تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.

افت ۵ درصدی قیمت نفت در یک هفته

قیمت نفت در روز جمعه کاهش یافت و یک افت هفتگی حدود ۵ درصدی را تجربه کرد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۱ دلار و ۶۸ سنت معادل ۱.۶ درصد کاهش به ۱۰۶ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید.

کد خبر: ۱۲۷۸۸۳
۰۹:۲۳ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

افت ۵ درصدی قیمت نفت در یک هفته

دیدارنیوز: قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۱ دلار و ۶۸ سنت معادل ۱.۶ درصد کاهش به ۱۰۶ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید.

به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز جمعه کاهش یافت و یک افت هفتگی حدود ۵ درصدی را تجربه کرد. این اتفاق در شرایطی افتاد که دورنمای رشد اقتصاد دنیا ضعیف‌تر شده، نرخ بهره بالا رفته، قرنطینه‌های کرونایی در چین به تقاضا آسیب رسانده و اتحادیه اروپا قصد تحریم واردات نفت از روسیه را دارد. اقدامی که عرضه نفت در دنیا را کاهش می‌دهد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۱ دلار و ۶۸ سنت معادل ۱.۶ درصد کاهش به ۱۰۶ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۱ دلار و ۷۲ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش به ۱۰۲ دلار و ۷ سنت رسید.

شاخص جهانی نفت خام برنت در ماه گذشته میلادی به ۱۳۹ دلار رسیده بود که با بالاترین رقم از ۲۰۰۸ را نشان می‌داد. اما هر دو شاخص نفتی در این هفته به‌خاطر نگرانی‌های موجود درمورد تقاضا ۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

صندوق بین‌المللی پول که در این هفته پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا در سال جاری میلادی را پایین آورده‌بود، اعلام کرد اگر کشور‌های غربی تحریم‌های خود علیه روسیه را به‌خاطر جنگ اوکراین افزایش دهند و قیمت انرژی بالاتر رود، دورنمای رشد اقتصاد جهان تیره‌تر خواهد شد.

دولت آلمان پیش‌بینی رشد اقتصاد خود در سال جاری میلادی را از ۳.۶ درصد تا ۲.۲ درصد پایین آورده‌است و تقاضا برای بنزین، دیزل و سوخت هواپیما در چین در ماه آوریل احتمالاً ۲۰ درصد نسبت‌به سال قبل کاهش خواهد داشت. چون بسیاری از شهر‌های بزرگ چین از جمله شانگ‌های در قرنطینه کرونایی به سر می‌برند.

جروم پاول، رییس فدرال‌رزرو آمریکا در روز پنجشنبه اعلام کرد افزایش نیم‌درصدی نرخ بهره در اجلاس آینده این بانک مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ارزش دلار را به بالاترین رقم طی ۲ سال گذشته می‌رساند. دلار گران‌تر قیمت نفت و سایر کالا‌ها را برای دارندگان سایر ارز‌ها بالاتر می‌برد.

عرضه نفت در دنیا به‌خاطر کاهش ۵۵۰ هزار بشکه‌ای تولید لیبی تحت فشار قرار گرفته و اگر اتحادیه اروپا نفت روسیه را تحریم کند، عرضه جهانی نفت بیش‌از پیش کاهش خواهد یافت.

هلند اعلام کرده استفاده از سوخت‌های فسیلی را تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رساند.

بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی پیش‌بینی خود از قیمت نفت خام برنت در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی را ۱۰ درصد بالا برده و ۱۳۰ دلار اعلام کرده‌است و آن را نتیجه کمبود عرضه نفت به‌خاطر تولید کمتر روسیه و ایران می‌داند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی