تیتر امروز

پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.
باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای در دوحه

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند و دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب وارد فاز عملیاتی تازه‌ای خواهد شد. دیدارنیوز به صورت برخط، مذاکرات مذکور را گزارش می‌کند.
پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
کارشناس مسائل روسیه:

تهران و مسکو می‌توانند با تحریم‌های غرب مقابله کنند

یک کارشناس مسائل روسیه گفت: کشور‌هایی که با تحریم‌های یکجانبه غربی‌ها مواجه هستند، به لحاظ اینکه ساختار اقتصادشان مکمل یکدیگر هستند، می‌توانند هم در دور زدن تحریم‌ها و هم در بحث بی‌اثر کردن تحریم‌ها، فعالیت‌های مداوم و گسترده‌ای داشته باشند.

کد خبر: ۱۱۹۶۷۰
۰۸:۲۴ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

تهران مسکو

دیدارنیوز: کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه هم دولت جمهوری اسلامی ایران و هم دولت روسیه به دنبال عمق‌بخشی به روابط خود هستند، گفت: دو کشور ظرفیت‌های اقتصادی گسترده‌ای دارند که با همکاری یکدیگر می‌توانند با تحریم‌های اقتصادی غرب مقابله کنند.

حسین شاه‌پری با اشاره به تاریخ روابط ایران و روسیه اظهار کرد: روابط بین دو کشور به قبل از عصر صفوی برمی‌گردد. اما نکته مهم در این زمینه از عصر صفوی تا به امروز این بوده است که نگاه روسیه به ایران یک نگاه بالادستی و به تعبیری یک نگاه از بالا به پایین به ایران بوده است، اما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و اتخاذ رویکرد استقلال طلبانه ایران در عرصه سیاست خارجی روابط دو کشور با یک نگاه برابر به هم دنبال شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: در طول ۴۳ سال گذشته به‌رغم فراز و فرودهایی، روابط روسیه و ایران عمق بیشتری پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته روابط ایران و روسیه در عرصه اقتصادی، سیاسی، و دیپلماسی فرهنگی مبتنی بر قابلیت‌ها و پتانسیل‌های دو کشور نبوده است، گفت: به نظر می‌رسد شاهد تغییر رویکردی در رهبران دو کشور در دوره جدید هستیم کما اینکه رئیس جمهور روسیه، اولین رئیس دولتی بود که به آیت الله رئیسی تبریک گفت و انتخاب ایشان را نویدبخش دوره‌ای جدید برای ایران دانست.

شاه‌پری با بیان اینکه هم دولت جمهوری اسلامی ایران و هم دولت روسیه به دنبال عمق‌بخشی به روابط خود در عرصه‌های اقتصادی، انرژی، ترانزیت و حمل و نقل هستند، اضافه کرد: ترکیب هیئت همراه رئیس جمهور در سفر به روسیه نشان دهنده عزم جدی تهران برای عمق بخشی به مناسبات با روسیه بویژه در زمینه‌های ژئواکونومیک است.

وی با بیان اینکه روسیه جزو کشور‌هایی است که با تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا مواجه است، اضافه کرد: کشور‌هایی که با تحریم‌های یکجانبه غربی‌ها مواجه هستند، به لحاظ اینکه ساختار اقتصادشان مکمل یکدیگر هستند، می‌توانند هم در دور زدن تحریم‌ها و هم در بحث بی‌اثر کردن تحریم‌ها، فعالیت‌های مداوم و گسترده‌ای داشته باشند.

این کارشناس مسائل روسیه با اشاره به همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی اظهار کرد: ایران و روسیه روی هم‌رفته بزرگترین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارند، دو کشور از موسسان اصلی اوپک گازی هستند و با ابتکاری که در سال‌های اخیر از طرف ایران مطرح شد، باعث شد که گاز، قیمت‌گذاری ثابتی در جهان داشته باشد.

شاه پری ادامه داد: علاوه بر این در عرصه کشاورزی، دو طرف نیاز‌های متقابلی دارند و نشان می‌دهد که با توجه به ظرفیت‌هایی که دو طرف دارند می‌توانند تحریم‌های یکجانبه غرب را بی‌اثر کنند.

وی گفت: نکته مهمی که منتقدین روابط ایران و روسیه به لحاظ اقتصادی مد نظر قرار می‌دهند این است که اقتصاد روسیه توانایی زیادی برای کمک به اقتصاد ایران برای بی‌اثر کردن تحریم‌هاندارد، اما نباید فراموش کرد که کشور‌هایی مثل چین و روسیه با پیمان‌های پولی دو جانبه و حذف چرخه دلار از اقتصاد خود، عملا نظام اقتصادی خود را از وابستگی به دلار و تحریم‌های آمریکا کم کردند و این نشان می‌دهد که ایران و روسیه در حوزه مقابله با تحریم‌ها هم می‌توانند همکاری‌های موثری داشته باشند.

منبع: ایرنا
برچسب ها: روسیه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی