تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی
گفتگوی دیدار با خانواده‌ بازداشتی‌های اخیر

برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی

صبح روز پنج شنبه ۳۱ شهریور، علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی توسط نهاد‌های امنیتی دستگیر شدند. دلیل بازداشت هنوز رسما اعلام نشده، اما دیدار در گفتگو با خانواده آن‌ها شرحی از آنچه گذشته را عینا...
گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

تیم استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر در سیرجان به مصاف گل‌گهر رفت و توانست در دیداری که دقایق پایانی آن پرتنش و جنجالی بود، با یک پنالتی بحث‌برانگیز به برتری ۲ بر یک برسد.

کشف کشتی غرق‌شده رومی در اسپانیا

بقایای یک کشتی غرق‌شده رومی و چندین اثر تاریخی نسبتا سالم در اسپانیا کشف شد.

کد خبر: ۱۲۴۶۸۵
۱۴:۴۳ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

کشف کشتی غرق‌شده رومی در اسپانیا

دیدارنیوز ـ به نقل از انشنت اوریجینز، در سال ۱۱۷ میلادی یعنی در زمان مرگ «تراژان» امپراتوری روم در اوج قدرت قرار داشت و رومی‌ها از کشتی‌ها برای فروش و یا حمل و نقل کالا‌ها در نقاط مختلف امپراتوری استفاده می‌کردند. در نتیجه کشف بقایای کشتی‌های غرق‌شده متعلق به دوران امپراتوری روم در دریای مدیترانه غیرمعمول نیست. حالا بقایای یک کشتی غرق‌شده دیگر رومی در نزدیکی سواحل «مایورکا» واقع در اسپانیا کشف شده است.

کشف کشتی غرق‌شده رومی در اسپانیا

این کشتی که به قرن چهارم میلادی تعلق دارد در وضعیت بسیار مناسبی است. این کشتی رومی در حقیقت حامل صد‌ها کوزه شامل روغن، زیتون و مواد غذایی بوده است. این کشتی در زمان توقف در «مایروکا» با موج‌های سهمگینی مواجه شده که به غرق شدن آن منجر شده است.

البته شواهد وجود این کشتی رومی نخستین‌بار در سال ۲۰۱۹ مشخص شد. در آن زمان برآورد شده بود این کشتی حدود ۱۲ متر طول داشته باشد.

نکته جالب این‌جاست که این کشتی رومی در فاصله ۵۰ متری از ساحل و عمق دو متری در زیر آب قرار داشت و با وجود اینکه این ساحل سالانه میزبان میلیون‌ها بازدیدکننده است هیچ‌کدام از آثار تاریخی کشتی از زمان غرق شدن آن دچار آسیب نشده‌اند.

باستان‌شناسان هیچ بقایایی متعلق به خدمه این کشتی کشف نکرده‌اند؛ در نتیجه خدمه در زمان اصابت موج‌ها خود را به ساحل رسانده بودند و یا اجساد آن‌ها در طول زمان به نقاط مختلف متنقل شده است.

ادامه تحقیقات درباره این کشتی می‌تواند اطلاعات جدیدی درباره وضعیت کشتی‌های دریای مدیترانه در قرن چهارم میلادی و زندگی خدمه چنین کشتی‌هایی ارائه دهد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: باستان شناسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی