تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...

توصیه رحیمی به کانون‌های وکلا: به آیین‌نامه استقلال وکلا تمکین کنید

امین‌حسین رحیمی، وزیر دادگستری خطاب به روسای کانون‌های وکلا توصیه کرد: اگر آیین‌نامه استقلال وکلا را دارای ایراد می‌دانید، ایرادات آن را با تعامل حل کنید و تا زمان رفع ایرادات به آن تمکین کنید.

کد خبر: ۱۲۳۱۷۱
۲۰:۳۰ - ۰۶ اسفند ۱۴۰۰

توصیه رحیمی به کانون‌های وکلا: به آیین‌نامه استقلال وکلا تمکین کنید

دیدارنیوز: وزیر دادگستری خطاب به کانون‌های وکلای دادگستری گفت: اگر آیین‌نامه استقلال وکلا را دارای ایراد می‌دانید، ایرادات آن را با تعامل حل کنید و تا زمان رفع ایرادات به آن تمکین کنید.

امین‌حسین رحیمی، وزیر دادگستری در مراسم روز وکیل گفت: اگر بخواهیم راجع به وکیل صحبت کنیم باید راجع به وضعیت قضائی کشور صحبت کنیم. اگر نهاد وکالت بتواند در ارتقای امنیت قضائی جامعه مؤثر باشد، این استقلال، جشن گرفتن و وکیل شدن، معنا پیدا می‌کند؛ اما صِرف اینکه کسی وکیل فرد دیگری می‌شود و به دلیل تخصصی که دارد دفاع می‌کند، اگر عملکرد او در امنیت قضائی کشور مؤثر نباشد آن وکالت معنی پیدا نکرده و استقلال جایگاهی ندارد، اما اگر نهاد وکالت به ارتقای امنیت قضائی کمک کند، این استقلال معنا دارد.

رحیمی در ادامه با طرح این پرسش که منظور از استقلال وکیل چیست؟ گفت: هر آنچه از استقلال کانون وکلا بیرون بیاید همان استقلال وکیل است که در عملکرد امر وکالتی او نمود دارد. یعنی زمانی که تحت تأثیر حواشی بیرون قرار نگیرد. در حقیقت نتیجه استقلال نهاد وکالت برمی‌گردد به عملکرد وکیل.

وی با بیان اینکه مسائلی مانند هوای نفس و پولی که برای حق‌الوکاله می‌گیرد، ممکن است استقلال وکیل را نشانه برود، افزود: وکیل دلسوز کمک می‌کند پرونده‌ها عادلانه حل شود، اما وکیل اگر درگیر حواشی خودش شود مخصوصاً در موضوع حق‌الوکاله، این وکیل را از آن بال فرشته عدالت دور می‌کند و کارآمدی نهاد وکالت را زیر سؤال می‌برد و این موضوع، استقلال وکالت را نافی می‌شود.

وی ادامه داد: یک باب استقلال وکیل این است که بداند در چه جایگاهی قرار دارد و اینکه یک بال فرشته عدالت است که برای احقاق حق تلاش می‌کند. وکالت شغل نیست و منصبی است شبیه منصب قضاوت، هر چند وکیل و قاضی حقوق دریافت می‌کنند، اما جایگاه مقدسی دارند.

وزیر دادگستری گفت: جایگاه وکالت آسیب‌های زیادی دارد و باید تلاش کنید این آسیب‌ها کم شود، چون مردم از قضات و وکلا انتظار بالایی دارند. شما رؤسای کانون‌های وکلا باید جامعه وکلا را مدیریت کنید و کارآمدی این نهاد مهم را ارتقا دهید. ما هم باید کمک کنیم به این امر و همه باید به ارتقای امنیت قضائی کمک کنیم.

رحیمی سپس موضوع به خطر افتادن استقلال نهاد وکالت که کانون‌های وکلا مدعی آن هستند را مورد اشاره قرار داد و طی آن گفت: راجع به استقلال ظاهری نهاد وکالت، در قانون این موضوع به صراحت قید شده است، اما توجه داشته باشید که قانون اساسی، قوای سه‌گانه را هم مستقل از یکدیگر معرفی کرده، اما هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند جزیره‌ای عمل کنند. وکالت هم همینطور است.

وزیر دادگستری افزود: در دوران گذشته مشکلاتی برای استقلال نهاد وکالت ایجاد شده که رفع آن با تعامل و همفکری و مشارکت با دولت و قوه قضائیه به دست می‌آید و با جدایی و افتراق، این استقلال باقی نمی‌ماند.

وی تأکید کرد: حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای دیدگاه مترقی و متعالی برای ارتقای امنیت قضائی دارد و دیدگاه‌های خود را علنی اعلام می‌کند و اینطور نیست که دیدگاه دیگری نسبت به نهاد وکالت دارد، منتها مشکلات بین قوه قضائیه و نهاد وکالت با تعامل حل می‌شود. حاضرم در جایگاه وزیر دادگستری و رابط دستگاه قضا با دولت، کمک کنم این سوءتفاهمات موجود حل شود.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه‌ای توسط رئیس وقت قوه قضائیه امضا شده که ممکن است ایراداتی داشته باشد که قابل رفع است، ادامه داد: فرض کنیم گفته شود، چون آیین‌نامه ایراد دارد ما آن را قبول نداریم. این حرف را از هر کسی بپذیریم از وکلا نمی‌توانیم بپذیریم؛ چون باید از راه قانون این ایرادات را حل کند.

وزیر دادگستری در پایان سخنان خود خطاب به رؤسای کانون‌های وکلا توصیه کرد: اگر آیین‌نامه استقلال وکلا را دارای ایراد می‌دانید، ایرادات آن را با تعامل حل کنید و تا زمان رفع ایرادات به آن تمکین کنید.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی