانز آرنا به سیزدهمین ایرانی تاریخ بوندسلیگا تبدیل شده بود، با گلی که به ثمر رساند نهمین گلزن ایرانی این لیگ لقب گرفت؛ فهرستی که وحید هاشمیان با فاصله از رقبا، صدرنشین آن محسوب می‌شود:

۱- وحید هاشمیان: ۳۸ گل (۲۰۸ مسابقه)

۲- مهدی مهدوی‌کیا: ۲۹ گل (۲۵۵ مسابقه)

۳= علی دایی: ۱۹ گل (۱۰۷ مسابقه)

۳= اشکان دژاگه: ۱۹ گل (۱۵۸ مسابقه)

۵- فریدون زندی: ۶ گل (۵۵ مسابقه)

۶- خداداد عزیزی: ۵ گل (۲۰ مسابقه)

۷- کریم باقری: ۴ گل (۲۹ مسابقه)

۸- علی کریمی: ۳ گل (۳۴ مسابقه)

۹- سردار آزمون: یک گل (۶ مسابقه)

به جز دنیل داوری که به عنوان دروازه‌بان، ۲۹ بار برای آینتراخت براونشوایگ در فصل ۱۴-۲۰۱۳ به میدان رفت، ۳ بازیکن ایرانی دیگر نتوانستند در مسابقات معدودی که به زمین رفتند گلزنی کنند؛ امیر شاپورزاده (۱۶ مسابقه)، علیرضا منصوریان و رسول خطیبی (هرکدام، ۴ مسابقه).

سردار، نهمین گلزن ایرانی بوندسلیگا

سردار تا ژوئن ۲۰۲۷ با لورکوزن قرارداد دارد و در صورت باقی ماندن همین شرایط، ۵ فصل دست نخورده دیگر را در این لیگ در پیش خواهد داشت. اگر سردار بخواهد آمارش در زنیت را تکرار کند (۶۲ گل در ۱۰۴ مسابقه)، آن گاه او در اواخر دومین فصل حضور کاملش در «بای آرنا» بهترین گلزن ایرانی بوندسلیگا خواهد شد، اما نباید انتظارات را با در نظر گرفتن تفاوت سطح لیگ‌های روسیه و بوندسلیگا، به شکلی هیجانی بالا برد.

پس از ۱۴۵ دقیقه؛ رکورد کریمی جاودانه شده؟
همان‌گونه که اشاره شد، سردار آزمون در ششمین بازی خود با پیراهن لورکوزن سرانجام طعم گلزنی در بوندسلیگا را چشید. اما ۶ بازی، به این معنا نیست که سردار انتظار زیادی برای گلزنی را پشت سر گذاشته است.

دو بازی مقابل بایرن و لایپزیش، بازی‌هایی بوده که تنها یک و ۲ دقیقه بازی در آن‌ها برای سردار ثبت شده و او در مقابل هرتا و کلن نیز به ترتیب ۲۵ و ۲۶ دقیقه در زمین حضور داشت. گل دقیقه ۱۸ آزمون برابر گروترفورث، در شرایطی به ثمر رسید که او تنها ۱۴۵ دقیقه در بوندسلیگا به میدان رفته بود! اما آمار سایر ایرانی‌ها در مقابل آزمون چگونه است؟

بهترین شروع یک بازیکن ایرانی در بوندسلیگا، در اختیار علی کریمی است. او که در آغاز فصل ۰۶-۲۰۰۵ راهی بایرن‌مونیخ شده بود، پس از حضوری یک نیمه‌ای مقابل گلادباخ، در دقیقه ۳۵ بازی دوم برابر لورکوزن موفق به گلزنی شد تا تنها پس از ۸۰ دقیقه طعم گلزنی در بوندسلیگا را چشیده باشد.

سردار، نهمین گلزن ایرانی بوندسلیگا

به جز کریمی، علی دایی نیز در دومین بازی خود در این لیگ موفق به گلزنی شد؛ هرچند از نظر دقایق، پشت سر مهدی مهدوی‌کیا و خداداد عزیزی قرار گرفته که در سومین بازی موفق به گلزنی شدند.

دایی پس از حضوری ۹۰ دقیقه‌ای در بازی آرمینیا بیله‌فلد مقابل بوخوم (هفته اول فصل ۹۸-۱۹۹۷)، در دقیقه ۸۲ بازی دوم برابر اشتوتگارت گلزنی کرد (۱۷۲ دقیقه). مهدوی‌کیا پس از دو حضور ۴۵ دقیقه‌ای مقابل وردربرمن و دورتموند، در سومین بازی‌اش با پیراهن بوخوم از دقیقه ۶۶ بازی مقابل هامبورگ (تیم بعدی خود) به زمین رفت و ۱۵ دقیقه بعد گلزنی کرد (۱۰۵ دقیقه). خداداد عزیزی نیز که فصل ۹۸-۱۹۹۷ را با پیراهن کلن آغاز کرده بود، پس از دو بازی ۱۳ و ۹۰ دقیقه‌ای (به ترتیب) برابر کایزرسلاترن و گلادباخ، در دقیقه ۴۷ سومین بازی برابر وولفسبورگ به گل رسید (۱۵۰ دقیقه).

سایر گلزنان ایرانی بوندسلیگا، اما زمان زیادی را برای از بین بردن «صفر» جلوی تعداد گل‌شان منتظر ماندند. کریم باقری که همزمان با علی دایی به آرمینیا بیله‌فلد پیوسته بود، در ششمین بازی خود و پس از ۲۵۸ دقیقه گلزنی کرد؛ جالب آن که ششمین بازی فصل کریم باقری، مسابقه‌ای در هفته بیستم بوندسلیگا بود!

وحید هاشمیان که برترین گلزن ایرانی تاریخ بوندسلیگاست، در ۱۲ بازی نخست خود در بوندسلیگا و با پیراهن هامبورگ کاری از پیش نبرد. او به بوخوم رفت و پس از یک فصل حضور در بوندسلیگا ۲، در هفته نخست فصل ۰۳-۲۰۰۲ سرانجام اولین گل خود در بوندسلیگا را به ثمر رساند (۱۳ بازی، ۳۱۷ دقیقه).

فریدون زندی نیز تجربه‌ای مشابه با هاشمیان را از سر گذرانده است. او که در فصل‌های ۰۱-۲۰۰۰ و ۰۲-۲۰۰۱، ۱۰ بازی بوندسلیگایی را با پیراهن فرایبورگ تجربه کرده بود، در اولین بازی فصل ۰۵-۲۰۰۴ و با پیراهن کایزرسلاترن گلزنی کرد (۱۱ بازی، ۴۱۰ دقیقه).

اشکان دژاگه که در هفته چهاردهم فصل ۰۷-۲۰۰۶ و با هرتابرلین، اولین گل بوندسلیگایی خود برابر آلمانیا آخن را به ثمر رساند، برای این گل ۹ بازی منتظر ماند؛ هرچند اانتظار ۴۳۰ دقیقه‌ای او برای اولین گل، طولانی‌ترین انتظار (از نظر دقایق بازی) در میان بازیکنان ایرانی محسوب می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی